A kálium kulcsszerepet játszik a szervezetünk olyan működési folyamataiban, mint a folyadékháztartás szabályozása, vagy az izomműködés. Ha rendszeresen eleget viszünk be belőle, azzal sokat tehetünk azért, hogy a szívünk és a vesénk is egészséges legyen, és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét is csökkenti.
Egy felnőtt szervezetnek nagyjából 3500 milligramm káliumra van szüksége naponta, ráadásul nehéz kimutatni, ha valakinek a szervezetében nincs belőle elég. Sokszor csak bizonyos fizikai tünetek jelzik a hiányát – például az alábbiak – írja a Házipatika.com.
Ha eleget alszunk és pihenünk, mégis állandóan bágyadtnak és álmosnak érezzük magunkat, akkor érdemes átgondolni, hogy fogyasztunk-e elegendő, káliumban gazdag ételt. A legtöbb a gyümölcsökben és zöldségekben van: avokádó, banán, papaya, paradicsom, bab szerepeljen az étrendünkben, de sok kálium van a natúr joghurtban és a halfélékben is.
A magas vérnyomást sok minden okozhatja – örökletes hajlam, túlsúly, túl sok só fogyasztása. Emellett azonban egy friss kutatás eredményei szerint a káliumhiány is a kiváltó okok között szerepelhet, mivel a kálium segít kiegyenlíteni az táplálkozással bevitt nátrium káros hatásait.
Különösen az aktívan sportolóknál jellemző, akik izzadással sok vitamint és ásványi anyagot veszítenek, de szinte bárkinél előfordulhat a lábgörcs. Ilyenkor a gyors káliumpótlás lehet a megoldás, például sportital formájában. A tiszta víz nem ajánlott, mert csak még több értékes anyagot moshat ki a szervezetből.
Ha a szervezetben a kálium szintje kórosan lecsökken, az veszélyes lehet, mert működési zavarokat okozhat a szívben. Ha azt érezzük, hogy minden ok nélkül nagyon hevesen ver a szívünk, és majd kiszakad, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »