A földgázüzemű autó környezetkímélőbb, mint az elektromos

A földgázüzemű autó messze megelőzi az elektromos autót környezetvédelmi szempontból a német autóklub, az ADAC múlt héten publikált tanulmánya szerint.

A fosszilis energiahordozók elégetésekor keletkező szén-dioxid mellett a környezetvédelmi lábnyomban nem szabad figyelmen kívül hagyni a gázüzemű hajtások metán- (CH4) és a biomasszából előállított üzemanyagok dinitrogén-oxid- (N2O, „kéjgáz”) kibocsátását sem.

Mindezeket figyelembe véve környezetvédelmi szempontból a legjobb életciklus-adatokkal a földgázhajtású és a hidrogénüzemű járművek büszkélkedhetnek.

A németországi energiamixet figyelembe véve – ami az elektromos autók tényleges „üzemanyaga” – a földgázhajtású autó teljes életciklusában kisebb környezetvédelmi lábnyommal rendelkezik, mint az elektromos.

Hírdetés

A jelenlegi németországi energiamix alapján egy kompakt kategóriás elektromos autó 127,5 ezer kilométer megtétele után lesz kevésbé környezetszennyező, mint egy benzines autó, 100 százalékos megújuló forrásból generált áram felhasználásával pedig 37,5 ezer kilométer után.

Egy dízeles autó 219 ezer kilométer megtételéig kevésbé környezetszennyező, mint egy jelenlegi német energiamixen futó elektromos autó és 40,5 ezer kilométerig, amennyiben az elektromos autó teljesen megújítható forrásból származó árammal fut.

Az ADAC a földgázüzemű autókkal kapcsolatban külön kiemeli, hogy mezőgazdasági hulladékból előállított biometánt keverve a járművek üzemanyagába, környezetvédelmi szempontból szinte verhetetlen kombinációt lehet összeállítani.

Környezetvédelmi szempontból egy hidrogénhajtású autót sem tud sohasem megelőzni egy energiamixen futó elektromos autó, és teljesen megújítható forrásból származó árammal is csak 115,5 ezer kilométer megtétele után.

A tanulmány javaslata szerint amellett, hogy növelni kell az energiamixben a „tiszta” forrásból generált elektromos energia részarányát, a hagyományos robbanómotoros járműveket sem szabad még hosszú ideig leírni, mert esetükben bioüzemanyag bekeverésével kifejezetten magas hatékonysággal csökkenthető a környezetvédelmi lábnyom.


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »