„A helyzet rémisztő” – mondta március 5-én, kedden a Fides hírügynökségnek Marcella Catozza ferences szerzetesnővér, aki évek óta Haitin szolgál, árvaházat, iskolát működtet. A karibi országban elszabadultak a bűnbandák, az egyik az árvaházukat szemelte ki magának.
„A bűnbandák lerohanták az ország összes repülőterét, hogy elfogják Ariel Henry miniszterelnököt, aki Nairobiból térne haza, ahol aláírt egy megállapodást, amelynek értelmében kenyai rendőri kontingens segíti a bűnbandák elleni küzdelmet. Megtámadtak több középületet, köztük börtönöket, magánépületeket, a port-au-prince-i Szalézi Szent Ferenc katolikus kórházat is.” Ariel Henry még nem tudott visszatérni az országba, mert a biztonsági helyzet nem teszi lehetővé.
„Hangsúlyozni kell, hogy ezek a bűnbandák, amelyek múlt csütörtökig egymást gyilkolták, pénteken egyesítették erőiket, hogy el tudják foglalni az intézményeket – mondta Marcella nővér. – A G9 nevű csoportosulás vezetője, a Barbecue néven ismert Jimmy Chérizier volt az, aki a bandák összefogására szólított fel… De nem hiszem, hogy Barbecue lenne az egésznek a kitalálója. Kell, hogy legyen egy politikus, talán ugyanaz, aki 2021-ben Jovenel Moïse elnök meggyilkolását kitervelte. Ne feledjük, hogy a bandák jó minőségű fegyverekkel és eszközökkel vannak felszerelve, nem macsétákkal; még drónokkal is rendelkeznek, hogy felderítsék a rendőrség helyzetét, amely úgy tűnik, képtelen megállítani őket.”
Kinek állhat érdekében Haiti destabilizálása? „Jelenleg csak találgatni lehet – beszélt róla az szerzetesnővér. – Egy ideje már legalább öt mexikói drogkartell jelen van országban. Ezek talán azért akarják Haitit senki földjévé tenni, hogy könnyebben irányíthassák az Észak-Amerikába és Európába irányuló kokaincsempészetet. Mivel Haiti a Karib-tenger közepén fekszik, ideális tranzitállomás a Kolumbiából és Mexikóból érkező, a nyugati gazdag piacok felé tartó kokain számára. Végül pedig azt is rebesgetik, hogy köze lehet a helyzethez Aristide volt elnöknek, aki 2010-ben tért vissza Haitire. De ismétlem, hogy ez csak szóbeszéd.”
Marcella Catozza ferences szerzetesnővér a tenger és egy sötét, bűzös folyó közötti szeméttelepen fekvő Warf Jeremie nyomornegyedben lévő Kay Pè Giuss nevű intézményt vezeti. A komplexumban árvaház, általános iskola és óvoda is működik. Néhány nappal korábban arról nyilatkozott a Fides missziós hírügynökségnek, hogy az egyik bűnbanda tagjai ki akarják sajátítani az épületüket, hogy megvédjék magukat egy rivális banda tenger felőli támadásaitól.
Évek óta kénytelenek együtt élni ezzel a bűnbandával, amely elfoglalt egy állami szakiskolát is a szomszédjukban. Évek óta pénzt és élelmet kérnek tőlük cserébe azért, hogy működhessenek és a gyerekek járhassanak az iskolájukba. „A helyzet fokozatosan egyre elviselhetetlenebbé vált. Ellopták az iskolabuszunkat és az autónkat, kaput emeltek a komplexumunkhoz vezető bekötőútra, megakadályozva az áthaladást. Legutóbbi 30 ezer dollár értékű élelmiszert követeltek. A vízszállító teherautó áthaladását is akadályozzák, kénytelenek vagyunk esővizet gyűjteni, hogy kielégítsük szükségleteinket.”
„Azt kérik tőlünk, hogy hagyjuk el a létesítményünket, ahol 150 árva gyermek él, és ahová körülbelül 450 diák jár, utcai árusok gyermekei, akiknek nincs hova menniük, amíg az anyjuk távol van. Az oktatás mellett napi két étkezést is adunk nekik… Az épületünk elhelyezkedése miatt sajnos két tűz között vagyunk. Az egyik oldalon ott van a tengerpart, ahonnan a rivális csoporthoz tartozó banditák érkezhetnek, a másik oldalon pedig a G9 tagjai, akik most a mi létesítményünket akarják birtokba venni, hogy onnan védekezzenek.”
Eközben február 23-án hat szerzetestestvért raboltak el, akik a port-au-prince-i XXIII. János Iskola misszióba tartottak. Velük együtt egy tanárt is magukkal vittek. Ugyanezen a napon elraboltak egy papot is, aki éppen misét celebrált a Bicentennial negyedben lévő Fatimai Miasszonyunk-kápolnában.
Forrás: Fides
Fotó: Fides; Vatican News
Thullner Zsuzsanna/Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »