Áprilisban szűk két év után vettük fel újra a Hegyéte mellé tervezett gigászi logisztikai centrum történetének fonalát. Megírtuk, hogy a tiltakozó civilek alternatív megoldásként az egyházkarcsai ipari park területét javasolták a beruházás megvalósítására, majd azt is, Egyházkarcsa vezetése helyhiány miatt kivitelezhetetlennek tartja az alternatív megoldást. Szerkesztőségünkkel időközben a Panattoni vállalat cseh-szlovák leágazásának vezetése is felvette a kapcsolatot.
Azoknak, akik esetleg most hallanak először a Dunaszerdahely és Hegyéte közé tervezett hatalmas beruházásról, érdemes lehet röviden összefoglalni a terveket. A hegyétei polgármester, Bokros Ferenc által is szorgalmazott beruházás egy közel 135 ezer (!) négyzetméteres logisztikai parkot hozna létre a kis csallóközi falu tőszomszédságában, összesen mintegy 30 hektárnyi területen. A szövevényes történet minden epizódját végigkövettük portálunkon. Beszéltünk a helyi polgármesterrel, a tiltakozó civilek vezetőjével, később ott voltunk a kérdésről dönteni hivatott, kis híján botrányba fulladó lakossági fórumon is. Ha olvasónk részleteiben kíváncsi az ipari park körüli botrányra, ezeket a cikkeket ajánljuk figyelmébe.
Néhány héttel ezelőtt tudtuk meg, hogy a beruházást ellenző civilek alternatív megoldást javasolnak a Pannatoni számára. A Dunaszerdahely mellett található Egyházkarcsa ipari parkjában számos nemzetközi vállalat találta meg a boldogulást. A Michal Deraj járásái elöljáró (egyébként hegyétei lakos) által felvetett javaslat szerint egy már eleve működő ipari centrumba költöztethetné a Panattoni a telepét, csakhogy mint azt Egyházkarcsa vezetése portálunkkal közölte, a parkban ehhez már nincs elég hely.
Elmaradt párbeszéd
Annak idején a Panattoni illetékeseit is megkerestük kérdéseinkkel, de nem kaptunk választ. Bokros Ferenccel szintén megpróbáltunk interjút készíteni , amelyre elsőre igent is mondott, de később aztán nem tudtuk elérni a településvezetőt. Most, amikor újra foglalkoztunk a témával, már a Panattoni sajtóosztálya kérte, hogy mondhassák el saját álláspontjukat (az általuk küldött közleményt csatolmányban, szlovák nyelven, megtalálják a cikk alján).
A vállalat illetékesei elsősorban azt nehezményezték, hogy állításuk szerint a közvélemény régóta egyoldalú tájékoztatást kap a beruházással kapcsolatban. Mint közleményükben írják, a beruházás ellenzői csak egyoldalú, tendenciózus és helyenként igaztalan információkat közölnek.
A vállalat álláspontja szerint a beruházást ellenzők alternatív javaslata nem szól másról, minthogy egy kisebb csoport igyekszik pénzzé tenni egy értékes területet egy másik kataszterben. A Panattoni szerint Deraj javaslata nem jelent valódi alternatívát. Állítják, sem most, sem korábban nem kaptak hivatalos megkeresést arra vonatkozóan, hogy új helyet találjanak a Hegyéte mellé szánt logisztikai centrumnak. Derajnak a vállalat szerint járási elöljáróként nem lehet feladata, hogy „alternatív lehetőségeket kínáljon a magánszféra vállalatainak és az sem, hogy más érdekcsoportok céljainak megfelelően cselekedjen”.
Cikkünk megjelenésével párhuzamosan kérdéseinket is elküldtük a Panattoni illetékeseinek. Az alábbiakra voltunk kíváncsiak:
1. A vállalat illetékesei miként bukkantak rá a Hegyéte mellett található területre? Ők vették fel az önkormányzattal a kapcsolatot, vagy a falu kereste meg őket a beruházással?
2. Közép-Európa egyik legnagyobb hasonló centruma épülhet fel a falu mellett, ahol nincs autópálya, közel vannak a házak, ráadásul erős a civil ellenállás. Miért nem egy infrastrukturális szempontból jobb helyre viszik a beruházást?
3. A beruházás miatt érthető a helyiek tiltakozása. Hogyan tudnák megnyugtatni őket? Milyen konkrét intézkedéseket tervez a Panattoni, hogy a park működésével járó hatásokat (zaj, forgalom, környezetszennyezés) mérsékeljék?
4. Egyelőre nem kezdődhetett el a beruházás. Mikorra tervezik az első kapavágást?
5. Ha tovább húzódik az ügy, elképzelhető-e, hogy új helyszín után nézzenek?
6. Közleményükben azt írják, igaztalan információk terjednek a beruházásról. Önök szerint mely információk hamisak?
Amint megkapjuk a válaszokat, újra foglalkozunk a témával.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »