A büntetőjogban használt szakifejezéssel a bűncselekmények elkövetőihez hasonlította az átlagembereket a genti egyetem professzora – írja az Erdély.ma belgiumi tudósítója. Mindez a koronavírus járvánnyal kapcsolatos korlátozások miatt jutott eszébe a tudósnak, aki azt mondta, a korlátozások enyhítésére most úgy kell tekinteni, hogy ez „feltételes szabadon bocsátást” jelent.
„Valójában feltételes szabadon bocsátásról beszélhetünk” – mondta Steven Callens az UGent [Universiteit Gent, Gent-i Egyetem, Belgium] professzora, egyben a GEMS [Groep van Experts voor Managementstrategie van COVID-19, COVID-19 kezelését irányító szakértői csoport] tagja kedden a belga “Radio 1”-ben.
A fent említett kifejezés nem elírás, a professzor nem valamely bűncselekményért elítélt rab szabadon bocsátásával kapcsolatban fejtette ki véleményét, hanem mindannyiunk szabadságáról szólt. A professzor a korona vírus miatti lezárások további meghosszabbítását indítványozza, teszi ezt az oltási lefedettség mertekétől függetlenül. Továbbá azt is kéri, hogy a szabadságnak feltételei legyenek.
A vendéglátó helyek nyitásával, valamint a bejelentett sport létesítmények, éttermek és mozik tervezett újranyitásával úgy tűnik, hogy lassan részben visszanyerjük szabadságunkat. Ám egyes szakértők szerint, mint a Genti Egyetem fertőző betegségek osztályának professzora, Steven Callens, nagyobb óvatosságra van szükség. Elmondása szerint „ideges” az újranyitás miatt.
„Ez kissé idegesít minket” – mondja a professzor, aki egyben a GEMS tagja, annak a szakértői csoportnak, amely tanácsot ad a [belga] kormánynak a koronaválság kezeléséhez. „Az emberek a teljes szabadságról beszélnek, ám valójában feltételes szabadon bocsátásról kell beszélnünk, mert feltételekre mindig szükség lesz.”
Tehát nem az oltási lefedettség mértékével kapcsolatos újranyitás feltételeiről van szó, hanem a szabadságunk feltételeiről. “Bár a védőoltásokat teljes immunitásnak nevezzük, ez valójában nincs így. Az oltások nem mindenki számára nyújtanak teljes védelmet, erről nem szabad megfeledkeznünk.” A professzor úgy véli, hogy a szabadságunk feltételei között szerepelnie kell a [mindenkori] fertőzöttek és a kórházi kezelésre felvettek száma is. „Ellenkező esetben saját magunkkal szúrunk ki, és ha később újból korlátozó intézkedéseket kell bevezetni, azzal csak magunknak ártunk.”
Forrás:erdely.ma
Tovább a cikkre »