Bejegyzés Tibi atya oldaláról:
Emeli a BKV a bliccelésért járó büntetés összegét. Nem is lenne ezzel nagy baj egyébként, a budapesti közlekedés jó ár/érték arányban van, rengeteg kedvezményezett utazik ingyen vagy nagyon olcsón, tessék fizetni érte!
Van azonban egy saját élményem a közelmúltból: a Mester utcánál felszálltam a villamosra egy egynapja lejárt bérlettel, mert ott nem üzemelt automata, a Corvin-negyednél meg igen. Ahogy annak lennie kell, ajtócsukódás után villant a karszalag, nyolcezer forint helyszíni bírság. Rohadtul bosszantott a dolog, leginkább azért, mert bár mutogattam, hogy tegnap járt le és előtte is mindig volt bérletem, ami jár az jár, jogos volt a büntetés.
Leszálltunk, lecsippantottam a kártyám a büntire, aztán vettem egy bérletet és a következőre az ellenőrökkel együtt visszaszálltam. 32-esek tere, felszáll egy nagyobb családnyi svéd cserediák.
Ismét villan a karszalag, majd az ellenőrök odamennek MINDENKI MÁSHOZ. A svédek tudomást sem vesznek róluk, ők sem a svédekről.
Odamegyek a két ellenőrhöz, akiknél a büntetést fizettem:
– Az övéket nem ellenőrzitek?
Az egyik zavarba jön, a másik ingerült lesz:
– Ha nem tetszik, megbeszélheted velük, hogy vegyenek jegyet!
Mielőtt a kommentmezőben túlságosan terebélyesre burjánzanak a rasszkó vadhajtások, nem erre szeretném kihegyezni. Hanem arra, hogy a villamoson nem pusztán egy ellenőr találkozott a svédekkel, hanem a magyar állam mindennapos mentalitása nyilatkozott meg: a szabályokat valójában nem kell betartani, csak azokon vasaljuk be, akik ilyen-olyan okokból, mert félnek vagy mert egyszerűen nem éri meg, nem emelik ránk érte az öklüket. Ha csak felmerül, hogy ez megtörténhet, meg sem próbáljuk alkalmazni rájuk a szabályokat.
Semmilyen más logikus magyarázat nincs rá, hogy a luxusszolgáltatásnak minősülő taxis olcsó üzemanyagot kap, az iskolatejszállító meg nem, minthogy a taxis pofán ver, az iskolatejszállító meg nem.
Egy olyan országban, ahol a törvény hatálya egységes, örülök neki, ha a be nem tartását üldözik. De ott, ahol a sógor meg az ökölrázó kivétel, végeredményben az ő vállalkozásukat és mindenüket is te fizeted, ahogy a lejárt (vagy érvényes!) bérletű diák a svédek utazását.
Azt gondolom egyébként – és ebben már a saját paranoiám szólal meg – hogy nem telne sokba két rendőrt az ellenőrök mellé tenni a gázosabb helyeken, és egységesen alkalmazni a szabályokat mindenkire. De a jegybevételnél, a tényleges profitnál fontosabb a társadalompedagógia: nem a bőröd színe miatt vonatkoznak rád a szabályok, miközben másokra nem, hanem mert egy csicska vagy. Nem árt, ha ezzel akkor is szembesülsz a mindennapjaidban, ha van bérleted, és akkor is, ha nincs.
Majd úgyis lesz a kommentszekcióban olyan, aki az öklét felemelni nem meri, de kajánul mocskolja majd a diákot, akit lefognak a villamoson. Ez pedig, ha lehet, még fontosabb társadalompedagógiai szembesítés. Dicsértessék!
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »