Szigorúan titkos nyomozást folytatott 1967 és 1977 között a Belügyminisztérium, hogy kiderítse, pontosan kik a felelősök Radnóti Miklós (1909-1944) 70 évvel ezelőtti haláláért – derült ki az állambiztonsági levéltár nyilvánosságra hozott dokumentumaiból.
A költővel tarkólövés végzett, mivel 1944 novemberében munkaszolgálatosként ő és 21 társa nem bírta tovább az erőltetett menetet. Hóhérai névtelen gyilkosokként kerültek be a köztudatba.
Pedig a levéltárból előkerült dokumentumok alapján a vizsgálat négy bűnöst is megnevezett, valamennyien a munkaszolgálatosokat kísérték. Az érintettek szerepét azonban eltussolták, részben mert a gyilkossággal összefüggésbe hozott Bodor Sándort és Reszegi Istvánt MSZMP-tagként nem vehették nyilvántartásba, de Kunos Sándor és Malakuczi János is megúszta a vádemelést.
Parancsnokukat, Tálas Andrást a népbíróság ítélete alapján már 1947-ben kivégezték, bár nem Radnóti meggyilkolása miatt. Bodor pedig beismerő vallomást is tett.
– Azért ástuk mi és még Tálas is a sírgödröt, mert a munkaszolgálatosok ezt nem bírták, mi viszont siettünk. A munkaszolgálatosokat egyenként vittük a gödörhöz, ahol agyon lettek lőve. Ekkor kb. 20 munkaszolgálatost gyilkoltunk meg, majd a gödröt betemettük – vallotta a belügyi nyomozóknak.
Blikk
Forrás:polgarportal.hu
Tovább a cikkre »