Késsel megsebesített két kislányt egy késes támadó szerdán Berlinben. A hét- és nyolcéves áldozatok egyike életveszélyes, a másik súlyos sebet kapott. Belgrádban ugyanezen a napon nyolc gyerek és egy biztonsági őr is meghalt egy iskolai lövöldözésben és sokan megsérültek, majd két nappal később gépkarabélyos iskolai merénylet történt. Gyarmathy Éva klinikai és nevelés-lélektani szakpszichológus az InfoRádióban arról beszélt, milyen körülmények vezethettek ezekhez az erőszakos cselekményekhez.
A fegyveres támadások kapcsán kérdezte az InfoRádió Gyarmathy Éva klinikai és nevelés-lélektani szakpszichológust arról, mi vezet egy-egy ilyen szörnyűséghez.
„Az egyik probléma
a fegyverekhez való hozzáférés:
a fegyverek előbb-utóbb sajnos ilyesmihez vezetnek. Merthogy az agresszió ott van mindenhol a feszültségek miatt. Általában van előzmény: jellemzően olyan diákok követik el, akiket zaklattak, tehát korábban áldozatok voltak. Gyakran bosszúból hajtanak végre ilyen cselekményeket” – magyarázta.
Mint kifejtette, a fegyver hatalom, amivel bosszút lehet állni, különböző sérelmeket megtorolni.
„És eléggé érzéketlenít a sok, médiában látott gyilkosság. Rakásra lövöldöznek, ami nem jó. De valójában mindig ott van valamilyen mentális probléma. Ráadásul a fiatalok életében egyre nagyobb feszültségek jelennek meg, ilyen már maga az egész oktatási rendszer, a környező világban a gyors változások, amelyekben a különböző generációk nem találják egymást. Ezért a gyerekek, fiatalok nagyon elveszettek. Itt is bármikor megeshet az, ami Amerikában szinte rendszeres és Európában is előfordul, hogy valaki nem tud egy helyzetet mentálisan megoldani, és ha ott a fegyver, az ilyesmi megtörténhet.”
Általában depresszió, szorongás, személyiségzavar van a háttérben, de ez nem felmentés, sőt: a környezetnek nagyon oda kell figyelnie azokra a fiatalokra, akik bajban vannak, és nem úgy tekinteni rájuk, mint akik nem számítanak.
„Egy elkeseredett lélek bármire képes” – foglalta össze.
Hogy a szülői mintának mekkora szerepe lehet egy kibillent mentális állapot negatív irányba dőlésében, arról azt mondta,
a szétesett családok, ahol valamilyen súlyos probléma van otthon, táptalajai annak, hogy a gyerekek ne tudjanak megbirkózni egy-egy helyzettel.
Akár iskolai alulteljesítés vagy társadalmi beilleszkedési zavar is problémát okozhat; ha nincs egy biztonságos család, ahová a gyermek visszavonulhat, az is szerepet játszhat abban, hogy akármilyen eszközzel bajt csináljon – mondta Gyarmathy Éva.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »