Kínában már burjánzik a következő gazdasági világválság

Árnyékbankok okozhatják a következő gazdasági világválság kialakulását. A kínai gazdasági növekedés ellenére az ország lebecsülte a hatósági ellenőrzés alól mentesülő intézményrendszer valós méretét, és a 2008-as világválsághoz hasonló környezetet generált a pénzügyi szektorban.

Rekordot döntött a kínai államadósság az idei év első negyedévében: az ország GDP-jének a háromszorosát is elérte. Bár Kína szívesen tetszeleg a hitelező szerepében, a gazdasági növekedés jelenlegi szintje nem állíthatja meg a kialakuló gazdasági válságot, amely szakértők szerint leginkább a 2008-as globális katasztrófához hasonlíthat – írja a Market Watch.

Az árnyékbankok rendszere régóta az első számú problémaforrást jelenti a kínai pénzszektorban. Nem tartoznak a betétgyűjtő hitelintézetek közé, ezért mentesülnek a szigorú tőkemegfelelési és átláthatósági szabályozás alól. Kínában ugyan megpróbálják limitálni az állami hiteleket és ellenőrzés alá vonni az árnyékbankokat, de a People’s Bank of China kimutatása szerint a mérlegen kívüli hitelezés korábbi becsléseknél sokkal magasabb, és 2016-ban több volt mint 200 ezer milliárd jüan.

Hírdetés

Forrás: Market Watch

Idén viszonylag sikeres volt az árnyékbankok ellenőrzés alá vonása, azonban a jelenlegi állapot is riadalomra ad okot: a kínai árnyékbankokban hitelt felvevők többsége úgy gondolja, hogy baj esetén az állam megmenti őket.

Az emberek fizetőképtelensége viszont az árnyékbankok rendszerének összeomlásához vezethet, ami kísértetiesen hasonlíthat a 2008-as gazdasági világválság kialakulásához.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »