Török Gábor: előbb érdemes lenne megnézni, hogyan nézne ki a Jobbik kormányzása – Kitartás két szék között

Török Gábor jóslás helyett inkább megnézné, hogyan kormányozna a Jobbik. A Fidesz-Jobbik-koalíciónál valószínűbbnek tart egy előrehozott választást arra az esetre, ha senki nem nyer abszolút többséget 2018-ban. A politikai elemzőt a Jobbik ifjúsági tagozatának nyári táborában arról is kérdezte az Azonnali nevű, Mandinerből kivált liberális blog: hogyan válhatna szalonképessé a Jobbik külföldön, és áttörheti-e a szélsőjobboldali pártok fölött terpeszkedő üvegplafont.

Hogy kormányzóképes-e a Jobbik, azt elemzőként egyelőre a Jobbik ifjúsági tagozatának keszthelyi kerekasztal-beszélgetésén részt vevő Török Gábor sem tudta megmondani az Azonnalinak. Mint mondta, 2002-ben a magyar választókhoz hasonlóan emlékei szerint ő is kormányzóképesnek tartotta az MSZP-t, aztán kiderült, hogy káoszba taszították az országot. Feltételezései vannak ugyan Vona Gáborék képességeiről, de szerinte előbb érdemes lenne megnézni, hogyan nézne ki a Jobbik kormányzása, és csak utána alkotna véleményt. A Jobbik előtt álló legnagyobb kihívás a kormányzóképesség bizonyítása, véli az elemző, aki szerint Vonáék helyzete több szempontból hasonlít az 1996-os, liberálisból jobbra fordult Fideszéhez.

Az Azonnali kérdésére, miszerint tudja-e feledtetni "szélsőjobboldali" múltját a párt, Török Gábor azt mondta, számos hasonló példát ismer Európában, ahol egy radikális párt mérséklődött, hogy növelni tudja szavazótáborát. Ilyenek szerinte az olasz újfasiszták, akik ma konzervatív programmal állnak a választók elé, de Török ilyennek tartja a rendszerváltás liberális Fideszét is. „A Jobbik ügyében majd akkor kell eredményt hirdetni, amikor látszik, hogy a két szék között a földre estek vagy találnak maguknak egy olyan alkalmas ülőhelyet, amely biztosítja az ő politikai túlélésüket, akár kormányzásukat.”

Hírdetés

Bárhogy is alakul a 2018-as választás, fideszes koalíciókötésre egész biztosan nem kerül sor Török Gábor szerint. Koalíciókényszeres parlamenti matematika esetén inkább az előrehozott választás irányába mozdulnának el ugyanis a pártok. Ha egy új választás sem hozna tisztább viszonyokat, akkor valószínűsíthetően a magyar politika bal-jobb felosztása jönne képbe, és stratégiai-nemzetpolitikai kérdések mentén esély nyílna egy Fidesz-Jobbik-együttműködésre. A Jobbik és a szocialisták együttállása mindkét fél számára öngyilkos vállalkozás lenne, ezért Török Gábor semmi értelmet nem lát benne.

A politikai elemző azt is elárulta: miközben a néppártosodás itthon falakat dönt, a Jobbik mérséklődése nem nagyon tűnt még fel külföldön, a nemzetközi politikai döntések születésének szintjén továbbra is szélsőjobboldaliként tartják számon Vona Gábor pártját.

Ahhoz, hogy ez a pártról alkotott kép nemzetközi szinten is megváltozzon, a politikai munkán túl kitartás kell a Jobbik részéről, véli Török Gábor.

(Azonnali nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »