A WikiLeaks által összegyűjtött és közzétett információk szerint a Google az amerikai kormánnyal karöltve segítette az al-Kaida és más, szélsőséges dzsihádista szervezetek tevékenységét a szíriai polgárháború kezdetén.
2012-ben Jared Cohen, a Google Ideas igazgatója koordinált egy akciót, amelynek célja, hogy támogassák az Assad elleni felkelőket. A kiszivárgott levelek szerint Cohen az akciót egyeztette Hillary Clinton akkori amerikai külügyminiszterrel és William Burns államtitkárral.
2012 júliusában a Google egy olyan szoftvert fejlesztett ki, amellyel nyomon tudták követni a szír kormány szétesését. Cohen indoklása szerint erre azért volt szükség, mert sok szervezet követte nyomon a vérontásokat, ám olyan nem akadt, amely a szír kormányon és a hadseregen belüli dezertálásokat követte volna. Cohen indoklása szerint ez jelentékeny információhoz segítené a felkelőket. A tervhez azonban szükséges volt bevonni egy másik felet is, mivel ebben az időben nehéz volt az ilyen információkat eljuttatni a felkelőknek. A Google ezért az Al-Jazeerához fordult, akiknek az volt a feladatuk, hogy a megkapott információkat eljuttassák a felkelőkhöz. A Google azt remélte az akciótól, hogy ez még többeket vesz rá arra, hogy önként csatlakozzanak a felkelőkhöz.
A tervről szóló információkat a Cohen által írt levél egyik címzettje, Jake Sullivan jutatta el Hillary Clinton külügyminiszterhez. Sullivan abban az időben, és a későbbi elnökválasztási kampány során is tanácsadóként szolgált Clinton alatt. A tanácsadó azt mondta Clintonnak, hogy “ez egy nagyon jó ötlet”.
Az egész ügyben az a legdurvább, hogy az amerikai kormány 2012-ben már tudta, hogy a szír kormányellenes erők legjelentősebb része az al-Kaida és más, dzsihádista szervezetek zászlaja alatt gyülekezik. Egy akkor még titkos, ám azóta nyilvánosságra hozott dokumentum szerint az USA kormánya pontosan tudta, hogy
a szalafisták, a Muszlim Testvériség és az al-Kaida adják a felkelés hajtóerejét Szíriában”.
A dokumentumban megjósolják az Iszlám Állam létrejöttét is, amennyiben a felkelés sikerrel jár. Természetesen nem “Iszlám Államként” hivatkoztak a létrejövő új területre, hanem mint “salafist principality”, azaz szalafista fejedelemséget említik.
Úgy tűnik, hogy az al-Kaida támogatása szalonképes lépés lett 2012-ben, 11 évvel az ikertornyok leomlása, és két háborúval az USA háta mögött. Sullivan azt írta Clintonnak a szíriai konfliktusról, hogy
az al-Kaida a mi oldalunkon áll Szíriában”.
A Google ekkor még nem működött együtt olyan sok területen az amerikai kormánnyal, mint manapság. A változást egy 2015-os átstrukturálás hozta meg: a Google, a Verily és a Google Ideas egy anyavállalat alá került, az Alphabet alá. A cég az USA hadiiparával is egyre komolyabb mértékben kezd együttműködni: olyan termékeket és szolgáltatásokat állítanak elő, amelyek fontosak az amerikai csapatok ellátásához és állomásoztatásához – erről Keith Alexander, az NSA igazgatója beszélt korábban.
Emellett a techcégek mind gyakrabban együttműködnek az amerikai kormánnyal és ezeknek az együttműködéseknek csupán egy része születik meg a kormány nyomására. Némelyik mögött a profitszerzés lehetősége húzódik meg.
Az Alphabet egyik vezetője, Eric Schmidt remekül megfogalmazta a Google új szerepét:
Ami a Lockheed Martin volt a 20. században, olyanok lesznek a technológiai és kiberbiztonsági cégek a 21. században”.
888.hu – Bácskai Balázs
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »