A világ legrégibb holokausztarchívuma, a londoni Wiener Library péntektől megnyitotta a nagyközönség előtt a második világháború idején elkövetett háborús bűnökről szóló ENSZ-iratok online katalógusát.
Akik szeretnék elolvasni a dokumentumokat, azoknak továbbra is el kell látogatniuk a londoni könyvtárba vagy a washingtoni Holocaust Memorial múzeumba – a katalógus nyilvánossá tételétől azt reméli a könyvtár, hogy fokozza az érdeklődést az ENSZ Háborús Bűnöket Vizsgáló Bizottságának (UNWCC) iratai iránt. Az ENSZ-archívum Adolf Hitlertől a nemzetiszocialista munkatáborok felügyelőiig összesen mintegy 37 ezer embert említ a "háborús bűnösök" és gyanúsítottak listáján.
“Egy teljes műszaki áruháznyi szögkészlet áll rendelkezésre, amit a holokauszttagadás koporsójába lehet verni. Csak most nyílik meg a nagy nyilvánosság előtt az archívum katalógusa, pedig a bizottság mindig is így szerette volna” – hangoztatta Dan Plesch, a londoni SOAS Egyetem (az Ázsiáról és Afrikáról szóló tanulmányok intézete) vezetője. Az ENSZ-bizottság 1943 és 1949 között működött, ám a dokumentumok nyilvánosságát a hidegháború elején "politikai okokból" erősen megszigorították, még a történészek és a nyomozók is csak korlátozottan tekinthettek az iratokba, a nagyközönségtől pedig teljesen elzárták.
A washingtoni Holocaust Memorial múzeum 2014-ben tette mindenki számára nyilvánossá a dokumentumok másolatát olvasótermében – az archívumot a londoni Wiener könyvtár digitalizálta. Alfred Wiener 1934-ben alapította meg archívumát Amszterdamban. Sikerült Londonba mentenie, most a belvárosban működik.
(MTI nyomán)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »