Gerendaiék megvették a Lupa-tó egy részét

Gerendaiék megvették a Lupa-tó egy részét

A Sziget Fesztivál volt tulajdonosa a Magyar Nemzet információi szerint csupán 118 millió forintért vehette meg Lupa-tó harmadát. A tavon több strandot is kialakítanak majd hamarosan. Az eladó budakalászi önkormányzat zárt ülésen fogadta el az előterjesztést.

Gerendai Károly rendkívül alacsony áron vásárolta meg a Lupa-tó harmadát a budakalászi önkormányzattól – állítja Pál Béla, a helyi képviselő-testület jobbikos tagja. A politikus pontos számot nem közölhetett, mert a képviselő-testület zárt ülésen fogadta el az eladásról szóló előterjesztést, de a Magyar Nemzet információi szerint a Sziget Fesztivál korábbi tulajdonosának 118 millió forintot kell fizetnie a tóért. Az árajánlatot egyébként nem Gerendaiék adták, az önkormányzat ugyanis – hivatalos értékbecslés alapján – ezen az áron hirdette meg az ingatlant, még február elején. Gerendai Károly lapunknak azt mondta, több év alatt nagyjából egymilliárd forintos beruházásra készülnek, és négy strandot hoznak majd létre. Állítása szerint három évvel korábban megkereste őt a tó többi részének a tulajdonosa, az Óbuda Zrt., és jelezte neki, hogy hamarosan bezárják a Lupa-tavi bányát, így a területet hasznosítanák. A tárgyalásokon arról tájékoztatták, van egy megállapodásuk az önkormányzattal, ami alapján megvehetik a település tulajdonában lévő részt is, de erről a jogról lemondanának, így az egész tó területén lehetne fejleszteni.

– Ha a bérlést ajánlották volna fel, akkor is elgondolkodtunk volna az ötleten, de természetesen sokkal nyugodtabb vagyok, ha a beruházásokat olyan területen hajtjuk végre, ami a mi tulajdonunkban van – fogalmazott a vállalkozó. Az ellenzéki politikusok és a helyi civilek ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy egy decemberi közmeghallgatáson is szóba került a tó önkormányzati tulajdonban lévő, több mint 20 hektáros részének eladása, de akkor még 130 millió forint körüli árat emlegetett az alpolgármester. – Ezt a területet ráadásul nem eladni kellene, hanem hasznosítani – fogalmazott Pál Béla.

A képviselő szerint a helyi természeti értékek is egyedülállók, miután Budapest agglomerációjában kevés tavat találni.

Rogán László, a település fideszes polgármestere lapunknak azzal indokolta a Lupa-tó eladását, hogy az önkormányzatnak túlságosan drága volt a fenntartása. Sokan ugyanis szabadstrandként használták a tavat, a parton azonban egyáltalán nem volt kiépítve infrastruktúra. Ez azt jelenti, hogy a strandolók vécé, büfé vagy akár egy rendes kuka nélkül használták a partszakaszt, a keletkezett szemét elszállítása pedig évente 4-5 millió forintba került.

Hírdetés

– Gerendai Károlyék vállalkozása már tavaly nyitott az Óbuda Zrt. tulajdonában álló részen egy strandot, terveik szerint pedig összesen négy fürdőhelyet alakítanak ki. – Ezen a részen már vízi mentők is dolgoznak, ami azért nagyon fontos, mert ez egy bányató, aminek az alja kiszámíthatatlanul egyenetlen – fogalmazott Rogán László. Arra a felvetésre, hogy ha ekkora igény van ott strandra, miért nem épített egyet az önkormányzat, azt felelte, „ez egy szakma”, amihez szakértelem kell.

Lapunknak Gerendai Károly elmondta, a vásárlással csak a vízfelületet szerezték meg, a part melletti parkolóért továbbra is bérleti díjat kell majd fizetni. Információink szerint az elfogadott előterjesztésben 5+5 éves bérlési lehetőség áll. A mintegy 100 hektáros bányatónak egyébként nincs kiépített partja, ezt szintén a beruházásokkal hozzák majd létre. A tervekben szereplő prémium strandon 3000 forint lesz a belépő, de a normál strandra olcsón, 1000 forintért lehet majd bemenni. – Utóbbi fürdőhelyen természetesen kevesebb szolgáltatás lesz majd, de mindenképpen nagy előrelépést teszünk az eddigi állapotokhoz képest – mondta.

A helyi lakosok egy csoportja a Facebookon tiltakozott az eladás ellen, álláspontjuk szerint ugyanis nem szabad kiárusítani a település vagyonát. A CivilKalász nevű Facebook-csoport kevesli a 118 millió forintot, sokan pedig amiatt is aggódnak, hogy a Sziget Fesztiváléhoz hasonló lesz a környék zajszintje. Gerendai Károly utóbbival kapcsolatban elmondta, hogy nem fesztivált akarnak létrehozni, hanem strandot.

– Indokolatlan volt, hogy zárt tárgyaláson fogadták el az előterjesztést – állítja Márton András, az MSZP, a DK, a Párbeszéd és az Együtt közös jelöltjeként mandátumot szerzett képviselő. Szerinte az adásvételhez kapcsolódó bérleti szerződési ajánlat miatt rendeltek el zárt ülést, de álláspontja szerint nyilvánosan is tárgyalhatták volna a javaslatot. A képviselő-testület 6-4 arányban fogadta el a javaslatot, a Fidesz képviselői támogatták, míg az ellenzéki pártokhoz köthető, valamint a helyi szervezetek színeiben induló politikusok nemmel szavaztak.

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2017. 02. 24.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »