Földi: Brüsszel arcáról lefagyott a mosoly

Földi: Brüsszel arcáról lefagyott a mosoly

Trumpnak nem volt nehéz dolga, hiszen volt egy határozott taktikai elképzelés arról, milyen következményei lesznek Clinton győzelmének az EU-USA kapcsolatokra, az eredmény pedig komoly zavart okozott az erőben – véli Földi László biztonságpolitikai szakértő.

Stratégia híján

Donald Trumpról és a biztonságról tárgyaltak Brüsszelben az uniós külügyminiszterek a „pánikvacsorán”. Az EU szerint hitelesebb, hatásosabb és határozottabb védelempolitika kell, de elemzők szerint az ilyen mondatokkal nem jut előbbre Európa.

Az EU kül- és biztonságpolitika főképviselője azt mondta, hogy a védelmi stratégia három pilléren nyugszik majd: gyors reagálású erőket hoznak létre, stabilizálják azokat az országokat, ahonnan a migránsok jönnek, és megvédik az európai embereket.

Földi László szerint azonban egyelőre bizonytalan mindez mit is jelent, ami nem is meglepő, hiszen Európában most éppen az a legnagyobb gond, hogy nincs semmiféle stratégia, azaz cél, helyette taktikai lépések vannak, amelyek pedig a nem létező célt lennének hivatottak megvalósítani.

Trump-hisztéria

A biztonságpolitikai szakértő ezzel magyarázza a Trump körül kialakult hisztériát is: volt egy taktikai elképzelés arról, hogy Clinton nyer, és arról, hogy ennek milyen következményei lesznek az USA-EU kapcsolatokra, ám Trump győzelme most komoly zavart okozott, hiszen változtatni kell a taktikán. Ha azonban lenne egy erős stratégia, ha Brüsszel biztosabb lábon állna, és teljesen mindegy lenne, ki az Egyesült Államok elnöke – érvelt a biztonságpolitikai szakértő az M1-en.

Hírdetés

Elkenés

Világos stratégia hiányában azonban folytatódik a problémák elkenése, ez pedig napról napra nagyobb veszélybe sodorja Európát, amelynek határaira immáron több mint másfél éve zúdul az embertömeg, és abból már-már erkölcstelen módon elkezdenek válogatni a tagországok, ha pedig sehol nem kellemek, elküldik őket a kelet-európai országokba – hangsúlyozta Földi László. Ezek a gyenge taktikai lépesek azonban nem szolgálnak más célt, mint a felelősség eltolását – tette hozzá.

Trumpról korai még beszélni

Az amerikai elnökválasztás kapcsán Földi azt hangsúlyozta, Trump külpolitikájáról addig nem lehet érdemben beszélni, amíg be nem iktatják. Most úgy tűnik, az ellenérdekelt oldal két meg megoldásban gondolkodik: az egyik, hogy megakadályozzák a kinevezést, a másik, a B terv, hogy ha az első nem sikerült, hogyan tudják az érdekszférájukba integrálni az új elnököt. Ha ez az alku létrejön majd, csak akkor lesz érdemes trumpi külpolitikáról beszélni – magyarázta a szakértő.

Párizs tanulságai

Az egy éve történt párizsi merényletsorozat tapasztalatairól Földi László azt mondta, mindenképpen kedvező, hogy a rendvédelmi szervek láthatóan összeszedték magukat, hatékonyabbak lettek, és látható módon meg tudják akadályozni azokat a merényletkísérleteket, amelyeket Párizs előtt a „nihilizmus” miatt nem tudtak, de stratégia híján továbbra sem tudják kordában tartani azt az európai jogrendre fittyet hányó, az EU-bolyongó elszabadult tömeget, amely a valódi támadást jelenti Európa ellen.

Kotta kell

Visszavinni a menekülteket oda, ahonnan jöttek, jó megoldás lehet, ám figyelmeztető a török példa, hiszen az EU Ankarával olyan negatív alkuhelyzetbe kerül, amelyet nem tud megoldani, mert egyszerűen nincs az a pénz, amelyből ezt finanszírozni tudná, Líbiában pedig három kormánnyal kellene egyezkedni – emlékeztetett a biztonságpolitikai szakértő. Az első lépésben Földi László meg kell állítani a beáramlást, a másodikban kezelni a már itt lévő migránsokat, a harmadikban pedig elérni, hogy már otthonról sem induljon el senki.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »