A Nyugat kihasználja a szunnita és síita muzulmánok közötti szakadást, hogy elterelje a figyelmet az izraeli-palesztin konfliktusról – mondta Haszan Róháni iráni államfő pénteken az állami televízióban sugárzott beszédében.
A politikus megjegyzéseivel párhuzamosan Irán-szerte több tízezren tüntettek a Jeruzsálem arab nevén emlegetett al-Kudsz napon, amelyet hagyományosan az iszlám böjti hónap utolsó péntekén rendeznek meg Izrael-ellenes tiltakozásként és a palesztinok iránti szolidaritás kifejezésére.
A tüntetők megmozdulásaikon elítélték a palesztin területek izraeli megszállását. A tömegek a „Halált Izraelre” és „Halált Amerikára” jelszavakat skandálták.
Róháni azt hangoztatta, az „arrogáns Egyesült Államok és szövetségesei” éket akarnak verni a muzulmánok közé. „Csak az egység megteremtésével lehet helyreállítani a stabilitást a régióban” – tette hozzá. Beszédében kiállt a „kisemmizett palesztin nép mellett”.
Az Izrael-ellenesség 1979 óta Irán politikájának sarokkövét képezi. Al-Kudsz napját a palesztinok iránti szolidaritás kifejezésére az iszlám köztársaságban és a legtöbb arab országban minden évben megrendezik 1979 óta, amikor Khomeini ajatolláh, az iráni forradalom vezetője arra szólította fel híveit, hogy „szabadítsák fel Jeruzsálemet a cionista megszállás alól”.
A síiták vezette Irán rendszeresen arra buzdítja a rivális Szaúd-Arábia szunnita híveit, hogy segítsenek javítani a köztük kialakult feszült viszonyon, járuljanak hozzá a közel-keleti stabilitás megteremtéséhez.
A regionális hegemóniáért küzdő vetélytársak a térségbeli harcokban a szembenálló feleket támogatják Irakban, Szíriában, Jemenben, Libanonban és Bahreinben.
Rijád és Teherán között azt követően romlott meg a viszony, hogy Szaúd-Arábia január elején több szélsőségessel és terroristával együtt kivégezte Nimr al-Nimr síita főpapot. A kivégzés hatalmas felháborodást váltott ki Iránban. Szaúd-Arábia nagykövetségét tüntetők támadták meg és dúlták fel. Válaszul Rijád és több szövetségese megszakította diplomáciai kapcsolatait Iránnal. A szaúdi királyság amiatt is aggódik, hogy Teherán fölénybe kerekedhet a régióban, miután az ENSZ BT öt állandó tagjával és Németországgal tavaly júliusban megállapodott atomprogramjáról.
Rovatok: KülföldTelepülés: IránCímkék: Irán, Haszan Roháni, Egyesült Államok, IzraelForrás:
MTI
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »