A külföldi kollégáik közül utolsóként a magyar régészek tartanak ki Szíriában, ahol a keresztes lovag várai közül az egyik legjelentősebbet tárják fel. Major Balázs archeológus és arabista a Pázmány Péter Katolikus Egyetem régészeti tanszékének vezetője a 2000 évek eleje óta kezdte el kutatásait Szíriában.
A háború előtt még több mint hetven magyar szakemberrel és egyetemi hallgatóval működött a magyar misszió, a háború megindulását követően azonban csökkentették a létszámot.
A mostani régészcsapat januárban indultak ki , és a mai napon térnek haza Szíriából. A magyarok kutatásainak fő helyszíne Margat vára ami a világ egyik legnagyobb keresztes lovagvár. A Földközi tenger partján fekvő Banjasz város közelében áll a középkori erődítmény. A terület a szíriai háború alatt végig a kormányerők kezén volt, így biztonságos körülmények között dolgozhattak a magyar régészek. A magyar csapat több kutatásban is részt vett. Korábban besegítenek az európai kutatók által elhagyott és a kormányerők által tavaly visszafoglalt egykori keresztes erőd, a világhírű Crac des Chevaliers kutatásába, valamint a Damaszkusz citadellájának munkálataiba is.
Orientalista.hu – Zenobia
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »