Fejmosásra számíthat Magyarország is

Fejmosásra számíthat Magyarország is

Hiába születtek már döntések a migrációs helyzet enyhítésére, ha azokat a tagállamok nem hajtják végre. Ez derült ki az Európai Parlament plenáris vitáján. A képviselők kitértek arra is, hogy nem tűrhető, ha egy menekült bűncselekményt követ el, ugyanakkor emiatt nem lehet minden migránst bűnözőként kezelni.

A migrációs helyzetet és a belső határellenőrzésekkel kapcsolatos tagállami intézkedésről vitatkozott az Európai Parlament plenáris ülése.

Hírdetés

A soros elnökséget betöltő holland kormány külügyminisztere elégedetlen az áttelepítésekkel, hiszen a 160 ezer menekültnek még csak a töredéke talált új otthonra. Emiatt fejmosásra számíthatnak azok az országok, közöttük Magyarország, akik nem hajtják végre az uniós döntést. „Egyes tagállamok sikeresen vesznek részt az áttelepítésben, ugyanakkor eddig csak négyszáz menedékkérőt helyeztek át másik tagállamba. Nem elfogadható, hogy a tanács által elfogadott döntéseket nem hajtják végre a tagállamok. Többet kell tenni annak érdekében, hogy csökkentsük a nyomást Görögországban és Olaszországban. Kétoldalú párbeszédet kezdeményezett az elnökség minden olyan tagállammal, amelyek vonakodnak az áthelyezések végrehajtásától” – jelentette ki Bert Koenders holland külügyminiszter.

A területért felelős görög biztos a migránsokkal szemben tapasztalható gyűlölet veszélyeire is felhívta a figyelmet. „A bizottság fenntartás nélkül elutasítja és elítéli a kölni eseményeket, amikor szexuális zaklatás áldozatául estek, azonban ez messze nem jelenti azt, hogy minden migráns, minden bevándorló, minden menekült veszélyt jelent számunkra. Azok, akik háború és a rettenet elől menekültek, jobban megérdemli a tiszteletünket, mint bárki más. Ezért szigorúan elutasítunk minden rasszista, idegengyűlölő, erőszakra felbujtó megnyilvánulást” – fogalmazott Dimitris Avramopoulos.

A közel öt órás vitában a képviselők nagy többsége arra szólította fel az uniós tagállamokat, hogy hajtsák végre a közös döntéseket. Sürgették a közös határok védelmének megerősítését, illetve elhangzott az is, hogy a Törökországnak szánt 3 milliárd eurós támogatást ne a török kormánynak, hanem a táborokban lévő menekülteknek juttassák el. Mások ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy EU-nak túl kell lépnie a félelmen és megosztottságon, mert csak így lehet megvédeni Schengen értékeit.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »