A fal nem tudja megállítani az Orbánt rémítő farkast: a történelmet

A fal nem tudja megállítani az Orbánt rémítő farkast: a történelmet

A külföldi sajtó kiemelten foglalkozik a magyar menekülthelyzet kezelésével: az olasz La Repubblicában megjelent véleménycikkben a magyar miniszterelnökkel kapcsolatban a három kismalac meséjét idézték fel. A francia Le Monde lap A magyar szolidaritást elhomályosítja a kormány ellenséges megközelítése címmel közölt terjedelmes kommentárt.

Michele Serra a La Repubblica hasábjain megjelent publicisztikájában a három kismalac meséjéhez hasonlította a falat emelő Orbán Viktort hangsúlyozva, hogy a magyar kormányfő még mindig nem értette meg, hogy „semmilyen fal nem tudja megállítani az őt annyira rémítő farkast: a Történelmet…”

Francia bírálat

A Le Monde, a francia balliberális napilap szerint az osztrák és a német határ megnyitása óta a budapesti Keleti pályaudvaron legalább annyi az önkéntes, mint a menekült, de professzionális karitatív szervezetek alig vannak. A Máltai Szeretetszolgálat esténként orvosi ellátást nyújt, de egyébként a Migration Aid végez mindent. Győri-Dani Lajos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke azt mondta a lapnak, hogy nem kívánnak versenyezni a civil önkéntesekkel és inkább a szakmai hozzáértésükre koncentrálnak, de azt elismerte, hogy bizalmatlanság érzékelhető a civil csoportok és az olyan nagyobb szervezetek között, mint amilyet ő is képvisel.

Orbán migrációellenes politikája

A menekülteknek szolgáltatott takarók, ruhák, étel és ital a civil társadalom jó akaratának köszönhető – jegyezte meg a tudósító. Delphine Roucaute arra is felhívta a figyelmet, hogy a Máltai Szeretetszolgálat az állam partnereként elsősorban a menekülttáborokban van jelen, amelyekről a civilek úgy vélik, hogy rossz körülményeket biztosítanak a menekülteknek. Győri-Dani Lajos szerint viszont a táborokban európai körülmények tapasztalhatók a túlzsúfoltság ellenére.

A tudósító szerint a Berlinből és Münchenből közvetített ujjongó jelenetek nem a magyar önkénteseknek szólnak, mert Magyarországnak a migránsokkal szembeni ellenséges megközelítése, amelyet az Amnesty International kifogásolt, kizárólag Orbán Viktor kormányának tudható be, amely hónapok óta egyértelműen migrációellenes politikát folytat a plakátkampánytól kezdve a határon épülő kerítésen át a hadsereg esetleges mobilizálásáig.

Történelmi és gazdasági okok vannak a háttérben?

Ha az egykori vasfüggöny országai megfeledkeznek az Európai Uniótól kapott segítségről című cikkében az Il Sole 24 Ore azt írta, hogy Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia migrációval szembeni „ellenségességét és közönyét” történelmi és gazdasági okok motiválják.

Hírdetés

Az olasz gazdasági napilap szerint az évtizedeken át „bezárt” kelet-európai államok kulturálisan nem szoktak még hozzá a bevándorlókhoz. Másrészt Lengyelországban és Magyarországon a bérátlag még mindig negyede mint az EU nyugati államaiban, így a szolidaritást a tehetősebb államoknak „passzolják át”. Az Il Sole ugyanakkor megjegyezte, hogy a visegrádi négyek gazdaságának és társadalmának gyors emancipációja „a múltból és a szocializmus nyomorából” az Európai Unió szolidaritásának is köszönhető volt. Emlékeztetett, hogy Budapest 2014-2020 között 35 milliárd euró szerkezeti támogatásban részesül. Ami az olasz sajtóban falnak nevezett határzárt illeti, az Il Sole szerint ennek politikáját „a magyar közvélemény aggasztóan nagy része osztja”.

A gonosz, akinek igaza lehet

A hét személyisége: Orbán Viktor; a gonosz, akinek igaza lehet címmel jelent meg kommentár az N-TV német televízió honlapján Wolfram Weimer tollából.

A cikk szerint Magyarország miniszterelnöke az elmúlt időszak menekültdrámájában az EU-vezetés ellenségképévé vált, ugyanakkor bűnbakként is szolgál Brüsszelben, amiért az unió migrációs politikája csődöt mondott. A kormányfőt a cikk szerint a hivatalos Európában azért nem kedvelik, mert a menekültválságban azt mondja, amit Brüsszelben senki nem akar hallani: Európának le kell zárnia határait; az arab világból érkező bevándorlóáradat katasztrófa; ilyen sok muzulmánra nincs szükség, a többségük gazdasági menekült; Németországnak nem kellene annyira nagyvonalúnak lennie.

Az európai baloldal már jó ideje dühöng, és Orbánt szívtelen rasszistaként ábrázolja, de újabban már az EU politikai elitje is szokatlanul éles szavakkal támadja – írta Weimar.

Nem menthetjük a menekülteket saját országunk elpusztításával

Kemény hangvételű véleménycikket írt a menekülthelyzet kezeléséről egy ismert brit publicista a konzervatív The Mail on Sunday számára. Peter Jonathan Hitchens szeptember 6-i írásában nem csupán a menekültek befogadásának jogosultságát vonta kétségbe, hanem előrevetített egy olyan jövőt, melyben a jelenlegi Európa el is tűnhet.

„Nem mondom, hogy nem érintett meg a török partoknál megtalált gyermek holttestének látványa – de nem fogok nagyobb felindultságot színlelni, mint ahogy mások teszik. És nem fogom hirtelen meggondolni magam, szemben sok más hangadóval a médiában és a politikában” – jelentette ki Hitchens, majd hozzáfűzte: nem a fejlett országok bevándorlási törvényei, hanem a bűnöző embercsempészek pénzhajhász mohósága miatt halt meg a kisfiú – a cikkről bővebben itt olvashat.

A „rettenetes Orbán”

Európának szembe kell szállnia a „rettenetes Orbánnal” – írta hétfői vezércikkében a The Guardian. A baloldali brit napilap online változatán megjelent szerkesztőségi írás szerint „a kontinens többi részének szembe kell fordulnia ezzel a rothadt rezsimmel”.

A magyar kormányfő megtapossa a demokratikus alapelveket, fenyegeti az igazságszolgáltatás függetlenségét, nekimegy a sajtónak, folyamatosan provokálja az EU-intézményeket.

A lap szerint fontos a különbségtétel a magyar kormány kegyetlensége és Magyarország egésze között. Azt is írták, hogy a miniszterelnök már egy ideje gondoskodik arról, hogy országának megítélése romoljon – ide kattintva olvashatja a The Guardian bírálatát; a hétfői külföldi lapszemlék összefoglalóját itt találja.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »