Az amerikai dollár tartalékvaluta szerepét természetesnek vesszük. Ebbe születtünk, és a mainstream médiában általában megnyilvánuló nézet szerint a dollár tartalékvaluta szerepe megkérdőjelezhetetlen. Ami jelenleg talán így is van. A kérdés az, hogy meddig.
Akik a különböző fórumokon a dollár státuszának kikezdhetetlensége mellett érvelnek, azoknak is észre kell vennie, hogy egyre gyakrabban kell a véleményüket hangoztatni a dollár védelmében.
És ez már önmagában is egy jel.
Úgy értem, hogy mondjuk 25 évvel ezelőtt sokkal ritkábban, vagy talán, senki nem feszegette a kérdést, soha senkinek nem kellet megmagyarázni, hogy miért nem lehet például a kínai jüan a világ tartalékvalutája.
A dollár szerepe egyértelmű, és tényleg megkérdőjelezhetetlen volt.
Viszont ha egy kicsit távolabbra tekintünk vissza a múltba, kiderül, hogy már jóval az Egyesült Államok létrejötte előtt is léteztek olyan fizetőeszközök, amelyeket a világ tartalékvalutájának tekintettek.
És ez a státusz nem tartott örökké.
Az Economic Reason oldalán található World Reserve Currencies: What Happened During Previous Periods of Transition? – című elemzés szerint általában annak az országnak a fizetőeszköze vált tartalékvalutává, amely a világkereskedelemben éppen domináns szerepet töltött be.
Pesze ehhez nem ártott egy ütőképes haderő sem, ami képes volt biztosítani a domináns szerepet.
És ugyan az Egyesült Államok magasan a legtöbbet költi fegyverkezésre, világkereskedelemben már a második helyre csúszott vissza.
Kína tavaly az Egyesült Államokat megelőzve a világ legnagyobb külkereskedelmet folytató országa lett – jelentette be a pekingi kereskedelmi minisztérium a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) adataira hivatkozva. – Napi Gazdaság
Persze ez önmagában nem jelent semmit, ettől függetlenül még nagyon sokan úgy gondolják, hogy a dollár tartalékvalutasága vitathatatlan és az is marad, a kínai RMB pedig esélytelen.
Az 1800-as évek elején valószínűleg Londonban körberöhögték volna azt, aki az USA dollár domináns korszakának eljövetelét jósolja.
Ezzel el is érkeztünk a bejegyzés az apropójához.
A következő kép néhány napja készül a bankoki repülőtér közelében.
A plakátot a kínai kormány állítatta, akik a jelek szerint Ázsiában akitívan kampányolni kezdtek az RMB tartalékvalutává válása mellet.
És megértem, ha ezt te esetleg nevetségesnek tartod itt Európában. Ez a mi realitásunk.
Thaiföldről, vagy más ázsiai országból nézve azonban nem biztos, hogy ennyire vicces.
Kínában pedig biztosan halálosan komolyan gondolják.
És már csak az jóval több mint egymilliárd ember.
Orientalista.hu – (Forrás: sorkoz.blog.hu)
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »