Időnk nagy részét azzal töltjük szerkesztőségünkben, hogy az alkalmazkodóképességünk javítására szolgáló új ötleteket értékeljük. Néhány hónapja írtunk egy szalmabálás növénytermesztési módszerről, mely ígéretes eredményekkel kecsegtetett. De mi is az?
A szalmabála-kertészkedés általában szalmabálába ültetett növényekből álló emelt ágyásokat jelent. Ezzel a termesztési móddal kihasználhatjuk az emelt ágyás előnyeit, méghozzá egy bőségesen rendelkezésre álló és olcsó közegben.
A szalmabálák segítenek visszatartani a nedvességet, a tápanyagfelesleg pedig beszivárog az alatta lévő talajba, ezáltal javíthatjuk kertünk földjének általános egészségét is. Íme néhány növény, melyeket már sikeresen termesztettek ezzel a módszerrel:
Paradicsom Paprika Uborka Tök Sütőtök Cukkíni Földieper
A West Virginia Egyetemen sikeresen folyt szalmabála-kertészkedés vizsgálat.
Nagyon jó érzés, amikor azt halljuk, hogy valamelyik előfizetőnk megvalósítja ötleteinket, javaslatainkat, ahogy azt Andrew LaBanc is tette.
Andrew kertészeti végzettséggel rendelkezik, és amikor olvasta a szalmabála-kertészkedésről szóló bejegyzésünket, azonnal tudta, hogy azt könnyen megvalósíthatja saját kertjében és közösségében is.
Andrew négy olyan előnyét említi a szalmabála-kertészkedésnek, melyek miatt kiváló lehetőséget jelent mindazoknak, akik talajmentes növénytermesztési módszert keresnek:
Mivel a bála nagyjából 30 cm-rel magasabb, mint a talajszint, a rágcsálóknak és más állatoknak nehezebb megrágniuk a terményt. Az emelt ágyás gondozásakor nem kell annyira lehajolni, és így kisebb az izomhúzódás esélye is. A szalmabála-kertészkedés gyakorlatilag gyommentes rendszer. A módszer nagyon kevés negatív hatást gyakorol a kertre, például nincs szükség szántásra, ásásra sem.
Andrew nem csak saját kertjében valósította meg a szalmabálán alapuló növénytermesztést, hanem közösségében is tanítja a módszert, ezen kívül segít másoknak a szalmabálák beültetésében és gondozásában.
Ez egy olyan dolog, amiből igazán tanulhatunk, hiszen jól szemlélteti a fenntartható technikák által biztosított újabb önfenntartási és bevételszerzési lehetőségeket.
Ez természetesen újabb kérdést vet fel: milyen más szükségleteket lehet még kielégíteni otthon és közösségünkben, hogy rugalmasabban tudjunk alkalmazkodni a körülményekhez? Ezt mindenkinek magának kell kitalálnia. Gyűjtsék össze azokat a fenntartható megoldásokat, melyeket megvalósítottak, megvalósíthatnak otthon, és osszák meg ezeket a tapasztalatokat a közösségükben, hogy mások is tanulhassanak belőle.
A szalmabála-kertészkedésről részletesebb leírás található angolul itt.
Fordította: Bacskovszky Anett angol-magyar szakfordító (e-mail: banett74(kukac)gmail(pont)com)
Forrás: www.resilientcommunities.com
Forrás:emberiseg.hu
Tovább a cikkre »