A kolozsvári Szent Mihály-templomban június 20-án adtak hálát az elmúlt egyetemi évekért és zárták le ünnepélyesen tanulmányaikat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) idén 30 éves Római Katolikus Teológia Karának alap- és mesterképzést végzett hallgatói. A hálaadó szentmisét Pál József Csaba temesvári megyéspüspök mutatta be.
Prédikációjában a püspök a nap evangéliumáról elmélkedett, és arra irányította a végzősök figyelmét, hogy amikor diploma átvételekor Isten hívását érzik, ne a félelem, hanem a bizalom útját válasszák.
Személyes hangú homíliájában így fordult a fiatalokhoz: „Ne éljetek meghasonlott szívvel, egyszerre két úrnak nem lehet szolgálni! Ne ejtsenek hatalmukba az aggodalmak, és keressétek elsősorban Isten országát, és annak igazságát!
A Mennyei Atya tudja, mire van szükségetek, és gondoskodni fog rólatok.”
A szentmisét követően a templomban ünnepi beszédekkel folytatódott az akadémiai éveket lezáró ünnep.
Diósi Dávid dékán távollétében András Szabolcs dékánhelyettes köszöntötte a búcsúzó hallgatókat. Beszédében hangsúlyozta, hogy a ballagás tulajdonképpen egy „szerződés” beteljesedésének ünnepe: az intézmény néhány éve azt vállalta, hogy tudást ad a hallgatóknak, ők pedig azt, hogy elsajátítják azt és számot adnak róla.
Mint fogalmazott, a Szentírás is egyfajta szerződésről szól: Isten felkínálja az embernek a boldoguláshoz, a kiteljesedéshez szükséges életfeltételeket, az ember pedig vállalja az Istennel való együttélés szabályainak betartását. Ezt a szerződést az ember nem mindig tudta megtartani. Hibáit olykor felismerte és igyekezett helyrehozni, önerejéből azonban erre nem volt képes. Ezért Isten, aki ragaszkodott a szerződés beteljesítéséhez, túllépett saját keretein: emberré lett, magára vállalta az emberi oldal teljesítését is, sőt maga lett a szerződés tartalma és beteljesedése.
Szent Ágostonra hivatkozva a dékánhelyettes kiemelte, hogy
Az ünnepségen beszédet mondott Vik János, az alapképzést elvégző hallgatók évfolyamvezető tanára is. A végzős harmadévesek nevében Biliboc Mónika szólt, a másodévesek nevében András Johanna köszöntötte a végzős hallgatókat.
Ezt követően Nóda Mózes intézetigazgató, a mesterképzést végzők évfolyamvezető tanára mondott beszédet. A mesterképzést végzett hallgatók nevében Sebestyén Imelda búcsúzott, végül Kovács Panna a mesterképzést végzők nevében szólt a búcsúzó magiszteri hallgatókhoz.
A ballagási ünnepség végén a végzősök egyenként megköszönték az oktatók, a kar munkatársai és a partnerintézmények kapcsolattartói szolgálatát, majd az ünnep zárásaként András Szabolcs dékánhelyettes átadta az egyetemi évek szimbolikus oklevelét a végzős hallgatóknak, akiket a Szent Mihály-templom előtti téren köszöntöttek az ünnepen részt vevő családtagok, barátok, diáktársak és oktatók.
Az ünnepségről szóló bővebb beszámoló IDE KATTINTVA olvasható.
Forrás és fotó: Romkat.ro
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »


