Csinta Samuval az interjúkészítés titkairól (Barót)

Csinta Samuval az interjúkészítés titkairól (Barót)

Demeter Zoltán múlt heti vendége a baróti Tortoma Önképzőkörben Csinta Samu sepsiszentgyörgyi újságíró, közíró, lapunk külső munkatársa volt, akivel a házigazda az interjúkészítés sokszor bonyodalmas, ám mindenképpen hálás, értékeket közvetítő, olykor egy-egy emberi élet titkait, tanulságait, megannyi árnyalatát színesen felvillantó műfajáról beszélgetett. Bemutatták az író megjelent interjúköteteit is, melyekből az előadás végén vásárolni is lehetett.

A fél lábbal erdővidéki, édesapja révén köpeci származású Csinta Samu elmondta, hogy mindig újságíró szeretett volna lenni, de álma megvalósulásához hosszú út vezetett. 17 éves volt, amikor első interjúja, egy bányászriport az Ifjúmunkás című hetilapban napvilágot látott, aztán Magyarországon végezte el a Bálint György Újságíró Iskolát, egy darabig Budapesten ragadt, de 1999-ben hazaköltözött. Főállású, később pedig szabadúszó újságíró lett. 

2015-ben jelent meg első könyve, az Erdély újranemesítői. Ebben a kötetben olyan erdélyi arisztokrata családokkal ismerkedhetünk, akik visszakapták hajdani birtokaikat és a száműzetésben töltött évtizedek után itthon kezdtek új életet – hangzott el. A Bál a romkastélyban című könyvében folytatta a hajdani arisztokratákkal való beszélgetéseket. A Plakátballada című könyv egy mikós történetet dolgoz fel: 1975-ben néhány diákot kicsaptak a Székely Mikó Kollégiumból, mert plakátokat ragasztottak. „Ezek az események, melyeket felgöngyölítettem, egy kicsit még az 1956-os események megtorlása jegyében zajlottak” – mesélte Csinta Samu.

Hírdetés

De könyvet írt többek között Kallós Zoltán néprajzkutatóról, és Szabó Kati volt háromszéki tornászcsillagról is. Elmondta, valamikor ő maga is sportolt, atlétikában jeleskedett, a 60 méteres síkfutás országos csúcsát is tartotta három évig. Sporttal kapcsolatos a később, 2021-ben megjelent, a sepsiszentgyörgyi labdarúgás történetét leíró, Álmok álmodói című könyve is, melyet Baróton is bemutattak.

2015-től kezdődően közel 300 interjút készített. „Az interjú a legsokatmondóbb újságírói műfaj – vélte, – ám ha az egy napilapban jelenik meg, hamar a süllyesztőbe kerül. Ezért találtam ki, hogy egy kötetbe gyűjtsem őket.” Így jelent meg 2020-ban az első interjúkötet, a Por és parázs, majd a második „beszélgetőkönyv”, az Ajtók kilátással.

A tavaly megjelent, Háromszék sportcsillagai című könyv kapcsán a háromszéki sportéletre terelődött a beszélgetés. Csinta Samu szerint a háromszéki sport néhány kivételtől eltekintve soha nem tudott felfejlődni az országos élvonalhoz, ahogy a bánya által egykor pénzelt baróti futballcsapat sem tudott szintet lépni, mindig megmaradt a megyei bajnokság és a C divízió határán. „A bányának nem volt fontos, hogy a baróti futballt magasabb szintre emelje” – hangzott el. Szó esett viszont azokról a baróti sportolókról is, akik az olimpiákig vitték a település hírét. Hárman is voltak: Bodosi Mihály, Derzsi Ede és Baróti Lajos. De – mint említették – sajnos jelenleg stagnál az a kezdeményezés, hogy emlékjelet állítsanak a városban ennek a három sportembernek.

Csinta Samu a továbbiakban más „beszélgetőtársairól”, az interjúk alapján velük kialakult szoros baráti kapcsolatairól is szót ejtett, vázolta azt a tervét is, mely szerint a közeljövőben az Olaszországban élő világhírű karmesterről, Ács Jánosról készül könyvet írni.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »