A cseh választópolgárok több mint fele elfogadhatónak tartaná a választásokon győztes ANO mozgalom, az SPD és az Autósok (Motoristé) koalícióját. Ez a hárompárti szövetség stabil, 108 fős többséggel rendelkezne a parlamentben – derül ki az NMS ügynökség Novinky hírportál számára készített exkluzív felméréséből.
A közvélemény-kutatás szerint a cseh állampolgárok számára a leginkább támogatott kormányzati forma az ANO, az SPD és az Autósok (Motoristé) koalíciója lenne. A megkérdezettek 52 százaléka tartja elfogadhatónak ezt a parlamenti többséggel rendelkező szövetséget. Hasonlóan népszerű egy olyan kisebbségi kormány lehetősége is, amelyet az ANO egyedül alakítana meg, de az SPD és az Autósok külső támogatását élvezné.
A felmérés eredményei egyértelműen tükrözik a választói akaratot a korábbi kormány leváltására. Tereza Friedrichová, az NMS ügynökség munkatársa szerint az ellenzéki szavazók fő célja Petr Fiala kormányának leváltása volt. Ez magyarázza, hogy a választók miért utasítják el határozottan az ANO és a korábbi kormánypártok (ODS, SPOLU) közötti együttműködés gondolatát.
Elutasított nagykoalíciók
Az adatokból kiderül, hogy az ANO és az ODS koalícióját mindössze a válaszadók 17 százaléka, míg az ANO és a SPOLU szövetségét is csak 19 százalékuk tartaná elfogadhatónak. Ezek a lehetőségek a legkevésbé népszerűek a csehek körében. Valamivel jobb a helyzet az ANO és a STAN (Polgármesterek és Függetlenek) esetleges együttműködésénél, de ezt is csak a megkérdezettek 30 százaléka támogatná.
A kisebb pártok szavazói egyértelműen kormányzati szerepet várnak el. Michal Malý politológus szerint a választók elvárják, hogy az Autósok és az SPD közvetlenül is részt vegyenek a kormányzásban. Ezt erősítette meg Boris Šťastný, az Autósok parlamenti képviselője is, aki kijelentette: pártja a koalíciós kormányzásban érdekelt, és nem elégszik meg a csendes támogatói szereppel. A felmérés egy esetleges, ANO-t kihagyó koalíció népszerűségét is vizsgálta, de a SPOLU, STAN, Kalózpárt és Autósok szövetségét csak a csehek 29 százaléka fogadná el.
Körkép.sk, Novinky.cz
Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Darko Bandic
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »


