Kovács Gergely gyulafehérvári érsek augusztus 17-én Gyimesbükkben felszentelte a Szent Péter és Szent Pál apostolok oltalmába ajánlott, összefogással újraépített templomot.
Az 1926-ban épült templom korábban – a Dani Gergely plébános építtette nagytemplom átadásáig – az Erdély keleti határán lévő, közigazgatásilag jelenleg Bákó megyéhez tartozó, jelentős magyar közösség lakta község plébániatemploma volt. Az idők során szűkössé vált az épület, valamint romló állapota is szükségessé tette a felújítást, ám a helyiek végül úgy döntöttek, hogy inkább újraépítik. Tervüket közösségi összefogással valósították meg; a költségek nagy részét a hívek adományaiból finanszírozták.
Megőrizték az épület külső méreteit, ám a belső részt teljesen újjáépítették, nagyobb kórusrészt alakítottak ki és a liturgikus részt is növelték.
A templom környékét is rendbe tették. A két éve Rózsák utcára keresztelt, ám korábban Teknőpataknak nevezett utcarészt szélesítették, ehhez a Sorbán család, Hajnal János családja ingyen ajánlott fel telekrészt. Tankó Péter és családja a temetőkert bővítéséhez járult hozzá szintén ajándékba adott területtel. A területen fiatalok 115 tuját ültettek élő sövényként, ezzel is parkosítva a teret.
A hívek számára könnyebben megközelíthetőbb területen a jubileumi szentév emlékére egy keresztet is állítottak – ennek megáldásával kezdődött a templomszentelés ünnepsége.
A templomszentelési szertartás során Kovács Gergely érsek nyitotta ki a templom ajtóját. A hívek bevonultak; sokan, akiknek nem jutott hely a templomban, a kertben kivetítőn nézve kapcsolódtak be a szentmisébe.
A mai ünnep nemcsak Péter hitének az erejéről szól, hanem arról is, hogy Isten soha nem hagyja magára az övéit – mondta homíliájában a főpásztor. – Péter vallomása és börtönből való szabadulása azt mutatja, hogy
Pál apostol minden megpróbáltatás ellenére megtapasztalta életében, hogy az Úr mindvégig mellette áll és megerősítette. Ez az a bizalom, amely nem a saját erőnkbe gyökerezik, hanem Isten hűségében. Isten mindig hűséges, Istennek mindig gondja van ránk.
„Ma különleges öröm van a szívünkben, hiszen hálát adunk ezért a csodálatosan szépen felújított templomért – emelte ki a gyulafehérvári érsek. – Abban a szerencsében volt részem, hogy tavaly itt járhattam, úgyhogy elmondhatom, tudom miről beszélek. Láttam, hogy akkor milyen volt a templom, és most látom: ez a szépen felújított templom a ti hűségeteknek, a ti áldozatvállalásotoknak a gyümölcse.
Ez nem csak pusztán kőből, fából, téglából, cserépből álló épület. Elmondhatjuk, hogy
Eddig hányszor elénekeltük az antifónában és előtte is, hogy szent ez a hely. A felújítás nem csupán a megújulás. Ezt a felújítás azt is jelzi, hogy a hit élő közöttetek, és szeretnétek, ha ez a hit a jövő nemzedékeinek is biztos alapja maradna.”
Ez a templom egy sziklára épített ház – fogalmazott Kovács Gergely. – De a lelki szikla, amelyre épül, Krisztus és az apostoli hit. Péter vallomása és Pál kitartása ma is példát ad. A börtönből kiszabadult Péter, a végsőkig küzdő Pál arra hív, arra kötelez, hogy ragaszkodjunk Krisztushoz.
„Amikor áldást kérünk erre a templomra, kérjük egyben azt is, hogy a mi szívünk is templommá legyen. Olyan hellyé, ahol Isten Igéje otthon van, ahol az ima és a szeretet megerősödik. Ahol a hit sziklaként áll, bármilyen vihar jöjjön is. Adja a mindenható Jóisten, hogy ez a templom és a benne összegyűlő, imádkozó közösség mindig arról tanúskodjék: itt Krisztus az Úr, és mi mindannyian az ő élő kövei vagyunk” – mondta az érsek.
A templomszentelési szertartás részeként a főpásztor megáldotta a keresztelőkutat és a vizet, amellyel megszentelte a templomot és a híveket.
Az oltárasztalt és a falakon a szentelési kereszteket krizmával jelölték, majd meggyújtották és megáldották a húsvéti gyertyát is. Az oltárasztalban elhelyezték Szent Ince és Szent Restitutus vértanúk ereklyéjét; majd népviseletbe öltözöttek díszítették, helyezték el rajta a gyertyákat, virágokat.
Az eucharisztia ünnepléséhez szintén népviseletbe öltözött fiatalok vitték az oltárhoz az adományokat. A tabernákulumot a szentáldozás után szentelték meg.
A szentmise végén Salamon József plébános köszönetet mondott a templomépítés segítőinek – a helyieknek és a külföldön élő gyimesbükkieknek, illetve paptársainak, akik pénzadományt küldtek; és a sok önkéntesnek, akik fáradtságot nem kímélve munkájukkal vagy imájukkal segítették az újjáépítést. A templom újjáépítését Kovács Gergely érsek köszönte meg a plébánosnak.
Az ünnepségen részt vettek Gyimesbükk magyarországi testvértelepüléseinek küldöttségei; a község polgármestere; Hargita Megye Tanácsának alelnöke és Bákó megye alprefektusa is. Köszöntötte a jelenlévőket Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének igazgatója és Zsigmond Barna Pál, Magyarország parlamenti államtitkára.
Szöveg: Csúcs Mária
Fotó: Csúcs Mária, Csúcs Péter
Forrás: Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye/Romkat.ro
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »


