A Fico-kormány általában ellenséges a civil szervezetekkel – kivéve azokat, amelyek álhírportálokat működtetnek Nagy Roland2025. 03. 26., sze – 13:29 Pozsony |
A kormány szerdán tudomásul vette Juraj Gedra, a kormányhivatal vezetőjének javaslatát, melynek értelmében pénzügyi támogatásokban részesítenek álhírportálokat működtető polgári társulásokat. Mindeközben a parlament előtt egy olyan javaslat hever, amely más civil szervezetek működését jelentősen megnehezítheti.
Miután 2023 októberében Robert Fico (Smer) negyedszer is elfoglalhatta a miniszterelnöki széket, nem sokat tétlenkedett, a koalíciós szerződés aláírása után azonnal fel is vetette egy olyan törvényjavaslat elfogadását, melynek értelmében külföldi ügynöknek lehetne nevezni azokat a civil szervezeteket, amelyek Szlovákia határain kívülről érkező anyagi támogatásban részesülnek.
Aki figyelemmel követte a Smer elnökének retorikáját a választási kampány során, annak ezek a hírek kevésbé okoztak meglepetést: Fico már 2023 szeptemberében is arról beszélt, hogy a Transparency International (TIS) és a hozzá hasonló civil szervezetek gyakorlatilag külföldi ügynökként tevékenykednek, és egyetlen céljuk van, hogy az általuk preferált politikai oldalt hatalomra juttassák. Az alábbi videóban például azt feszegette, hogy a TIS értékelésében – mely a választási kampányok pénzügyi átláthatóságát mérte fel – a Progresszív Szlovákia az első, a Smer pedig az utolsó helyen végzett.
Célkeresztben a civil szféra
A civil szervezetek működését szabályozó törvényjavaslat kidolgozását végül az SNS vállalta magára, de az új jogszabályt másfél évnyi kormányzás után sem sikerült átnyomni a parlamenten – igaz, a koalíciónak mintegy félévnyi válsághelyzet után elvileg március végére ismét sikerült bebiztosítania a többséget, így a javaslat számtalan módosítás után végül zöld utat kaphat.
Az új törvényt egyébként a civil szféra képviselői közül sokan elutasítják, mondván, a tervezet orosz mintára készült, diszkriminatív és alkotmányellenes.
Kapcsolódó cikkünk
Csütörtökön a parlament alkotmányjogi bizottságába is beterjesztették a civil szervezetekről szóló törvénymódosítást – jelentős szigorításokkal. A lobbizásra vonatkozó szabályok bevezetése mellett szigorodna a szervezetek gazdálkodásának vagy a tagságának ellenőrzése.
Az SNS eredeti törvényjavaslata kalandos utat járt be: eredetileg még tavaly kora nyáron mutatták be a tervezet első verzióját, melyben a transzparencia címszava alatt elsősorban a külföldi donorok listázására és adatainak feltüntetésére kötelezte volna a civil szervezeteket. November végén már egy új verziót mutattak be: eszerint enyhén lazultak volna a dokumentációra vonatkozó szabályok és önkényesen a külföldi támogatáshoz jutó szervezetek nevét sem változtatták volna meg a jegyzékben, ugyanakkor a tervezet bevezette a lobbizás fogalmát. Az „átláthatóság” jegyében a szervezeteknek pontos dokumentációt kellett volna vezetniük arról, hogy milyen módon és tevékenységekkel próbálták meg befolyásolni a köztisztviselőket az előző negyed évben.
A Hlas mindkét alkalommal ellenezte a változtatásokat, ráadásul a kormányválság miatt más témák kerültek terítékre. Egészen csütörtökig: a parlament alkotmányjogi bizottságának ülésén ugyanis bemutattak egy olyan módosító javaslatot, amely ismét alapjaiban rendezheti át a törvény célját és eszköztárát – miközben könnyen elképzelhető az is, hogy ezúttal már a Hlas sem fogja blokkolni az SNS törekvéseit.
Radikális szigorítás
A törvénytervezet legújabb verziójának értelmében megmarad a furcsa kettősség a lobbizás területén: míg a magánvállalatok, magánszemélyek lobbizását egyáltalán nem oldaná az állam, a civil szervezeteket köteleznék a regiszter vezetésére.
Egy újabb szigorítás azonban gyakorlatilag a tagok „listázását” jelentené: erősödik az állami hatóságok ellenőrző hatásköre, a civil szervezetek vezetőin és hivatalos képviselőin túl az egyes tagokról is elkezdhetnének adatokat gyűjteni, konkrétabban – közelebbről nem meghatározott módon – a civil szervezetek irányításában részt vevő személyek adatairól van szó. Amennyiben egy szervezet egy közgyűlésen hoz döntéseket, érintheti ez akár a teljes, vagy a megjelent tagságát is.
Nem veszett el teljesen az SNS eredeti javaslatának lényege sem: a szervezetek pénzügyi beszámolóiban fel kell tüntetni a legalább ötezer eurót adományozó magánszemélykre és vállalatokra vonatkozó adatokat, beleértve az azonosítószámaikat, lakhelyüket – mindössze a szociális szolgáltatásokért fizető magánszemélyek és az egészségkárosodottak jelentenek kivételt. A gyakorlatban ugyanis több szociális szolgáltatást is civil szervezet végez. A gazdasági beszámolókat azoknak a polgári társulásoknak kell elkészíteni, amelyek 35 ezer eurót meghaladó éves bevétellel rendelkeznek.
Bent maradt a törvényben az egyik előzetesen is problémásnak minősített rész: amennyiben egy szervezet elmulasztja a bejelentési kötelezettségeit, ezer euróig terjedő pénzbüntetésre, folyamatos mulasztás esetén tízezer euróra is megbüntethetik. Amennyiben továbbra sem működik együtt – a hatóságok megítélése szerint – akkor a belügyminisztérium a saját hatáskörében feloszlathatja a civil szervezetet.
Figyelő tekintetek
A törvényben meghatározott kötelezettségek vonatkoznak azokra a jogi személyekre és szervezetekre is, amelyek Szlovákiában ténykednek ugyan, de a székhelyük külföldön található. Amennyiben nem tesznek eleget a kötelezettségeiknek, akkor nem fejthetnek ki aktivitásokat az ország területén.
Az állami forrásokhoz jutó civil szervezeteknek az állami hatóságok mintájára külső kérésre kötelességük lesz nyilvánosságra hozni azokat az információkat, amelyek a nyilvános forrásokból finanszírozott programokkal kapcsolatosak – ez elsősorban a kis szervezetek számára okozhat komolyabb problémákat.
Az állam erőteljesen ellenőrizné a civilek lobbizási tevékenységét is – a szervezeteknek önbevallásos alapon kell feltüntetniük azokat a tevékenységeket, amelyek közvetett vagy közvetlen módon befolyásolhatják az állami tisztviselőket és alkalmazottakat. A szakszervezetek és vállalkozói szervezetek, valamint a sportszervezetek kivételt kaptak a kötelezettségek alól. A negyedévente elkészített jelentés közzététele szintén kötelező, ha egy évben legalább háromszor egy szervezet elmulasztja, a belügyminisztérium megszüntetheti.
A kritikák is visszatértek
A civil szervezetek és az ellenzéki képvisleők huzamosabb ideje tiltakoznak a kormány által szorgalmazott változtatások ellen. Ondrej Dostál (SaS) szerint a koalíciós válság végének első áldozatai a média és a civil szervezetek. Dostál – aki az alkotmányjogi bizottság tagja is – felhívta a figyelmet arra, hogy a terjedelmes módosító javaslat, amit csak órákkal az ülés előtt kézbesítettek, a civil szervezetek ellen irányult.
A civil szervezeteket tömörítő Platform a demokráciáért szintén tiltakozik, orosz mintára született törvénynek tartja a kezdeményezést és a véleménye szerint a radikálisan szigorított szabályozás nehézségeket fog okozni a civil szervezeteknek. A platform szintén felhívta a figyelmet arra, hogy míg a nagyvállalkozók lobbitevékenységét semmi sem szabályozza, a civil kezdeményezésekre szigorú megkötések vonatkoznának a kormány szándékai szerint. A szerveződés szerint a javaslat diszkriminációs és alkotmányellenes.
Nem az említett javaslat az egyetlen példa arra, hogy a Fico-kormány felvette a harcot a non-profit szervezetekkel, pontosabban azok egy csoportjával: a kormányfő nemrégiben kiemelt figyelmet szentelt Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnökének családjához köthető szervezeteknek, felszólítva őket, hogy tegyék közé a bevételeiket.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
A kormány szerdán kiadott egy nyilatkozatot, melyben felszólították Michal Šimečkát, a Progresszív Szlovákia elnökét, hogy hozza nyilvánosságra az összes családjához köthető civil szervezet bevételeit. Robert Fico (Smer) miniszterelnök aggasztónak tartja, hogy az EU illetékes hatóságai végrehajtási eljárást indítottak egy olyan szervezet ellen, melynek hivatalos képviselője a PS elnökének édesanyja.
A nyilatkozat alapján a kormány aggodalommal értesült arról, hogy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) végrehajtási eljárást indított a Projekt Fórum elnevezésű polgári társulás ellen. A Plus 7 Dní információi alapján az EACEA 160 ezer eurót követel vissza az említett szervezettől, egy 2010 és 2012 között meghirdetett pályázat miatt, melyben 12 író kapott támogatást arra, hogy különféle esszéket írjanak európai országokról. Az írók egy hónapot tölthettek el olyan országokban, mint Moldova, Törökország, Hollandia vagy éppen Szlovákia, majd ezen benyomásaik alapján írták meg a műveket.
A pályázat feltételei között szerepelt az is, hogy a szlovák állam társfinanszírozója lesz a projektnek, mégpedig 50 százalékban. Marta Šimečková, a Projekt Fórum vezetője elmondta, a pályázati anyag benyújtása előtt az egyik kapcsolattartójuk arra biztatta őket, hogy a magas állami részvétel ellenére is vágjanak bele, mert a szlovák kulturális minisztérium mindig jóváhagyja az Európai Bizottság által kiírt pályázatokat. Esetükben azonban nem történt így, a tárca mindössze 10 százalékot vállalt. Az EACEA pedig úgy ítélte meg, hogy a polgári társulásnak nem sikerült teljesítenie a pályázati feltételeket, ezért visszakövetelik a pénzt.
Még a lélegzet is eláll?
Visszatérve a kormány indítványához, Ficóék leszögezik, hogy az említett botrány komolyan károsíthatja Szlovákia megítélését az uniós források lehívásánál. Éppen ezért felszólították a PS elnökét, hozza nyilvánosságra az összes olyan civil szervezet bevételét 2010 és 2025 között, amelyek bármilyen formában a családjához kötődnek, valamint azt is tisztázza, hogy ezeket a bevételeket milyen célra használták fel.
A kormány meg van győződve arról, hogy a teljes összegtől elállna az állampolgárok lélegzete. A kormány továbbá elfogadhatatlannak tartja, hogy a jóhiszemű célra biztosított állami vagy európai forrásokból származó pénzeszközökkel visszaéljenek, és a szlovákiai politikai verseny befolyásolására használják ezeket
– olvasható a nyilatkozatban.
Šimečka: Fico visszaél a hatalmával
Michal Šimečka a fejlemények kapcsán hangsúlyozta, neki személyesen semmi köze a Projekt Fórum polgári társuláshoz. Úgy fogalmazott, már hozzászokott ahhoz, hogy Fico visszaélve a hatalmával különféle botrányokat kreál a lejáratására, de ahogy mindig, ezúttal is sikertelenül próbálkozik.
Egyébként is abszurd, hogy a kormányhivatal egy 2012-es elszámolási vitával foglalkozik, mely egy polgári társulás és az EACEA közt áll fenn. Mintha a szlovákiai emberek nem néznének szembe igazán komoly problémákkal
– vélekedett a PS vezetője.
Erre reagálva a kormányhivatal egy rövid közleményt adott ki, melyben ismét felhívták a figyelmet, hogy nem egy apró elszámolási vitáról van szó, hanem egy végrehajtási eljárásról egy olyan szervezet ellen, melynek hivatalos képviselője Šimečka édesanyja. Újra felszólították a PS elnökét, hogy hozza nyilvánosságra a családtagjaihoz köthető civil szervezetek bevételeit.
Fico nagy ellenségei: Šimečka és a civil szervezetek
Nem ez az első alkalom, hogy Šimečkát a családjával kapcsolatba hozható nonprofit szervezetek miatt támadja a Fico-kabinet. 2024 szeptemberében például azzal az ürüggyel váltották le őt a szlovák parlament alelnöki székéből, hogy a Šimečka család polgári társulásai megkérdőjelezhető módon jutottak hozzá állami támogatásokhoz. Gyakran használt érv az is, hogy Šimečka apja a Denník N szerzőjeként tevékenykedik.
Kapcsolódó cikkünk
Titkos szavazással a parlament kedden leváltotta Michal Šimečkát, az ellenzéki PS elnökét a parlament alelnöki posztjáról.
Šimečka leváltása mellett 76-an szavaztak, tehát éppen meglett a visszahíváshoz szükséges többség. Az ellenzéki pártok nem vettek részt a voksoláson.
A koalíció összesen 79 képviselővel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy hárman nem szavaztak Šimečka leváltására, méghozzá a Hlas politikusai, Roman Malatinec, Samuel Migaľ és Radomír Šalitroš. Indoklásukban a sajtó munkatársainak azt mondták, egy olyan témáról van szó, amely feleslegesen polarizálja a társadalmat.
A leváltásról szóló rendkívüli ülés csütörtökön indult, a Šimečka menesztését a Smer és az SNS indítványozta. Indoklásuk szerint olyan alapítványok kaptak állami támogatást, amelyek Šimečka egyes családtagjaihoz kötődnek, és felmerült a manipuláció gyanúja a támogatások elosztása során. Azért is bírálták Šimečkát, mert szavaik szerint azért szervezett tüntetéseket a kulturális és az igazságügyi minisztérium vezetése ellen, mivel ezek vágják el a családjának nyújtott anyagi támogatások szálait. Šimečka visszautasította a bírálatokat, szerinte a túl jól végzett ellenzéki munkája miatti bosszúról van szó.
Šimečka azt üzente Robert Fico (Smer) kormányfőnek, hogy a parlament alelnökét leválthatják, az ellenzék vezérét azonban nem. Hozzátette: választáson akarja legyőzni Ficót. „Előre örülök a választási győzelmemnek. Most még több időm lesz az előkészítésére” – közölte a PS elnöke.
„Hát leváltottak. Ma megoldódott Szlovákia minden problémája. Olcsóbb lesz az élelmiszer, emelkedik a tanítónők és az egészségügyi nővérek bére, a fiatalok ezentúl nem menekülnek külföldre, autópályán mehetünk Kassára, és a víz kiszivattyúzza magát az elöntött pincékből” – reagált Šimečka. „Gratulálok Robert Ficónak. Bár 30 év »képviselősködésébe« és »miniszterelnökösködésébe« került, de végül megtalálta a szent grált, hogyan kell az emberek érdekei szerint kormányozni” – tette hozzá Šimečka.
(TASR)
Fico emellett a civil szervezeteket is egyre gyakrabban támadja. Tegnap számoltunk be arról, hogy a kormányhivatal levelet küldött az egyes minisztériumoknak, melyben arra kérik a tárcavezetőket, hogy küldjék el, milyen civil szervezeteket támogattak az elmúlt másfél évben. A levélre éppen Šimečka figyelmeztetett a Facebook-oldalán.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Robert Fico (Smer) miniszterelnök levélben kérte az egyes minisztériumoktól, hogy küldjék el, milyen civil szervezetek kaptak támogatást az állami és az uniós forrásokból az utóbbi másfél évben. Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia (PS) elnöke szerint botrányos, amit a kormányfő csinál.
Šimečka kedden a Facebook-oldalán tette közzé a levelet, amelyet szétküldtek az egyes minisztériumoknak, és amelyen a miniszterelnök aláírása szerepel. A kormányfő a levélben arra kéri a tárcavezetőket, dolgozzanak ki egy listát arról, mely civil szervezetek, polgári társulások, alapítványok és egyéb non-profit szervezetek részesültek az állami költségvetésből, illetve az EU-s forrásokból, amióta a negyedik Fico-kabinet hatalomra került. A miniszterelnök kéri a szervezetek nevét és azonosítószámát, valamint a nyújtott támogatás összegét, idejét, forrását és célját is.
A kormányprogramban leszögeztük, hogy nem fogadhatjuk el a politikailag elfogult civil szervezeteket, amelyek átláthatatlan módon befolyásolják a közvéleményt és a politikai versenyt
– érvelt a miniszterelnök a levélben.
Šimečka botrányosnak nevezte Fico lépését, illetve Elon Muskhoz, Donald Trump amerikai elnök tanácsadójához hasonlította a szlovák kormányfőt. Tegnap lapunk is beszámolt arról, hogy az USAID több ezer alkalmazottját elbocsátják, miután Trump és Musk feleslegesnek minősítették az ügynökséget, amely szerintük „liberális programokat támogat”.
Kapcsolódó cikkünk
Az Amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) alkalmazottait vasárnap estétől szabadságra küldték, valamint megkezdik az Egyesült Államokban dolgozó alkalmazottak elbocsátását – közölte az ügynökség.
Vasárnap éjféltől „az USAID összes közvetlenül alkalmazott munkatársa – a küldetéskritikus funkciókért, az alapvető vezetésért és/vagy a speciálisan kijelölt programokért felelős kijelölt munkatársak kivételével – világszerte igazgatási szabadságra került” – közölte az ügynökség a honlapján. Hozzátették: „Ezzel egyidejűleg az USAID megkezdi a létszámcsökkentés végrehajtását, amely az USAID körülbelül 1600, az Egyesült Államokban szolgálati hellyel rendelkező munkatársát érinti”.
Az USAID a világ egyik legnagyobb segélyszervezete, amely mintegy 10 ezer embert foglalkoztat, akiknek kétharmada az Egyesült Államokon kívül dolgozik. Korábbi közlések szerint Donald Trump amerikai elnök kormányzatának célja az USAID globális létszámát kevesebb mint 300-ra, azaz 97 százalékkal csökkenteni.
Azon gondolkozom, vajon Fico továbbmegy-e Elon Musk másolásában – fel kell-e készülnünk a láncfűrésszel való integetésre vagy a karlendítésre? De mindenekelőtt, ezek a szerveztek már hosszú évek óta próbálják helyrehozni a Fico-kormányok mulasztásait, gondoskodnak az idősekről, a betegekről, a bántalmazott nőkről, oktatják a fiatalokat, védik a természetet, valamint a szabadságot és a demokráciát
– üzente a PS vezetője.
Hozzátette, ahelyett, hogy a miniszterelnök megköszönné a munkájukat, és elkezdene foglalkozni a szlovákiai emberek valódi problémáival, csak üldözi őket, és képzeletbeli szellemeket kerget.
Nem mindenkit néznek rossz szemmel
Mindezek ellenére úgy tűnik, hogy a Fico-kormány nem minden civil szervezetre tekint rossz szemmel. A miniszterelnök hivatalának vezetője, Juraj Gedra (Smer) ugyanis a kabinet szerdai ülésére beterjesztett egy informatív jellegű anyagot, melyben arról tájékoztatta a minisztereket, hogy kormányfő költségvetési tartalékából milyen non-profit szervezeteket támogatnának. A kabinet tudomásul is vette a dokumentumot.
A Hoaxy a podvody nevű, álhírek és összeesküvés-elméletek leleplezésével foglalkozó civil szervezet a Facebook-oldalán arról tájékoztatott, hogy a jutalomban részesülő polgári társulások közül többen is kötődnek különféle álhírportálokhoz.
A Hoaxy a podvody kezdeményezés mögött egyébként az a Dávid Púchovský áll, aki korábban évekig a rendőrség álhírekkel foglalkozó Facebook-oldalát szerkesztette, majd az új kormány hatalomra kerülése után távozott, jelenleg pedig Jaroslav Spišiak korábbi rendőrfőkapitány, a Progresszív Szlovákia parlamenti képviselőjének asszisztenseként dolgozik.
Púchovskýék tehát rámutattak, hogy a kormány 10 ezer eurós támogatásban részesítette például a Heuréka Evolution nevű polgári társalulást, különféle helyiségek felújítására.
A nyilvánosan hozzáférhető adatokból viszonylag hamar kiderül, hogy a Heuréka Evolution működteti a Hlavné správy nevű, elsősorban összeesküvés-elméletek terjesztéséről elhíresült portált, a honlap weboldalán ugyanis kiadóként egy ugyanilyen nevű cég van feltüntetve.
A kiosztott támogatás annak fényében is „érdekes”, hogy a Hlavné správy portálnak dolgozott az a Bohuš Garbár nevű orosz kém, akit 2023-ban a bíróság feltételes szabadságvesztésre és pénzbírságra ítélt.
Kapcsolódó cikkünk
A Denník N-nek sikerült megszereznie a videót, amelyet a szlovák biztonsági szolgálat készített a Szlovákiában működő orosz kémek beszélgetéséről. A felvétel végén Sergej Solomasov ezredes két ötszáz eurós bankjegyet ad át Bohuš Garbárnak, a Hlavné správy publicistájának.
A Denník N információi szerint a felvételt 2021-ben rögzítette a szlovák biztonsági szolgálat egy speciális technika segítségével.
„Azt mondtam Moszkvában, hogy jó srác vagy, sok barátod van – mint a szlovák maffia, és Moszkva úgy döntött, hogy vadász leszel” – hangzik el a felvételen Solomasov szájából szlovák nyelven, de orosz akcentussal.
Solomasov ezt követően elmondja Garbárnak, olyan emberekből álló csoportot kell maga köré gyűjtenie, „akik szeretik Moszkvát, készek együttműködni Oroszországgal, pénzhez szeretnének jutni, és titkos információk birtokában vannak”.
Garbár erre felelve elmondja, sok oroszbarát, de jelentéktelen ismerőse van, Solomasovnak azonban befolyásos személyekre van szüksége.
„Politikai információkra van szükségem, az országok közötti kommunikációra, a NATO-n és az EU-n belüliekre, Pozsony és más országok” – mondja Solomasov azzal, hogy ezért kész fizetni is. „Meglátjuk, meddig jutunk, nem tudom most” – válaszolja Garbár, aki felveti, hogy akár Jaroslav Naď védelmi miniszterhez is közel kerülhetne azáltal, hogy Amerika-szimpatizánsnak állítja be magát. Solomasov azonban ezt túl kockázatosnak találja, és szerinte Naď amúgy sem kapható erre, ezért azt javasolja, hogy inkább Naď asszisztenseit és helyetteseit környékezze meg.
A videó végén Solomasov megkérdi Garbártól, mennyi pénzre van szüksége. „Mennyit tudsz?” – kérdez vissza Garbár. „500 a barátodnak, 500 neked jöhet?” – mondja Solomasov, aki a farmernadrágjának zsebéből két ötszáz eurós bankjegyet húz elő.
Garbár a pénzt a rövid szárú nadrágjának zsebébe teszi el. Az, hogy ki az a „barát”, akit az átadott pénz fele illeti, nem derül ki a videóból.
(Denník N, mr)
Kapcsolódó cikkünk
Az Orosz Föderációval kapcsolatos bűncselekmények – kémkedés, korrupció – témájában a rendőrség kedden tájékoztatja a nyilvánosságot. A sajtótájékoztatót Hamran István ideiglenesen megbízott rendőrfőkapitány és Daniel Lipšic, a Speciális Ügyészi Hivatal (ÚŠP) elnöke fogja tartani.
A védelmi minisztérium megerősítette, hogy a katonai hírszerzés a szóban forgó ügyben kulcsfontosságú hírszerzési információkat és bizonyítékokat bocsátott a bűnüldöző hatóságok rendelkezésére.
Szlovákia a hírszerző szolgálatok vizsgálata nyomán úgy döntött, hogy kiutasítja az országból az orosz nagykövetség három munkatársát.
A Denník N hétfőn arról tájékoztatott, hogy a szlovák biztonsági egységek kémkedés gyanúja miatt őrizetbe vettek legalább három személyt – egy védelmi minisztériumhoz köthető ezredest, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) munkatársát és egy harmadik személyt, akinek a Hlavné správy weboldalhoz van köze.
Kapcsolódó cikkünk
A hétfőn kémkedés bűncselekménye miatt őrizetbe vett személyek egyike sem szolgál a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) kötelékében – tájékoztatott Simona Svítková, az SIS szóvivője hétfőn.
Az SIS a folyamatban lévő büntetőeljárásra és a bizalmas információk védelmére hivatkozva nem adott bővebb tájékoztatást. A szóvivő megjegyezte: a médiavisszhangot kapott eset nem okozott meglepetést a titkosszolgálatnak.
A Denník N hétfőn arról tájékoztatott, hogy a szlovák biztonsági egységek kémkedés gyanúja miatt őrizetbe vettek legalább három személyt – egy védelmi minisztériumhoz köthető ezredest, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) munkatársát és egy harmadik személyt, akinek a Hlavné správy weboldalhoz van köze. Az Orosz Föderációval kapcsolatos bűncselekmények – kémkedés, korrupció – témájában a rendőrség kedden tájékoztatja a nyilvánosságot.
„A Hlavné správy elhatárolódik annak az alkalmi, nem honorált szerzőnek a tevékenységétől, aki állítólag együttműködött az orosz hírszerzéssel” – közölte Róbert Sopko, a portál tulajdonosa, hangsúlyozva: a szerzőnek erről a tevékenységéről senki sem tudott a szerkesztőségben. A tulajdonos azt állítja, hogy az illető cikkei nem Oroszországról szóltak, és semmilyen módon nem befolyásolták a Hlavné správy működését.
A kormány anyagilag is támogatja az „alternatív sajtót”
A kormányfő tartalékából szintén 10 ezer euróval támogatják a Verbina polgári társulást, ebben az esetben testi fogyatékkal élő személyek foglalkoztatásának céljából. A Verbina nem titkoltan a Hlavný denník nevű álhírportál kiadója, a lap honlapján szintén nyilvánosan elérhető ez az információ.
A Sme napilap emellett rámutatott, hogy a Dav Dva nevű polgári társulás 5 ezer eurót kapott egy évkönyv nyomtatására. Az említett szervezet egy ugyanilyen nevű weboldalt működtet, amely mögött egészen tavalyig Roman Michelko, az SNS jelenlegi parlamenti képviselője állt.
Az összes felsorolt portál megtalálható a konspiratori.sk nevű, álhírportálokat gyűjtő weboldal listáján.
A kormány által elfogadott dokumentum kapcsán még érdemes megjegyezni, hogy az indoklásban nem szerepel semmiféle magyarázat annak kapcsán, miért éppen ezek a szervezetek részesülnek a kormányfői költségvetés tartalékából.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »