Tizennyolc személyiség részesült a legmagasabb állami kitüntetésben

Tizennyolc személyiség részesült a legmagasabb állami kitüntetésben

Peter Pellegrini államfő a társadalmi, kulturális és sportélet tizennyolc személyiségét tüntette ki, közülük kilencet emlékéremmel. Az ünnepélyes díjátadóra a fővárosi Szlovák Filharmónikusok épületében került sor szombat este.

A Ľudovít Štúr érdemrend I. fokozatát Margita Kocková antifasiszta harcos in memoriam kapta a demokráciáért és annak fejlődéséért, az emberi jogokért és szabadságjogokért, valamint azok védelméért szerzett rendkívüli érdemeiért. Szintén in memoriam díjazták a Ľudovít Štúr érdemrend I. fokozatával Karol Pekníket, a Szlovák Nemzeti Felkelés résztvevőjét, a haza védelméért és biztonságáért tett rendkívüli szolgálataiért.

A díjazottak között egyetlen magyar nemzetiségű személy van:

Oláh Zoltán szemész a Ľudovít Štúr érdemrend I. fokozatát a tudomány és a technológia területén szerzett kivételes érdemeiért, valamint Szlovákia hírnevének kivételes külföldi előmozdításáért vehette át.

A Ľudovít Štúr II. fokozatát Anna Bergerová és Karol Kuna, a Szlovák Nemzeti Felkelés résztvevői, Živodar Tvarožek antifasiszta harcos és Peter Murdza antikommunista ellenálló kapták a demokráciáért és annak fejlődéséért, az emberi jogokért és szabadságjogokért, valamint azok védelméért szerzett rendkívüli érdemeikért. Mind a négy kitüntetett in memoriam kapta a díjat.

A tudományok területéről Lívia Ludhová fizikust és geológust, Anatolij Dvurečenskij matematikust, Juraj Sipko közgazdászt díjazták a Ľudovít Štúr érdemrend II. fokozatával a tudomány és technológia terén való fejlődéséért szerzett rendkívüli érdemeiért, Szlovákia jó hírnevének terjesztéséért.

Kép: Jaroslav Novák/TASR

Az elnök Ľudovít Štúr érdemrend III. fokozatával Vlasta Hudecová énektanárnőt tüntette ki az ország kultúrájának fejlesztéséért szerzett kivételes érdemeiért. Miroslav Kozák matematika-kémia szakos tanár Szlovákia fejlődéséért az oktatás területén szerzett rendkívüli érdemeiért vehette át az érdemrend III. fokozatát, illetve ebben a díjban részesült még Jana Pekarovičová szlováknyelv-tanár, a Studia Academica Slovaca igazgatója. Az államfő a Ľudovít Štúr érdemrend III. fokozatát im memoriam Jozef Psotka hegymászónak adományozta a sport területén szerzett rendkívüli érdemeiért.

Hírdetés

Pellegrini a Szlovák Köztársaság kulturális fejlődéséért szerzett kivételes érdemeiért Juraj Kukur színésznek ítélte oda a Pribina kereszt első fokozatát. Az érdemrendet in memoriam Alfred Piffl építész, műemlékvédő, pedagógus és régész megkapta Szlovákia kulturális fejlődéséért szerzett rendkívüli érdemeiért.

A Pribina kereszt második fokozatát Eva Kowalská történész vehette át, míg in memoriam Ján Michálek etnológusnak ítélték oda – mindketten Szlovákia kulturális fejlődésében szerzett rendkívüli érdemeikért.

***

Oláh Zoltán 1931. április 27-én született Komáromban, a pozsonyi Comenius Egyetem Orvosi Karán 1956-ban diplomázott.

Az Orvostudományi Kar Anatómiai Intézetében eltöltött rövid idő után (1956-1957) az Orvostudományi Kar Szemészeti Klinikájára került, ahol 1957-től 1968-ig tanársegédként, majd docensként (1969-1976) dolgozott. 1968-tól 1974-ig a túrócszentmártoni Orvostudományi Kar Szemészeti Klinikájának megbízott vezetője is volt.

1976-ban a Károly Egyetem Orvosi Karának Szemészeti Tanszékének vezetői posztjára került és az I. számú Egyetemi Kórház és a pozsonyi Szemészeti Kar Szemészeti Osztályának vezetője lett. Az elnök 1981-ben a szemészet rendes egyetemi tanárává nevezte ki. Ezt a tisztséget 1997-ig töltötte be, majd a Károly Egyetem Orvostudományi Karának Szemészeti Tanszékének professzora, 2007 óta pedig professor emeritus.

Tagja volt a Szlovák Szemészeti Társaságnak, amelyet később vezetett, és a világ számos rangos tudományos intézetében dolgozott. Prof. MUDr. Oláh Zoltán, DrSc. a szemészeti mikrosebészet egyik megalapozója volt, különösen a szürkehályogsebészet és az intraokuláris lencse beültetés, a zöldhályog műtétek, a bonyolultabb szemsérülések, a retina leválás és az intraokuláris daganatok terén elért újítások terén. Úttörő szerepet játszott a lézeres sebészet és a számítógépes technológia bevezetésében a mindennapi gyakorlatba.

Több mint 450 előadást tartott hazai és nemzetközi fórumokon, és 261 tudományos cikket publikált. Számos egyetemi és középiskolai tankönyv szerzője vagy társszerzője. Számos kitüntetést kapott, 2017-ben a Szlovák Orvosi Társaság javaslatára a Szlovák Orvosi Hírességek Csarnokába is bekerült.

SZE/Felvidék.ma/TASR


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »