5200 kilométer evezés 40 nap alatt – magyar páros döntene világcsúcsot az Atlanti-óceánon

5200 kilométer evezés 40 nap alatt – magyar páros döntene világcsúcsot az Atlanti-óceánon

Havasi Gergő és Szabó Norbert Ádám január 5-én egy több mint hét méter hosszú és két méter széles hajóval vág neki az óriási megterheléssel járó expedíciónak. Előbbi, a Magyar Honvédség 2. sportszázadának katonasportolója az InfoRádióban elmondta: egymást háromóránként váltva naponta 130 kilométert szeretnének evezni, közben semmilyen külső segítséget nem kapnak és kíséretük sem lesz.

Havasi Gergő tartalékos szakaszvezető, a Magyar Honvédség 2. sportszázadának katonasportolója arra vállalkozik, hogy társával, Szabó Norbert Ádámmal együtt 5200 kilométert evezve, motor és külső segítség nélkül átszelje az Atlanti-óceánt. A páros december 28-án autóval viszi el az óceáni evezős hajót Budapestről Huelva kikötőjébe, majd január 5-én a Kanári-szigetekről indul útnak azzal a céllal, hogy új evezős világcsúcsot érjen el a több mint hét méter hosszú és két méter széles hajójukkal. A jelenlegi világcsúcsot egy új-zélandi páros tartja 40 nap 5 óra és 31 perccel, melyet La Gomera és Barbados között ért el. A tervek szerint Havasi Gergő és Szabó Norbert Ádám háromóránként váltják egymást a célig, Antiguáig. Útjukat élő nyomkövető segítségével a Magyar Honvédség honlapján és Instagram-oldalán is figyelemmel követhetik az érdeklődők. Az expedíciónak saját Instagram-oldala is van, ahol sok érdekességet megosztanak követőikkel.

Havasi Gergő az InfoRádióban elmondta: három évvel ezelőtt egy korábbi kajakos csapattársa kereste meg azzal az ötlettel, hogy nem lenne-e kedve átevezni az Atlanti-óceánt. Túl sokat nem hezitált, ugyanis már gyermekkora óta érdeklődik a nagyszabású expedíciók iránt, keresi azokat a helyzeteket, melyek révén feszegetheti a határait, és a vágyai azóta sem csillapodtak. A felkészülést együtt kezdték, de a korábbi csapattársa még az expedíció előkészületei alatt elállt a rekordkísérletben való részvételtől, mert más elfoglaltsága akadt. Havasi Gergőt azonban nem vetette vissza, hogy az ötletgazda kiszállt a projektből, mindenképpen végig akarta csinálni a felkészülést, úgyhogy keresett egy új társat.

A választása Szabó Norbert Ádámra esett, aki korábban már átkajakozta az Atlanti-óceánt, és azonnal igent mondott a megkeresésre.

Kiemelte, hogy az ő tapasztalatával és segítségével magabiztosabban tud nekivágni ennek az óriási küldetésnek.

A Magyar Honvédség sportszázadának szakaszvetője úgy fogalmazott, egy ilyen expedíció során „nem lehet mindenre felkészülni”, de az elmúlt három évben igyekezett mentálisan és fizikálisan is a lehető legjobb formába kerülni. Pontosan tudja, hogy hatalmas feladatra vállalkozott, de ez egyáltalán nem rettenti el, sőt szeretné megdönteni az új-zélandiak által tartott világrekordot. Úgy véli, sok múlik majd azon, milyen tempót tudnak diktálni, illetve az ilyen kísérleteknél természetesen befolyásoló tényező az időjárás is. Nem csak az új világrekord felállítása foglalkoztatja Havasi Gergőt, más történelmi tetteket is végrehajthat, hiszen

ha sikerül átérnie Antigua szigetére, akkor elmondhatja magáról, hogy ő az első magyar katona, aki átevezte az Atlanti-óceánt, illetve Szabó Norbert Ádámmal az első magyar férfi páros lenne, amelynek ez sikerült.

Havasi Gergő hozzátette: „sokan egy kávéháznak tekintik” a kajakozást, a kenuzást és az evezést, pedig mindegyik más. Egyértelművé tette, hogy ők 5200 kilométert evezve szeretnék teljesíteni az expedíciót. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a menetiránynak háttal ülnek majd az óceáni evezős hajóban, egy guruló ülésben helyet foglalva két evezőlapáttal, egymást váltva szelik a habokat. Magát a hajót speciálisan erre a célra tervezték és építették meg, illetve természetesen minden szükséges technikai berendezéssel felszerelték.

Havasi Gergő és Szabó Norbert Ádám végig az Egyenlítő környékén eveznek majd, a Golf-áramlat mellett reményeik szerint a passzátszél folyamatosan hátszelet fog biztosítani a számukra, ami jelentősen megkönnyítheti az előrehaladásukat. Mint mondta, nem lehet kizárni, hogy hol erősebb, hol gyengébb lesz a szél, illetve a Karibi-térségen észak felé is szokott fújni, de bízik benne, hogy nem akadályozzák őket komolyabban az időjárási viszonyok.

Hírdetés

Fotó: Havasi Gergő Facebook-oldala

A több mint hét méter hosszú és két méter széles óceáni evezős hajó, amelyet kifejezetten az expedícióra építettek. Fotó: Havasi Gergő Facebook-oldala
A szakaszvezető úgy fogalmazott, általában is nagyon sokat matekozik, amikor maratoni távokat fut, evez vagy éppen kerékpározik, és ez most sincs másképp. Úgy tervezi, hogy

napi 130 kilométert kell majd evezniük, ami azt jelenti, hogy 0-24 órában 5,4 km/órás sebességgel kell haladniuk.

Ha sikerül ehhez tartaniuk magukat, akkor pontosan 40 nap alatt érnének Antigua szigetére. Nem csak az időjárási körülményeknek lesznek kitéve, sok függ attól is, mekkora terhelést bír a szervezetük. Havasi Gergő reméli, jól tudnak majd alkalmazkodni, nem lesz gond a tempóval és akkor sikerülhet a rekorddöntés.

A tesztutat az Adriai-tengerben tették meg, és akkor bizonyos időszakokban a hátszélnek köszönhetően 6,2 km/órával is eveztek, míg szembeszélben 3 km/órával haladtak. Havasi Gergő szerint reálisan kalkulálva az Atlanti-óceánban a két érték közötti sebességet lehet elérni.

Expedíciós menü: napi három adag konzerv, óceánvízből előállított édesvíz

Az expedíció alatt olyan konzervételeket fogyasztanak, amelyeket Havasi Gergő a honvédségnél is evett az alapkiképzés során. A tervek szerint fejenként napi három konzervet esznek meg, így ennek megfelelően táraznak be, továbbá táplálékkiegészítőket (energiazselé, fehérjeszelet, szénhidrát- és fehérjeporok), aszalt és szárított gyümölcsöket, valamint normál gyümölcsöket is visznek magukkal. A szakaszvezető kiemelte: nagyon fontos lesz a folyadékbevitel, óceánvízből átalakított tiszta édesvizet fognak fogyasztani, valamint magnézium-, kálium- és sótablettákat is szednek, amelyek rendkívül jótékonyan hatnak a szervezetre maratoni távok megtétele során. Mivel visznek magukkal speciális víztisztító készüléket, szűrés segítségével gyorsan elő tudnak majd állítani a sós vízből édesvizet.

A tervek szerint Havasi Gergő és Szabó Norbert Ádám három óránként váltják egymást, vagyis amíg az egyikük három órát evez, addig a másik pihen vagy alszik. A felkészülés során arra törekedtek, hogy rá tudjanak állni erre a terhelésre, illetve regenerációra. „Az óceáni vitorlázók és átevezők sok hasznos információval láttak el azzal kapcsolatban, hogyan képes a szervezet adaptálni ezt a nagy terhelést és metódust” – jegyezte meg.

Külső segítséget nem fognak kapni és kíséretük sem lesz, tehát arra is fel kell készülni, hogy mit tegyenek, ha adott esetben meghibásodik, kárt szenved a hajó vagy személyi sérülés történik.

Gondoskodniuk kell megfelelő mennyiségű és minőségű utánpótlásról az élelmiszerek, felszerelések, ruházat, szerszámok tekintetében is. Áramot napelem segítségével nyernek majd, de rengeteg elektromos műszer, berendezés, vezeték és csavar is lesz a hajón, hogy minden esetleges szituációra reagálni tudjanak időben a nyílt óceánon.

(A nyitóképen: Havasi Gergő, a Magyar Honvédség sportszázadának szakaszvetője és Szabó Norbert Ádám az Atlanti-óceán átevezésére induló expedícióval kapcsolatban tartott sajtótájékoztató után a Phoenix nevű, az átevezésre készített hajó mellett a Bálna Honvédelmi Központban 2024. november 26-án.)


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »