A jemeni szúfi szerzetesek voltak az első rendszeres kávéfogyasztók, mivel az ital segített nekik fennmaradni az éjszakai virrasztások során.
1. A kávétermesztés a források szerint először Jemenben indult meg a 15. században, ahova valószínűleg az etióp Kaffa tartományból szállították a kávécserje termését.
2. A jemeni szúfi szerzetesek voltak az első rendszeres kávéfogyasztók, mivel az ital segített nekik fennmaradni az éjszakai virrasztások során.
3. A legenda szerint az ital hatását egy Káldi nevű etióp pásztor fedezte fel először a 9. században, akinek kecskéi rendkívül élénkké váltak, miután ettek a kávészemekből.
A kávézás néhol kifinomult művészet, a tökélyig vitt élvezet (Wikipedia / Mortefot / CC BY-SA 2.0)
4. „Az ördög itala annyira finom, hogy nem hagyhatjuk, hogy csak a hitetlenek élvezzék. Megkereszteljük, és így rászedjük a Sátánt” – mondta állítólag VIII. Kelemen pápa, miután tanácsadói a sötét erők találmányának nevezték a kávét.
5. Európában elsőként a velenceiek kereskedtek kávéval a 17. század elején.
6. A kávéházak Európában a 17. század közepétől a társasági és politikai élet egyik legfőbb színterévé váltak.
7. Az angol asszonyok 1674-ben adták ki a Nők kávéellenes petíciója címet viselő kiáltványukat, miután megunták, hogy férjeik hosszú órákat töltenek a kávéházakban.
8. II. Károly angol király 1675-ben betiltotta a kávéházakat mint az összeesküvések potenciális fészkeit, ám miniszterei tiltakozása miatt már a kihirdetés előtt visszavonta a rendeletet.
9. Az anekdota szerint Voltaire akár ötven csésze kávét is megivott egy nap.
10. Az instant kávét George Washington, az első amerikai elnök névrokonának cége kezdte el forgalmazni 1910-ben.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »