Piotr Stefaniak: Ő Mária és Márta is volt

Piotr Stefaniak: Ő Mária és Márta is volt

Ebben az esztendőben megemlékeztünk Anjou Szent Hedvig lengyel királynő, magyar trónörökös (1374–1399) születésének 650., halálának 625. évfordulójáról. Ebből az alkalomból jelent meg Piotr Stefaniak krakkói újságíró és történész Była i Marią i Martą (Ő Mária és Márta is volt) című könyve.

Hedvig a Capeting-Anjou-házból származó I. Nagy Lajos magyar király – 1370-től Lengyelország uralkodója is – és Kotromanic Erzsébet legifjabb leánya volt. A budai királyi udvar kifinomult légkörében nőtt fel, amely az egyik legfontosabb európai szellemi központ volt a maga korában. Források bizonyítják kimagasló intellektuális képességeit: azt írták róla, hogy az észjárása olyan, „mint egy tapasztalt férfiúé”. Hét nyelven beszélt, szerette a művészeteket, a zenét, a táncot. Európa-szerte nemzedéke legszebb asszonyának tekintették. Rajongott az egyházi énekekért, maga is nagy kedvvel énekelte és mások előadásában is szívesen hallgatta azokat.

Különlegesen szerette a vallásos irodalmat. Több tucat kódexe volt, köztük egy latin nyelvű imakönyv is. Egyrészt erős hitű, mélyen vallásos asszony volt, másrészt viszont igen toleráns is. Egyik oklevelében védelmébe vette a pravoszlávokat, örményeket és muzulmánokat, hangsúlyozva: mindenkinek jogában áll saját törvényei szerint eljárni és szabadon gyakorolnia a vallását.

Hedvig királynő temperamentumos, domináns személyiség volt, elveihez ragaszkodott. Határozott, sőt kemény tudott lenni, amikor döntést kellett hoznia, vagy ki kellett állnia az igazáért. Másrészt vidám természet volt, nőies; szeretett szépen öltözködni.

Piotr Stefaniak könyvében kiemeli: mivel Hedvig uralkodó lánya volt, életét születése pillanatától kezdve a dinasztikus politika határozta meg. Személyes vágyait alá kellett rendelnie az Anjou-ház, Magyarország, majd Lengyelország érdekeinek. Hedviget, mint királyi apja legfiatalabb lányát, eredetileg osztrák uralkodó herceg hitvesének szánták. 1378-ban azonban elhunyt Hedvig idősebbik nővére, Katalin, aki a budai trón örököse volt, így a politikai terveket módosítani kellett. 1382-ben meghalt Lajos király, aki nemcsak két leánygyermekét hagyta árván, hanem két trónját – a perszonálunióval összekapcsolt Magyarországét és Lengyelországét is.

A király temetése után a magyar urak 1382. szeptember 17-én a tizenegy éves Máriát, Hedvig nővérét kiáltották ki uralkodójuknak. A magyarok meg akarták tartani a lengyel trónt, így Máriát Magyarország királynőjévé koronázták, Hedviget pedig megfosztották apai örökségétől. Így nem maradt más választása, mint hogy hozzámenjen Habsburg Vilmoshoz, és megelégedjen a csekély jelentőségű stíriai hercegnéi címmel. Ám sorsa másként alakult. Mária ugyanis nem kapta meg a lengyel trónt, mivel a lengyel urak megfogadták: Lajos lányai közül csak annak fogadnak örök hűséget és engedelmességet, aki királyné lesz, és állandó jelleggel Lengyelországban tartózkodik majd a férjével. Máriának, miután Magyarország királynője lett, Budán kellett maradnia.

A lengyel nemesek 1383. június 16-án Hedviget választották uralkodójukká, aki 1384 nyarán – anyja döntése nyomán – elhagyta Magyarországot, megérkezett Wawelbe, amely férjhezmeneteléig állandó lakhelyévé vált. Két év múlva, 1386. február 18-án – vagyis tizenkét éves korában – férjhez ment Jagelló Ulászlóhoz, Litvánia nagyfejedelméhez. Ettől kezdve Hedvig 1399-ben bekövetkezett haláláig társuralkodókként vezették Lengyelországot.

A könyvből kiderül: Hedvig királyné nagy figyelmet szentelt a tudománynak. Emellett uralkodói tevékenysége fontos részét képezte a társadalmi aktivitás. Számos olyan kezdeményezésben vett részt, amelyek a betegek életminőségének javítására, valamint a gyógyászati és társadalmi infrastruktúra fejlődésére irányultak. 1395-ben jelentősen hozzájárult a bieczi ispotály megépüléséhez. Források szerint adakozott a sandomierzi és újszandeci ispotályok részére is. Más városi, illetve rendi kórházakról is gondoskodott, köztük a Szent Sír Kanonokrend Sziléziai Szent Hedvigről elnevezett ispotályáról a Krakkó szomszédságában épült Stradom városában. Mindezek mellett Hedvig népszerűsítette a szerzetesrendeket.

Hírdetés

Hedvig és Jagelló Ulászló házasságát vizsgálva Piotr Stefaniak gondnak nevezi, hogy pogány férjet kapott. Közös életüknek voltak hullámvölgyei. 1388-ban Jagelló az udvari intrikák folytán állítólag féltékenységi jeleneteket rendezett feleségének. A házasfelek vitáját sikerült rendezni, egy évvel később azonban újult erővel tért vissza a konfliktus. Házasságukra a gyermektelenség, az utód hiánya is árnyékot vetett. 1399. június 22-én azonban a királyi párnak kislánya született, Erzsébet Bonifácia, de nem egészen egy hónap múlva, július 13-án elhunyt. Négy nappal később, július 17-én Hedvig is visszaadta lelkét a Teremtőnek.

Külön fejezetben foglalkozik a szerző Hedvig királynőnek a halála utáni emlékezetével. 16. századi források szerint sírfelirata a következő volt: „Itt nyugszik a lengyelek csillaga, királynőjük, Hedvig.”

Szent II. János Pál pápa 1979. május 31-én, két nappal első lengyelországi zarándoklata előtt boldoggá avatta Hedviget, megerősítve ezzel általános kultuszát a krakkói főegyházmegyében. 1997. június 8-án pedig a szentek sorába emelte őt. A Szentatya több mint egymillió ember jelenlétében így fogalmazott: Hedvig „rövid életének legmélyebb vonása, egyúttal nagyságának mértéke a szolgálat szelleme. Társadalmi helyzetét, tehetségét, egész magánéletét teljességgel Krisztus szolgálatának szentelte, s mikor az uralkodás feladata jutott osztályrészéül, életét a rábízott nép életének is szentelte”.

Magyarországon 2009. október 8-án Budapesten felavatták és felszentelték Szent Hedvig első magyarországi szobrát Szent Kinga szobrával szemben, a budapest-belvárosi Nagyboldogasszony-főplébániatemplom közvetlen közelében. Még ugyanennek az évnek októberében, ugyancsak a fővárosban a Bécsi kapu mellett felavatták Anjou Hedvig és Jagelló Ulászló szobrát.

2024. március 22-én Erdő Péter bíboros, prímás mutatott be koncelebrált ünnepi szentmisét Szent Kinga és Szent Hedvig királynő jubileuma alkalmából a belvárosi templomban. A szertartáson Marek Jedraszewski krakkói érsek-metropolita átadta a templomnak Szent Hedvig ereklyéjét.

A kötethez Osztie Zoltán plébános írt előszót, kiemelve: akárcsak más szentjeink, Szent Hedvig életpéldájából is erőt meríthetünk, hogy „miként a múltban, úgy a jelenben és a jövőben is helyt tudjunk állni minden ellenséges erővel szemben. A jövőbe tekintve van pozitív, reményteli jövőképünk”.

A könyvet Molnár Imre lektorálta, fordítója Petneki Noémi.

Piotr Stefaniak: Była i Marią i Martą (Ő Mária és Márta is volt)
Magyar Egyháztörténeti Enciklopédia Munkaközösség, Lengyel Művelődési Ház, 2024

Bodnár Dániel/Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »