A Manchester United csodatinije és Amorim tovább üldözi Guardiolát Lencsés Zoltán2024. 12. 18., sze – 13:10
A hétvégén folytatódott a Manchester City vesszőfutása: a Premier League címvédője vasárnap különösen fájó vereséget szenvedett, hiszen a városi rivális Manchester United ellen maradt alul 2–1-re hazai pályán, ráadásul úgy, hogy a 87. percben még 1–0-ra vezetett.
Az MU-t edző Ruben Amorim így bő egy hónapon belül másodszor győzte le Josep Guardiola együttesét, amelyet – még a Sporting vezetőedzőjeként – november 5-én a Bajnokok Ligájában 4–1-re vert.
A Manchester City vesszőfutása még október végén kezdődött. Addig 14 veretlenül megvívott meccset hoztak le a manchesteriek, tizenegyesekkel megnyerték a United elleni Community Shieldet, volt három döntetlenjük, a többi meccsüket pedig megnyerték.
A lejtő kezdete
Október 30-án aztán kikapott a csapat a Ligakupában a Tottenhamtől, majd egy hétmeccses nyeretlenségi szériába került – közte hat vereséggel –, aminek a Nottingham elleni 3–0-s győzelemmel lett vége. Az azonban csak pillanatnyi fellángolás volt, a City azóta lejátszott egy 2–2-es döntetlent a Crystal Palace ellen, majd jött az újabb vereség a BL-ben. A Juventus elleni 2–0-s vereség azt is jelentette, hogy november kezdete óta már 21 gólt kaptak az angolok, ami akkor a legtöbb volt az öt topliga csapatai közül – és ehhez jött még kettő az MU ellen. A United sem volt sokkal jobb formában a derbi előtt, hiszen az előző két fordulóban vereséget szenvedett a csapat – igaz, az Európa-ligában legyőzte (2–1) a Viktoria Plzeňt.
A Unitedet november óta irányító Ruben Amorim számára mindenesetre nem indult jól karrierje első manchesteri derbije: Mason Mountot sérülés miatt már a 14. percben le kellett cserélni, az első félidő vége felé pedig megszerezte a vezetést a City. Egy kis szöglet után Kevin De Bruyne bal oldali beadása megpattant az egyik védőn, majd Josko Gvardiol a kapu bal oldalába fejelte a labdát (1–0).
A hajrá azonban a vendégeké lett: a 74. percben Bruno Fernandest ugratták ki remekül, a középpályás azonban óriási helyzetben a kapu mellé lőtte a labdát, de nem sokkal később újabb nagy lehetőség kínálkozott, miután Matheus Nunes letarolta Diallót a tizenhatoson belül, a tizenegyesnél pedig már nem hibázott Bruno Fernandes, félmagasan a kapu bal oldalába lőtte a labdát.
Alig pár perccel később jött a hideg zuhany a Citynek: Amad Diallo mesteri gólt szerzett. Az elefántcsontparti szélső a nagyszerű kiugratás után átemelte a labdát Ederson felett, majd éles szögből a kapuba gurította a labdát. Fantasztikus mérkőzést játszott a 22 éves futballista, és ahogy Gary Neville fogalmazott a BBC-nek,
ő volt az egyetlen Manchester United-játékos a pályán, aki úgy futballozott, ahogyan egy United-labdarúgónak kell.
Guardiola vállalja a felelősséget
Ezúttal viszont ennyi is elég volt a pocsék formában lévő címvédő ellen. Ruben Amorim győzelemmel mutatkozott be az első derbijén, Pep Guardiola pedig bosszankodhat, mert tovább folytatódik a City mélyrepülése, és már-már kijelenthető, hogy a csapat lemondhat az aranyérem megszerzéséről.
A találkozó után a főszereplők mondták el véleményüket a látottakról.
Nem vagyok elég jó… Pedig én vagyok a főnök, a menedzser, nekem kellene megtalálnom a megoldásokat, de eddig ezt nem tudtam megtenni
– kezdte önkritikusan meccs utáni értékelését a City menedzsere, Pep Guardiola.
Ez a valóság. Szeretnénk jobban játszani és helyzeteket teremteni az ellenfél kapuja előtt, de jelenleg ez nem megy. Korábban két idény alatt nem veszítettünk annyiszor, mint most nyolc meccsen. Ezelőtt minden gördülékenyen ment, most azonban különböző okok miatt szenvedünk. Sok meccset elveszítettünk, de meg kell találnunk a megoldást, és meg kell próbálnunk újból meccseket nyerni.
A katalán szakember ugyanakkor úgy látja, nem ez volt a legfájdalmasabb veresége, mióta a Cityt irányítja: „Szerintem nem ez volt a legfájóbb vereség kilenc év alatt, a Bajnokok Ligájában fájdalmasabb kikapni. Jelenleg eredményekre van szükségünk, hogy javítsunk a hangulatunkon. A helyzet egyre rosszabb, meg kell találnom a megoldást. Eddig azonban nem sikerült, ez az igazság.”
Némileg máshogy látta a helyzetet a City karmestere, Bernardo Silva, aki levette a felelősséget Guardiola válláról:
Magunkba kell néznünk. Ez nem a szerencsén, hanem a döntéseken múlik. Az utolsó percekben úgy játszottunk, mint az ifisták, ostoba döntéseket hoztunk, és megfizettük az árát.
A korábbi Liverpool-klasszis, majd később a Manchester Unitedet is erősítő Michael Owen is elmondta a véleményét a manchesteri városi rangadóról.
A Manchester City jelenleg nem tudja, hogyan nyerjen meccset. Egy nullára vezettek, irányították a meccset aztán egyszer csak újra megnyomták az önmegsemmisítő gombot. Pep a világ legjobb edzője, de most biztosan ő is vakarja a fejét, és azon gondolkodik, hogyan tudná kihozni csapatát ebből a káoszból. Mentális okoknak kell a háttérben lenniük, darabokra vannak esve.
Amorim szerint a hit hiányzott
A United élén első nagy skalkpját begyűjtő Rúben Amorim szerint csapata remek munkát végzett, és megérdemelten hozta el a három pontot. A portugál szakember úgy vélekedett, csapata elsősorban a második félidőben nyújtott teljesítményének köszönheti a győzelmet.
Szerintem megérdemelten nyertük meg a meccset. Úgy gondolom, hogy nagyszerű munkát végeztünk, és remekül kontrolláltuk a Manchester Cityt. Hittünk benne, hogy meg tudjuk nyerni a találkozót. Kilencven percig meccsben voltunk, és ez nagyon jó dolog. Az Arsenal ellen is mi irányítottunk az első félidőben, ott azonban nem hittük el, hogy nyerhetünk. Úgy gondolom, ez volt a kulcs ahhoz, hogy változtassunk a játékunkon. A mai már teljesen más meccs volt, összeraktuk a dolgokat, jött a Fergie-time, és valami varázslatos dolog történt a pályán. Hihetetlen volt!
A „vörös ördögök” menedzsere azt is elmondta, hogy nemcsak csapata, de a szurkolók számára is nagyon fontos ez a diadal:
Úgy gondolom, hogy a jelenlegi helyzetben a szurkolóknak nagyon sokat jelent a győzelem. Egy héttel ezelőtt nehéz pillanataink voltak a Nottingham ellen hazai pályán, ma boldogabbak vagyunk, de ezért is csak három pontot adnak. Megértem a szurkolók örömét, ám folytatnunk kell a munkát. A mai egy jó nap, élvezzük tíz percig, majd gondolnunk kell a következő meccsre.
Javulni kell a játékosoknak
A szakember beszélt Alejandro Garnacho és Marcus Rashford mellőzésének okairól is. Mint mondta, nem fegyelmi okok miatt maradtak ki a csapatból, és a következő meccsen visszatérhetnek, ha megfelelően dolgoznak az edzésen:
Befejeződött egy meccs, kezdődik egy új hét. Új hét, új élet. Ha jól edzenek, elfoglalhatják helyüket a csapatban. Vagy játszanak majd, vagy a kispadon lesznek. Javítanunk kell a színvonalon a pályán és azon kívül is. Nem fegyelmi dologról van szó, de nekem az edzéseken és a meccseken nyújtott teljesítmények alapján kell kiválasztanom a játékosokat. Ez ilyen egyszerű
– mondta
Tetszett, ahogy a csapat viselkedett, a kispadon ülő játékosok is, de nem szeretnék egyéneket kiemelni. Amad (Diallo) természetesen nagyon fontos volt a számunkra, de az egész csapat remekül játszott. Ez egy csapatjáték, mi pedig hiszünk abban, hogy ha keményen dolgozunk és áldozatokat hozunk egymásért, akkor elérhetünk dolgokat
– zárta gondolatait a győztes edző.
Harc a bajnoki címért
A Szoboszlai Dominikkel felálló, listavezető Liverpool 2–2-s döntetlent játszott a 17. perctől emberelőnyben futballozó, vendég Fulhammel az angol labdarúgó-bajnokság 16. fordulójában.
A Liverpool Andy Robertson utolsó emberként elkövetett szabálytalansága és az azért kapott piros lapja miatt volt kénytelen a meccs nagyobb részében tíz emberrel játszani – Robertson nem fut nagy szezont, már összehozott két tizenegyest is, kicsit vesztett a sebességéből, és a kiállítása sokba került a csapatnak.
A szünetben még a vendégek voltak előnyben, de a második félidő elején Cody Gakpo egyenlített. Arról, hogy végül mégis a hazaiaknak kelljen futnia az eredmény után, Rodrigo Muniz gondoskodott, aki a 76. percben újra előnyhöz juttatta a Fulhamet, végül a döntetlent és egy pontot érő hazai gólt Diogo Jota szerezte a 86. percben.
Szoboszlai – aki 79 percig volt a pályán és lecserélésekor 2–1-re a Fulham vezetett – a Sofascore statisztikái szerint a mezőnyből legtöbbször, hatszor szerzett labdát, a földön 6 párharcából pedig ötöt megnyert.
A Liverpool botlását ugyanakkor nem sikerült kihasználnia a harmadik helyen álló Arsenalnak, amely gól nélküli döntetlent játszott hazai pályán a 15. Evertonnal.
Kapcsolódó cikkünk
Edzői pályafutása során soha ilyen kényes helyzetben nem volt még Pep Guardiola, akinek csapata, a Manchester City sorozatban negyedszer kapott ki tétmérkőzésen. A tíz nap alatt elszenvedett pofonsorozat rengeteg kérdést felvet. Quo vadis, Manchester City?
A lapok mélypontról, a szakírók Guardiola közelgő távozásáról (vagy éppen az újjáépítő szándékáról!?) írnak, miközben a csapat felett még mindig Damoklész kardjaként lebeg a felfüggesztés, eltiltás, kizárás réme.
Október 30-ig még büszkén hirdethette a ManCity, hogy a naptári évben mindössze két vereséget szenvedett tétmérkőzésen. Egyrészt kikapott május 25-én a városi rivális Manchester Unitedtől a ligakupa döntőjében (1–2), másrészt elvérzett a Real Madrid elleni Bajnokok Ligája-negyeddöntőben (igaz, ott két döntetlen után végül csak tizenegyesekkel maradt alul).
Egy ilyen világklasszis csapat esetében egy vereségre is felkapják a fejüket az emberek, kettőre pláne, de az, hogy négyszer (!) is vesztesen hagyja el a pályát, ráadásul tíz nap alatt, az szinte a lehetetlenség határát súrolja.
Pedig ez történt, október 30-án a Tottenham, majd november 2-án a Bournemouth is kihasználta a hazai pálya előnyét és 2–1-re győzött. Aztán egy hete, kedden a Sporting ütötte ki 4–1-re Lisszabonban, szombaton pedig a Brighton otthonában vérzett el (1–2).
Akadt dolguk a statisztikusoknak, akik azért azt kiderítették, hogy volt már a spanyol menedzsernek négymeccses gyengélkedése, még a Bayernnel 2014–2015-ben, de akkor a Bundesligában a Leverkusen (0–2) és az Augsburg (0–1), illetve a Bajnokok Ligájában a Barcelona (0–3) elleni kudarc mellett a negyedik egy Dortmund elleni Német Kupa-összecsapás 1–1-es döntetlenjét követő elbukott tizenegyes-párbaj volt.
De vajon szabad-e az Etihad-birodalomban keletkezett repedésekről beszélni?
Hiányzik a nyári erősítés
Egy igazi nagy bajnokot mindig veszélyes leírni, és hanyatlása kezdetét hirdetni, ezt próbálta a maga módján érzékeltetni Guardiola is.
„A szombati sajtótájékoztatón megkérdezték, hogy ez egy korszak végét jelenti-e. Persze, tudom, hogy az emberek ezt akarják. Sok-sok év óta érzem ennek az előszelét. Óriási dolgokat vittünk véghez az elmúlt években. De ha valaki le akar bennünket taszítani a trónról a következő 50 évben, akkor előbb-utóbb sikerülni fog. Nem fogjuk megnyerni az összes Premier League-et. Ez lehetetlen” –
mondta újságíróknak a Brightonban elszenvedett vereség után.
Ugyanakkor valóban érződnek problémák, amelyek közül a klub ellen indított bírósági tárgyalás még csak éppen érintőlegesen érezteti hatását: szeptember 16-án ugyanis megkezdődött tárgyalás. A tízszeres angol bajnok, hétszeres FA-kupa- és 2023-as Bajnokok Ligája-győztes futballklub ellen a Premier League pénzügyi szabályainak állítólagos megsértése miatt 115 pontban emeltek vádat. A klubot a pontlevonástól a kizárásig sok minden fenyegeti, az ítélethirdetésre legkorábban 2025 elején kerülhet sor. Hogy ez hatással volt-e a gyengébb átigazolási szezonra? Elképzelhető. A nyáron ugyanis csak Savinho érkezett a Troyes csapatától, illetve az az Ilkay Gündogan, akire az FC Barcelona nem tartott igényt.
Úgy tűnik, a sztárok kivárásra játszanak, hiszen senki sem kockáztatná meg, hogy olyan klubhoz szerződjön, amelynél korábban soha nem látott pénzbüntetés, hatalmas pontlevonás vagy akár a Premier League-ből való kizárás lehet az ítélet.
Ennyit jelentene Rodri hiánya?
Ennél nagyobb problémának tűnik, hogy a sikerek egyik fő letéteményese, Txiki Begiristain már kiszállóban van a projektből, a futballigazgató októberben jelentette be, hogy jövő nyáron, 13 év után befejezi az angliai munkát. Ez pedig jelentős csapás Guardiola számára, aki közeli barátját és egykori barcelonai csapattársát veszíti el. Az utód a Sportingtól érkező Hugo Viana lesz, de az egész helyzet további kérdéseket vet fel Guardiola jövőjével kapcsolatban a júniusban lejáró szerződése miatt.
A szakértők szerint azonban mindez kutyafüle Rodri elveszítéséhez képest. A friss Aranylabda-győztes szeptemberben, az Arsenal ellen szenvedett keresztszalag-sérülést. Lehet, hogy túlságosan leegyszerűsítő erre visszavezetni a City összes problémáját, de a statisztika nem hazudik. A 2023–2024-es szezon kezdete óta az Arsenal elleni meccsig a védekező középpályás 53 meccsen lépett pályára a City színeiben, és csapata csak egyet veszített el: a Manchester United elleni FA-kupa-döntőt.
Amikor Rodri játszott, a győzelmi százalék 73,6 volt, azóta nélküle ez a szám 58,3%-ra csökkent.
Bár úgy tűnt a sérülést követő hét meccsen, hogy Rodri hiánya orvosolható (a City hatot nyert és egy döntetlent játszott ebben az időszakban), ám közben további kulcsjátékosok, például Kevin De Bruyne, John Stones, Manuel Akanji, Rúben Dias, Jack Grealish és Jérémy Doku sérülései is súlyosan érintették a csapatot.
És itt üt vissza, hogy a City elengedte Julián Álvarezt a nyáron az Atlético Madridhoz anélkül, hogy pótlásáról gondolkodott volna (így aztán óriási a függés Erling Haalandtól, aki a PL-ben szerzett 22 gólból 12-t vállalt) és nem tudta kellőképpen feltölteni a keretét, azaz a szakvezetés kevesebb játékossal számolhat az első csapatban, mint bárki más a Premier League-ben.
Érdekes
A válogatottszünet előtt a Liverpool áll a legjobban a Premier League-ben, Arne Slot együttese az eddigi 11 fordulóból kilencet megnyert, emellett az Arsenallal ikszelt (2–2) és a Nottinghamtől kapott ki (0–1). Előnye öt pont a Manchester City, kilenc a Chelsea–Arsenal–Nottingham–Brighton négyes előtt.
A ’Pool mindössze a hatodik csapat a Premier League 33 éves történetében, amely szezonbeli első 11 meccse után legalább öt pont előnnyel rendelkezik. A másik öt – köztük a 2019–2020-as Liverpool – mind megnyerte a bajnokságot.
De az angol sajtó óva int a ManCity idő előtti leírásától: mindenki emlékszik arra, hogy 2023 márciusának közepén az Arsenal nyolcpontos előnnyel vonulhatott válogatottszünetre, végül ötpontos hátránnyal csak ezüstérmes lett.
Örülhet a statisztikának az éllovas Liverpool Idősödő csapat
Az ESPN azt is pedzegette, hogy a csapat számos kulcsfigurája pályafutása végéhez érhet és De Bruyne-t (33 éves), Kyle Walkert (34), Mateo Kovacicot (30), Gündogant (34), Bernardo Silvát (30) és Édersont (31) előbb-utóbb le kellene cserélni.
A lap szerint hosszú távon ez plusz problémát jelenthet, és példaként a Manchester United riasztó hanyatlását hozta fel: Sir Alex Ferguson 2013-as visszavonulása után a brutális visszaesés egyik tényezője éppen a csapat életkora volt, illetve az, hogy a klub nem gondoskodott előre Patrice Evra, Rio Ferdinand, Nemanja Vidic, Michael Carrick és Paul Scholes pótlásáról.
A Ferguson utolsó hazai meccsén pályára lépő MU átlagéletkora 27,54 volt, a hétvégén Brightonban elbukó Cityé 25,72 – igaz, a statisztikát kissé torzítja, hogy két 19 éves játékos is kezdőcsapatban kapott helyet: Rico Lewis, illetve az élvonalban debütáló Jahmai Simpson-Pusey.
„Ha a hiányzók felépülnek, nincs kétségem afelől, hogy visszatérünk a legjobb teljesítményünkhöz”
– mondta Guardiola a szombati vereség után. De mióta megérkezett a Cityhez, talán először fordul elő, hogy ebben a bizonygatásban sokkal több a reménykedés, mint korábban bármikor.
A döntés hónapja: november
De vajon tényleg ennyi volt Pep Guardiola és a Manchester City házassága? Vagy van esély a maradásra és az újjáépítésre? A The Athletic cikke szerint abszolút, legalábbis a lap erre próbált következtetni Guardiola egy héttel ezelőtti, lisszaboni nyilatkozatából. Miután a ManCity sima vereséget szenvedett a Sportingtól, egy brazil riporter megkérdezte, milyen esélyei vannak arra, hogy a nyáron átvegye a brazil válogatott irányítását.
„Egy 4–1-es vereség után már nem vagyok választási lehetőség” – viccelődött a spanyol szakember, majd váratlanul nyíltan folytatta. Úgy, ahogy az utóbbi időben nem nagyon nyilatkozott ebben a témában.
„Minden eddiginél jobban szeretném felemelni a csapatot, és visszahozni a legfelső szintre. Kemény szezon lesz, ezt már a kezdetektől fogva tudtuk. De ez van. Nehéz kihívás, de itt vagyok”
– mondta.
A kérdés, hogy a felemelést csupán erre a szezonra, vagy hosszabb távra értette. Brazil források szerint az ötszörös világbajnok nagyon szeretné megszerezni a válogatott élére, és Pep is elmondta már párszor, hogy kipróbálná magát szövetségi kapitányként, pláne egy nagy világversenyen.
A hozzá közel álló források szerint tetszik neki az ötlet, hogy Brazíliát irányítsa, de állítólag még erősebb az a gondolat, hogy egy évet még a Citynél töltsön. Egyelőre még nem döntött, a klubon belül is él az a reménybeli forgatókönyv, hogy ismét szerződést hosszabbít.
A legutóbbi két alkalommal, 2020-ban és 2022-ben is novemberben döntött a folytatásról, és miután pár hete Abu-Dzabiba repült, kizárt, hogy ne tárgyalt volna a City-tulajdonos Manszúr sejkkel.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »