A képviselők jóváhagyták Kassa megye jövő évi költségvetését

A képviselők jóváhagyták Kassa megye jövő évi költségvetését

A képviselők jóváhagyták Kassa megye jövő évi költségvetését Károly Zsolt2024. 12. 17., k – 10:36 Kassa |

A Kassa Megyei Önkormányzat (KSK) 2025-ben valamivel több mint 401 millió euróból gazdálkodik majd. A képviselők a testület 17. ülésén hagyták jóvá a kiegyensúlyozott költségvetésről szóló javaslatot.

A többi megyei önkormányzathoz hasonlóan Kassa megyének is meg kell majd birkóznia az állam konszolidációs intézkedéseivel. Ezek közé tartozik az áfa 23 százalékra történő emelése, a tranzakciós adó bevezetése, amelyek áremelkedést eredményez.  

A pénzügyminisztérium novemberi előrejelzése szerint 2025-ben a megyék személyi jövedelemadóból származó bevételei 35 millió euróval csökkennek, de ezt a kiesést az állam nem fogja pótolni. A KSK esetében ez legalább 8 millió eurós mínuszt jelent, ami radikálisan csökkenti majd azokat a forrásokat, amelyeket a megye a nehéz időkben felhasznál, és amelyekből új projekteket finanszíroz. 

A kormány intézkedéseinek eredményeként a megye költségvetése az elmúlt négy évben nem változott jelentősen. Ez azt jelenti, hogy négy éve nagyjából ugyanannyi pénzből vagyunk kénytelenek gazdálkodni. A városokkal és falvakkal ellentétben nekünk nincs lehetőségünk szemét- vagy ingatlanadót kivetni. Minden közgazdász tudja, hogy az azonos költségvetés és a drágulás csak egyet jelent: spórolást. Ezért is fogadtak el a hét elején a képviselők olyan javaslatot, amelynek a kormányzati intézkedések és a csökkentett bevételek okozta hiányt kell majd pótolnia

 – mondta Rastislav Trnka, a KSK elnöke. 

 

Kapcsolódó cikkünk Komárom |

Az év utolsó ülésén a városi képviselő-testület elfogadta Komárom 35 millió 159 ezer 025 eurós kiegyenlített, 2025-re vonatkozó költségvetését. A tervezés során több bizonytalansági tényezőt is figyelembe kellett venniük.

A büdzséhez Keszegh Béla (független) polgármester hosszabb magyarázatot fűzött. Mint fogalmazott, „nem könnyű időszakban kell összerakni a költségvetést“. 

Nehéz idők

A polgármester okok között felsorolta a kormány konszolidációját és ÁFA-emelést, ill. azt, hogy a város beszállítóinál változik a tranzakciós adó. 

„Ha ugyanazon a szinten hagyjuk a számokat, mint tavaly, az akkor is kevesebbre lesz elég. Mindenki, aki valamilyen úton szolgáltat a városnak, azokat érinti a magasabb minimálbér, a tranzakciós adó, a magasabb ÁFA és minden más – tehát minden drágább“ 

– fogalmazott. 

„Majdnem mindenhol a nadrágszíj meghúzásáról szólt“ a költségvetés elkészítése a polgármester szerint. A konszolidáció miatt a „feketeleves lenyelését“ úgy kellett a városnak elvégezni, hogy egyben mindenhol biztosítsák az egyes területek működését.

Keszegh utalt arra is, hogy átalakult az óvodák finanszírozása. Ugyanakkor ahogy ebben, úgy a hulladékgazdálkodás területén is sok kérdőjellel szembesültek a tervezet összeállításakor, hiszen az állam részéről nem kaptak meg minden szükséges információt.

Gazdaságosság és spórolás 

2025-tel kapcsolatban a polgármester arról beszélt, hogy a tervezett fejlesztések elsősorban az energiahatékonyságot érintik, ill. ezzel együtt a spórolásra is nagy hangsúlyt helyeznek. Igyekeztek megtartani a kulturális és sporttámogatások eddigi mértékét. Noha utóbbi csökkentésére volt esély, ám a sportbizottság végül kiharcolta, hogy ez ne történjen meg – ehhez később a bizottság elnöke, Kovács Dávid (független) képviselői hozzászólás formájában annyi fűzött hozzá, hogy „köszöni“, ugyanis előzetesen 8%-os csökkentésre volt esély.

Hírdetés

Keszegh Béla még arról is beszélt, hogy a megszorítások a folyó kiadásokra vonatkoznak. A fejlesztéseknél pedig nagymértékben a külső forrásokra fognak hagyatkozni. Minden releváns helyre beadnak majd pályázatokat. A város ugyanakkor folytatni fogja a járdák, a műemlékek és a kukatárolók felújítását, ill. a környezetvédelmi projektek támogatását.

Mindezekkel kapcsolatban elmondta azt is, hogy Komárom a Transparex szervezet felmérésében A+ besorolást nyert, vagyis kimagaslóan jól gazdálkodik a város.

Csintalan Miklós, a komáromi főellenőr a költségvetési tervezetet úgy kommenálta, hogy még jó gazdasági körümények között is nehéz lenne olyan büdzsét összeállítani, ami „mindenkinek tetszik”. 

A „kompromisszumok költségvetésének“ nevezte a tervezetet, 

amelyet egyébként elfogadásra javasolt.

Közelgő Jókai-emlékév

A költségvetési tervezet kapcsán nem alakult ki különösebb vita a képviselők között. Ugyanakkor Andruskó Imre (Magyar Szövetség) javaslatára 

a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület a Jókai bicentenáriumi év szervezésére 20 ezer eurót kap majd a városi büdzséből. Az egyesület erre a célre létrehozott bizottsága pedig szétosztja majd az összeget azon szervezetek között, akik szeretnének bekapcsolódni az emlékévbe.

Keszegh Margit (független) képviselő, ill. egyesületi elnök arra is emlékeztetett, hogy a Jókai 200 mellett újraalakulásuk 25. évéről, valamint Szénássy Zoltán születésének 100. évfordulójáról is meg fognak emlékezni 2025-ben.

Katarína Strojná, a megyei hivatal szóvivője elmondta, a saját források konszolidációja és korlátozott lehetőségei miatt a lakosok a megtakarításokat az utak felújításán is meg fogják érezni, melyekből valószínűleg kevesebb lesz. A megye még a folyamatos útjavításokra fordított kiadások 2025-ben 900 000 euróval történő megemelése után sem lesz képes több kilométernyi úthálózatot saját forrásból felújítani. Nagyrészt az uniós alapokból vagy az állami költségvetésből származó támogatásokra kell támaszkodnia.

A megye 79 millió euró értékben készít elő ilyen projekteket, ebből 25 millió eurót a hidak felújítására, 44 millió eurót pedig az oktatási intézmények felújítására költenek. A KSK költségvetésének legnagyobb részét 2025-ben az oktatás emészti fel, amire összesen 129,6 millió eurót különítettek el. A szociális szolgáltatásokra 42,5 millió eurót, a kultúrára pedig 14,6 millió eurót fordítanak. 

Kapcsolódó cikkünk GALÁNTA |

A város képviselő-testülete elfogadta a jövő évi költségvetését. A polgármester és helyettese megköszönte a képviselők pozitív hozzáállását, ugyanakkor hangsúlyozták, az elfogadott javaslat messze van az ideálistól.

Galánta képviselő-testülete az idei utolsó rendes ülésén jóváhagyta a jövő évi költségvetést, amely a beszámolók alapján komoly fejtöréseket okozott a képviselőknek.

A város bevételei, beleértve a pénzügyi műveletekből származó bevételeket is, 2025-ben várhatóan elérik a 27,71 millió eurót. A pénzügyi műveleteket is tartalmazó költségvetési tervezet 82 ezer eurós többlettel számol. A folyó bevételek 2025-re 23,54 millió eurót, a folyó kiadások pedig 22,77 millió eurót tesznek ki, ami több mint 768 ezer euró többletet jelent.

Jövőre a tervezett tőkebevételek 2,67 millió eurót, a tőkekiadások pedig 4,24 millió eurót tesznek ki, így mínusz 1,57 millió euró várható. A hiányt a tervek szerint a folyó költségvetés többletével és a pénzügyi műveletek bevételeivel fedezik. A város a tőkeköltségeinek fedezésére 1,5 millió euró banki hitelt igényelt.

Felújítások uniós forrásokból

Az amfiteátrum rekonstrukciójára 204 ezer eurót saját forrásból különítettek el, valamint több mint 1 millió euró uniós támogatást is nyert a város. A reneszánsz kastély felújítását is tervezik, uniós forrásból és az állami költségvetésből közel 700 ezer eurót költenek rá, a város önrésze közel 141 ezer euró.

A városi költségvetés többek között tartalmazza a buszpályaudvar felújításának költségeit, az SAD autóbuszvállalat épületének megvásárlását, valamint földbe süllyesztett konténerek építését. Mindemellett a kamerarendszer bővítését is tervezik. Az utak és járdák felújítására összesen 350 ezer eurót szeretne fordítani a város.

A környezetvédelem területén is több beruházást terveznek, például az Északi lakótelep parkjának felújításával kapcsolatban. 

Nem maradt el a vita sem

A költségvetésről szóló vitában Kővágó Zoltán képviselő amiatt szólalt fel, hogy nem ért egyet a városi tulajdonban lévő ingatlanok eladásával. Javaslatát, hogy a Szűk utcai óvoda épületét ne adja el a város, hanem magasabb hitelt vegyen fel, azzal utasította el a testület, hogy az óvodai ellátás megoldott Galántán, így végeredményben jobban jár a város, ha az eladásból származó bevétellel gazdálkodhat ahelyett, hogy további hitelt igényelne.

Kolek Péter polgármester háláját fejezte ki a képviselőknek és a városi hivatal alkalmazottainak, hogy a jelenlegi ínséges időkben is sikerült elfogadható költségvetést összeállítani. Peter Závodský alpolgármester azzal egészítette ki:

ezt a költségvetést volt a legnehezebb összeállítani 2022 óta és nem gondolja, hogy ez a legjobb, amit megalkottak, de mindenkinek köszöni a befektetett munkát, a képviselőknek azt, hogy támogatták, és úgy is felelősségteljesen álltak a feladathoz, hogy egyes részei tökéletlenek, vagy esetleg nem értenek egyet azokkal.

Reflektálva Kővágó Zoltán javaslatára hangsúlyozta, semmilyen ingatlant nem adnak el a képviselők tudta nélkül és akkor, ha nem feltétlenül fontos. Elfogadták volna a javaslatot a magasabb összegű hitel felvételéről, amennyiben nem lenne korlátozott a lehetőségük erre, az ugyanis a város bevételeinek összegétől függ. Mivel az óvodák fenntartását a várostól átvette az állam, ezáltal csökkent a tőle befolyó részesedési adó, így a felvehető hitelkeret összege is csökkent. Bízik abban, hogy az államnak köszönhetően egy év múlva kedvezőbb feltételek mellett lehet összeállítani a városi költségvetést.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »