Tizedik évfordulót ünnepelt az EMŰK

Tizedik évfordulót ünnepelt az EMŰK

2014 őszén nyílt meg Sepsiszentgyörgyön az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK), és ebből az alkalomból rendezték azt a kiállítást, mely az általuk kezelt gyűjteményekből mutat be egy reprezentatív válogatást, s remélik, hogy az a közelgő ünnepek alkalmával lelki feltöltődést nyújtó ajándék lehet – mondta Bordás Beáta intézményvezető péntek délután az EMŰK kiállítótereit betöltő Synopsis 2 című ünnepi tárlat megnyitóján.

Kerek évfordulókon a múltra és a jövőre szokott tekinteni az ember – mondta köszöntőbeszédében Sztakics Éva sepsiszentgyörgyi alpolgármester, majd emlékeztetett: az EMŰK azért jött létre, hogy összegyűjtsön és szakszerű körülmények között megőrizzen 1920 után készült erdélyi műalkotásokat. Padlásokról, pincékből még most is kerülnek elő olyan munkák, amelyeket elveszettnek hittek, vagy amelyek létezéséről nem is tudtak. Sepsiszentgyörgy önkormányzata kiemelten fontosnak tartja az értékőrzést, ezért biztosította a keretet, az épületet és a szakembereket ehhez a munkához, a Sapientia Alapítvány pedig a műalkotások gyűjtését vállalta fel. Mint mondta, pár éve még arról beszélt, hogy Sepsiszentgyörgyön kiváló művészeti középiskola működik, nagyszerű művészek és művészetek iránt érdeklődő, értő emberek lakják a várost, egy valami azonban hiányzott akkor: a felsőfokú művészeti oktatás, az a láncszem, amely összeköti a művészeteket szerető gyerekeket a felnőtt művészekkel, és alkotásra inspirálja őket. Azóta a Sapientia Egyetem és Magyarország Kormánya támogatásának köszönhetően a lánc két vége összeért – fogalmazott az alpolgármester.

A jövővel kapcsolatosan arról beszélt, hogy a mesterséges intelligencia egyre nagyobb teret hódít az életünkben, de az igazi művészet szerepét nem tudja átvenni, mert ez éppen attól értékes, hogy egyedi, megismételhetetlen módon adja át az ember érzéseit, gondolatait. Végezetül megköszönte az EMŰK minden egykori és jelenlegi munkatársának, különösképpen Vécsi Nagy Zoltánnak, az intézmény első vezetőjének, valamint Bordás Beátának, a mostani vezetőnek a hozzáértő, szívbéli munkát, a Sapientia Alapítványnak pedig a háttértámogatást.

 

Hírdetés

 

Ezután újra Bordás Beáta szólt a közönséghez intézményvezetőként és a tárlat kurátoraként is. „Az EMŰK legfőbb célja, hogy a 20–21. századi romániai magyar képzőművészet megvalósításait bemutassa, és ebben a témában egy reprezentatív gyűjteményt hozzon létre. Valószínűleg kevesen tudják, hogy milyen értékeket őrzünk mi itt, ezért az ünnepi alkalomra szerettem volna egy igényes válogatást felmutatni” – fogalmazott. Felhívta a figyelmet, hogy két gyűjteményük van: az Erdélyi Művészeti Központ Egyesület és a Sapientia Alapítvány gyűjteménye. Előbbi körülbelül 620 műtárgyat számol, és mivel nincs lehetősége vásárlásra, ez többnyire a kiállító művészek, illetve az ő leszármazottjaik, jogutódjaik felajánlásaiból alakult ki. Számottevő része ennek a gyűjteménynek – mintegy 250 munka –, a Székelyföldi Grafikai Biennále pályaműveiből jött létre, úgyhogy az évfordulós kiállításra ezekből a grafikákból is készült egy kisebb válogatás. A Sapientia Alapítvány műtárgygyűjteménye 2017 és 2021 között alakult ki, mintegy 560 darabot számlál, és ez egy megfontoltabb műtárgyvásárlási program során alakult ki. Szerinte az alapítvány nagyon jelentős gyűjtői munkát végzett, olyan műalkotásokat vásárolt, amelyek az elmúlt száz év erdélyi vagy romániai magyar képzőművészetében meghatározó jelentőségűek.

Az ünnepi tárlatra olyan munkákból válogatott 120 darabot a kurátor, amelyek az elmúlt 4 évben kerültek a gyűjteményeikbe, ugyanis a Szinopszis nevű tárlat 2019-ben már összegezte az alapítás kezdeti lépéseit és az addig beérkezett műalkotásokat. A Szinopszis 2 című mostani kiállítás tehát csak az azóta bekerült munkák reprezentatív szemléje. A földszinti első teremben elsősorban a nagybányai festőiskola remekművei szemlélhetőek meg, a hátsó teremben a 30-as évektől a 70-es évek közepéig főleg kolozsvári és marosvásárhelyi művészek munkáit láthatjuk, a harmadik emeleten pedig egy külön egységben mutatják be a 60-as, 70-es, 80-as évek újító tendenciáit és a kortársakat. Végül a jelenlegi és volt kollégáinak név szerint, a kiállító művészeknek, valamint a támogatóknak, társintézményeknek és a közönségnek is megköszönte a munkát, támogatást, érdeklődést, a jelenlévők az EMŰK szebb jövőjére koccintottak.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »