Munkácsy Mihály Fiatal lány arcképe című festményének 48 millió, míg Csontváry Kosztka Tivadar Pirosruhás gyermek című képének 60 millió forint lesz a kikiáltási ára a karácsonyi árverésen, melyet a Virág Judit Galéria szervez. A galériatulajdonos az InfoRádióban elmondta: két olyan alkotásról van szó, melyeknek létezéséről sokáig a szakma sem tudott, ezért óriási az értékük és a jelentőségük is.
Csontváry Kosztka Tivadar és Munkácsy Mihály egy-egy képét is árverésre bocsátják a Virág Judit Galéria vasárnapi aukcióján, melyet a Budapest Kongresszusi Központban tartanak. Virág Judit az InfoRádióban elmondta: mivel közelednek az ünnepek, igyekeztek olyan tárgyakkal, festményekkel kedveskedni a műgyűjtőknek, amelyek igazán különlegesek és ritkaságszámba mennek. Mint fogalmazott, a karácsonyi árverésnek „két sztárja lesz”, melyeknek óriási értékük és egyedi, nagyon izgalmas történetük van.
Az egyik egy Munkácsy-portré 1877–1878-ból, amely Zichy Mihály festő lányát, Zichy Zsófiát ábrázolja. Ő Szentpéterváron született 1858-ban, eredetileg zongoraművésznek készült, Liszt Ferenc tanítványa volt, de apja hatására letett a művészpályáról, és ő lett az első magyar virágkötőművész. Az ausztrál Elisabeth Brownell, a jelenlegi tulajdonos dédnagyanyja vásárolta meg a festményt egy európai utazása során Párizsban, és magával vitte Ausztráliába. A kép családon belül öröklődött tovább, most Melbourne-ből hozták Budapestre.
A vasárnapi aukción a kikiáltási ára 48 millió lesz, a becsértéke pedig 100-150 millió forint.
Virág Judit elmondása szerint a szakma nagyon sokáig nem ismerte ezt a képet, pedig a Munkácsy-életművet részletesen feldolgozták. Emlékeztetett, hogy Munkácsy Mihály Párizsban is élt és alkotott, francia felesége volt, és a kitűnő magyar festőművész alkotásaiból a francia fővárosban is szép számmal adtak el a műkereskedői. „Ezáltal a képei szétszóródtak a világban, és a Fiatal lány arcképe is így került Ausztráliába” – magyarázta a galériatulajdonos.
A festőművész születésének 180. évfordulója alkalmából a jövő év márciusáig emlékkiállítás tekinthető meg a Szépművészeti Múzeumban, de Munkácsy Mihály alkotásaira ettől függetlenül is mindig kiemelt figyelem irányul a műtárgypiacon. Virág Judit szerint ő továbbra is egy szimbólum, a magyar festészet emblémája, akit mindig a legnagyobb magyar művészek közé fognak sorolni.
A vasárnapi aukció másik kiemelt festménye Csontváry Kosztka Tivadar Pirosruhás gyermek című, 1894-ben alkotott képe, melynek kikiáltási ára 160 millió forint, a becsértéke pedig 300-400 millió forint.
Ahogy azt Virág Judit elmondta, nem tudni pontosan, ki van a képen, de egyesek azt gondolják, hogy Csontváry Kosztka Tivadar húga, aki a nagy szegedi árvízben halt meg. A művészettörténész hozzátette: az elérhető és jelenleg ismert Csontváry-életmű nem túl gazdag, mindössze alig száz alkotás maradt meg mára, ezért nagyon meg kell becsülni, hogy most egy ilyen képre lehet licitálni. A Pirosruhás gyermek című képet egykori patikája padlásán őrizte Csontváry, majd egyes források szerint állítólag azt mondta a tőle az épületet megvásárló Székely Sándornak a festményekre mutatva, hogy „kolléga úr, ezeket mind önnek adom, és ezzel milliomossá teszem”.
A patikus nem hitt Csontváry szavainak, értéktelennek tartotta a képeket, majd a patika későbbi tulajdonosa meg is semmisített néhány festményt, de a Pirosruhás gyermek megmenekült és sokáig a rejtőzködő műgyűjtő, Buschi Emil kollekciójának darabja volt. Buschi nem engedett betekintést a gyűjteményébe, így a nagyközönség csak a halála után, száz évvel a festmény keletkezését követően láthatta először a művet.
Csontváry Kosztka Tivadart a legértékesebb magyar festőként tartják számon.
2021-ben rekordáron, 460 millió forintért kelt el a Titokzatos sziget című alkotása a Virág Judit Galéria árverésén, és mind a mai napig ez az aukciókon eladott legdrágább magyar festmény.
A műkereskedő szerint nemcsak az ezen a festményen megjelenő sziget, hanem Csontváry Kosztka Tivadar egész élete rendkívül titokzatos, illetve tragikus is volt egyben, hiszen magányos festő hírében állt, akit nem értettek meg a kortársai, és csak a halála után ismerte fel munkásságának jelentőségét a művészvilág. Amíg élt, próbált kiállításokat szervezni, de teljes sikertelenség és kudarc övezte ezeket a kezdeményezéseket. Virág Judit szerint Csontváry fantasztikus személyiség volt, aki a sok-sok bukás ellenére végig hitt a festészetében, bejárta szinte egész Európát, járt többek közt Németországban, Franciaországban, Olaszországban és Dalmáciában is.
„Közvetlenül a halála után teljesen szétszóródott az életmű, nagy károkat okozott, hogy nem tudott sikereket elérni az életében. Festményeinek egy része a gácsi patikájából került elő, másik részét a családja őrizte meg, harmadik részét pedig Gerlóczy Gedeon mentette meg a Fehérvári úti műteremből” – magyarázta a művészettörténész.
Virág Judit kiemelte: a Pirosruhás gyermek mindössze a hetedik olyan festmény Csontvárytól, amely megjelenik magyarországi árverésen. Alkotásainak nagy része jelenleg múzeumokban, közgyűjteményekben van, de nagyon kevés az elérhető kép tőle.
A karácsonyi aukció anyaga december 14-ig ingyenesen tekinthető meg a Virág Judit Galériában. További részletek, érdekességek itt olvashatók az árverésről.
(A nyitóképen: Munkácsy Mihály Ausztráliából hazahozott, a Fiatal lány arcképe (Zichy Zsófia) című festménye, melynek kikiáltási ára 48 millió, a becsértéke pedig 100-150 millió forint.)
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »