Ilyen lelkésszel még nem találkozott! Peter (62) az istentisztelet után rockerré változik! Mislay Edit2024. 12. 13., p – 15:08
A Selmecbánya melletti festői Baďan község különleges történetet rejt. Evangélikus lelkésze, Peter Ján Soták (62) nemcsak istentiszteleteket tart, hanem saját rockzenekarával rendszeresen színpadra is lép. A hitet és a zenét oly módon ötvözi, hogy az egyszerre meglepő és inspiráló.
Kedd reggel érkeztünk a baďani gyülekezetbe. A szimpatikus lelkész, Peter Ján Soták mosolyogva fogadott bennünket, és azonnal le is ültetett egy általa „dohányzónak” nevezett helyiségben. „Itt szoktam elmélkedni, és itt fogadom a látogatókat” – magyarázza. Lelkesen mesél az életútjáról, a gyülekezeti szolgálatáról és arról, hogyan lett egy rockzenekar tagja.
Peter Ján Soták Nagymihályban (Michalovce) született, ifjúkorának nagy részét keleten, Margonya (Marhaň) faluban töltötte. „Tőrőlmetszett keleti vagyok, édesapám sárosi, édesanyám zempléni. A lelkészi hivatás gyermekkorom óta kísér, édesapám evangélikus plébános volt. De eredetileg egészen más terveim voltak” – emlékszik vissza.
Fiatalon építész akart lenni. „Az építészmérnöki karra végül nem vettek fel, viszont automatikusan felvételt nyertem az építőmérnöki karra. De nem erre vágytam. Választanom kellett – épületeket vagy emberi lelkeket fogok építeni. Végül az utóbbi mellett döntöttem” – magyarázza.
Tanulmányai után több egyházközségben is dolgozott – Nyustyán (Hnúšt’a) kezdte, Dobronyán (Dobrá Niva) folytatta, Baďanban pedig már a 11. évét tölti. „A baďani szolgálat életem legszebb időszaka. Amikor idejöttem, aggódtam, mert egy nagy gyülekezetből jöttem egy kicsibe. De olyan béke van itt, ami megfizethetetlen. Ez igazi ajándék” – mondja boldogan.
A baďani gyülekezet a kisebbek közé tartozik – mindössze 140 tagja van, négy község tartozik ide: Baďan, Klastava, Počúvadlo és Beluj. „Az istentiszteletek látogatottsága több mint 20%, ami napjainkban kiválónak számít” – magyarázza. „Hiányoznak a gyerekek és a fiatalok, de az itteni emberek kedvesek” – jegyzi meg.
A lelkészi szolgálat több mindent felölel, mint gondolnánk. „Egy igehirdetésre való felkészülés nyolc órát vesz igénybe. Emellett két iskolában is tanítok hittant, és egyéb vallási és iskolán belüli tevékenységeket végzek. Ezenkínül különböző rendezvények – keresztelők, esküvők, temetések – zajlanak. Ez nagyon sok” – mondja mosolyogva.
A Pedaropeja rockzenekar
A zene már tinédzserként az élete részévé vált. „Amikor tizennégy éves voltam, apámnak szüksége volt egy kántorra az istentiszteletekhez. Kiválasztott négy dalt, és adott egy hetet, hogy megtanuljam őket. Így kezdtem el orgonálni. A rockzenével csak később kezdtem el foglalkozni” – emlékszik vissza.
Tizenöt évvel ezelőtt néhány lelkésztársával megalakította a Pedaropeja zenekart. „Kezdetben öten voltunk, most négyen vagyunk” – magyarázza. Főként saját dalokat adnak elő. „A zenénk rockzene, a dalszövegeknek spirituális felhangjaik vannak, de hétköznapi nyelvet használunk, ami nem mindenkinek tetszik. Az idősek számára gyakran durva, a fiataloktól viszont távol áll” – vallja be.
A zenekar Szlovákia-szerte és alkalmanként külföldön is fellép. „Játszottunk már ifjúsági fesztiválokon, templomokban, művelődési házakban. Felléptünk egy anyáknak fenntartott menhelyen is, és Budapesten hat nemzet evangélikusainak találkozóján. Minden fellépés más” – mondja Peter.
A zene mint szolgálat
Amikor megkérdeztük tőle, hogyan fogadják az emberek, hogy egy lelkész rockzenekarban játszik, csak mosolyog: „Többnyire jól. A kritika inkább a zenei stílusra vonatkozik, mint arra, hogy lelkész vagyok. De főleg egyházi rendezvényeken játszunk, ahol az emberek elfogadják. Még senki sem fütyült ki minket” – nevet.
A zenére úgy tekint, mint a lelkészi szolgálata részére. „Zenekarban játszani egy további módja annak, hogy megszólítsam az embereket. Nem különül el a hivatásomtól, hanem kiegészíti azt. A fő hivatásom a gyülekezetben végzett szolgálat, és a zenélést is a gyülekezetben végzett szolgálatnak tekintem” – zárja.
(pluska.sk)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »