A koalíció nem képes megválasztani a közmédia új vezetését, inkább hosszabbítgatja a megbízott igazgató mandátumát Lajos P. János2024. 12. 13., p – 15:05 Pozsony |
Nem bírja elindítani a koalíció a közmédia átalakítását, újra meghosszabbították a júliusban ideiglenesen megbízott vezérigazgató mandátumát. Az új igazgató kiválasztása még el sem kezdődött, mert a parlament nem választotta meg az STVR Tanácsának tagjait, nekik kellene az új vezérigazgatóról dönteni.
Március végéig marad a Szlovák Televízió és Rádió (STVR) megbízott vezérigazgatója, Igor Slanina, akit még július 1-jén bízott meg ezzel a feladattal Peter Žiga (Hlas), a parlament megbízott elnöke, hogy vezesse az intézményt. A közmédia gyakorlatilag „béna kacsaként” működik már a tavaszi átalakítás óta, vagyis a vezérigazgató csak korlázotott jogkörökkel rendelkezik. A koalíció akkor azért módosította a vonatkozó törvényt, hogy eltávolíthassa a vezérigazgatóját és átvehesse az irányítást az intézmény felett. Az új igazgatót az RTVS Tanácsának kellene jelölnie, a testület tagjainak megválasztása azonban elakadt a parlamentben.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Matúš Šutaj Eštok szerint nem gond, hogy pártja két képviselője az orvosokat megregulázó törvény ellen szavazott, ez még nem jelenti a Hlas frakciójának felbomlását. A Hlasból „kilógó” képviselők azonban újabb akciókat készítenek elő, ennek ellenére állítják, maradnak a koalícióban, és nem akarják a kormány bukását.
Matúš Šutaj Eštok szerint egységes a koalíció, és nem jelent gondot az sem, hogy szerdán este két képviselőjük az orvosokat megregulázó, vagyis a veszélyhelyzetben a munkát elutasító orvosok büntetését kilátásba helyező törvény ellen szavazott. „Nekem az a fontos, hogy tegnap ezt a törvényt, amelyet az egészségügyi miniszter készített elő, a parlament elfogadta” – mondta a szavazás után egy nappal Matúš Šutaj Eštok. A két képviselőjük, Samuel Migaľ és Radomír Šalitroš ellenszavazatát nem tartja tragédiának.
Természetesen jó lett volna, ha ők ketten is megszavazzák, de tiszteletben tartom kifogásaikat, habár ezeket a kifogásaikat elmondhatták volna korábban, nem a szavazás napján
– mondta a Hlas elnöke. A törvénytervezetet azonban csak három nappal a parlamenti elfogadása előtt hagyta jóvá a kormány, így sok ideje nem volt a jogszabállyal elégedetlen képviselőknek.
„Bízom benne, hogy 79”
A Hlas elnöke szerint a párt frakciója a szavazás ellenére is egységes, Migaľ és csoportja nem fog kiválni, mint ahogyan azt Rudolf Huliak és két társa tette az SNS frakciójából. „Ezt hagyja rám” – válaszolta a pártelnök arra a kérdésre, hogy hogyan akarja megelőzni képviselői esetleges távozását. Cáfolta azt is, hogy a négy képviselőnek kormányzati funkciót adnának, hogy a parlamentben ne okozzanak problémát. „Bízom benne, hogy 79” – válaszolta arra a kérdésre, hogy hány képviselője lesz a koalíciónak februárban, amikor a parlament következő ülése elkezdődik.
Migaľ: maradunk a koalícióban
Samuel Migaľ és társa azt kifogásolta az egészségügyi miniszter által beterjesztett törvényben, hogy börtönbüntetés is kiszabható lesz a veszélyhelyzet esetén a szolgálatot megtagadó orvosokra. Ők legfeljebb pénzbírságot szabott volna ki rájuk. A Hlasból azonban nem csak ők ketten lógnak ki, Roman Malatinec és Ján Ferenčák is ebbe a csoportba tartozik, de ők ezt a törvényt megszavazták.
Samuel Migaľ továbbra is a kormánykoalíció részének tartja magát.
Én a Hlas listáján kerültem a parlamentbe, továbbra is a Hlas képviselőjének tartom magam
– jelentette ki Migaľ a Sme napilapnak adott interjújában. A képviselő szerint elsősorban az SNS-szel és politikájával van problémájuk.
Azt kizárta, hogy meg akarnák buktatni a kormányt. „Nem akarjuk, hogy Szlovákiában előrehozott választások legyenek, látjuk, hogy hogyan nézett ez ki az előző választási ciklusban” – jelentette ki Migaľ. Szerinte a kormányprogramot akarják megvalósítani, de olyan törvények is érkeznek a parlamentbe, amelyek ettől eltérnek, és ezeket várhatóan nem fogják támogatni.
Migaľnak több kifogása is van a Hlas jelenlegi politikájával szemben, de a pártelnök munkáját nem akarja értékelni.
Nem lenne a részemről profi lépés, ha értékelném a munkáját
– mondta Migaľ. Szerinte azonban meg kell várni a Hlas következő kongresszusát. „A pártelnök mögött állok, továbbra is a pártért akarok dolgozni, és majd meglátjuk, hogyan alakul a helyzet” – mondta a képviselő. Nem zárta ki azonban, hogy a jövőben indulni fog a pártelnöki posztért, akár Matúš Šutaj Eštok ellen is.
Amikor Fico Moszkvába megy, ők Kijevben lesznek
A koalíció más pártjainak egyes lépéseit is kifogásolja. Robert Fico és Andrej Danko tervezett moszkvai útjait nagyon negatívan látja Migaľ. Erre válaszul azt fontolgatja, hogy amikor Fico a második világháború végét Moszkvában ünnepli majd, ő inkább Kijevbe látogat majd.
Éppen abban az időben elutazunk Ukrajnába, hogy ezzel is jelezzük hozzáállásunkat és nyugati orientációnkat
– mondta Migaľ.
Nem tetszik neki az sem, hogy a koalíció csak az ellenzéki nagygyűléseken elhangzott kifogásolható vagy gyűlöletkeltő kijelentéseket, transzparenseket ítélje el. Ha nem a koalíció által kidolgozott határozat szövege, akkor nem fogják azt megszavazni.
A plénum ezen a héten választotta volna meg a tanács 5 tagját, azonban Samuel Migaľ és hlasos társai kifogásolják a tanács várható összetételét is. Nem is annyira a parlament által megválasztható tagok nem tetszenek nekik, hanem azok, akiket a kulturális miniszter saját hatáskörében nevez ki.
A 9 tagú testületnek ugyanis 5 tagját választja a parlament, 4-et viszont a kulturális miniszter nevez ki.
Martina Šimkovičová augusztusban kiválasztotta a hatáskörébe tartozó tagokat: Peter Benčurík, Jozef Krošlák, Lukáš Machala és Jarmila Mikušová már augusztus 2-án megkapták kinevezésüket.
A Hlas képviselőinek elsősorban Lukáš Machalával van problémájuk, aki Martina Šimkovičová kulturális miniszter jobbkeze, a minisztérium hivatalvezetője.
Érdekes nevek azonban Peter Benčurík és Jozef Krošlák is, mindketten szóvivők voltak korábban, Benčurík az egyik pénzügyi befektetői csoport, a Slávia Capitalnak, Krošlák pedig Vladimír Mečiarnak dolgozott.
A közmédia megbízott vezérigazgatója csak korlátozott jogkörökkel bír, elsősorban a napi üzemeltetést biztosíthatja, nem írhat alá 200 ezer eurónál nagyobb értékű szerződést sem a befektetések, sem pedig a műsorgyártás kapcsán. Igor Slanina megbízott vezérigazgató korábban is a közmédiában dolgozott, az RTVS öt évig volt az intézmény kereskedelmi igazgatója. Eredetileg csak szeptember 30-ig szólt a megbízatása, ezt december végéig hosszabbították meg, Peter Žiga legújabb döntése már jövő év márciusának végéig szól.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »