Egy kelet-németországi család 85 év után veszítette el házát, amelyet az 1930-as években eredeti zsidó tulajdonosainak kellett eladniuk. A német Szövetségi Közigazgatási Bíróság úgy döntött, hogy a házra a náci rezsim áldozatainak kártérítési szabályai vonatkoznak. A bíróság döntése ellen nem lehet fellebbezni – közölte az rbb24 köztévé.
A Berlintől északra fekvő brandenburgi Wandlitz városában lévő földterületet 1932-ben vásárolta meg két zsidó nő, akik ezt követően zsidó gyerekek számára szabadidős létesítményt működtettek a helyszínen. A nácik később arra kényszerítették őket, hogy eladják a házat. A házat 1939-ben egy család vásárolta meg egy ingatlanügynöktől, akinek leszármazottai ma is ott élnek.
1990-ben Németország elfogadta a „nyílt ingatlankérdések” törvényt, amely szerint a második világháború alatt üldözött személyeket kártalanítani kellett. Azokban az esetekben, amikor maga a sértett már nem követelheti vissza az ingatlant, a követelést a 23 zsidó szervezetet tömörítő Jewish Claims Conference (JCC) teheti meg. A wandlitzi ház esetében az eredeti tulajdonosok – a két zsidó nő – egy koncentrációs táborban vesztették életüket.
A közigazgatási bíróság utolsó fellebbezési fokozatú határozata szerint az eddigi tulajdonosoknak most át kell adniuk a házat és a telket a JCC-nek.
A jelenlegi 84 éves tulajdonos és 61 éves fia 2015 óta próbálják megfordítani a ház átadására vonatkozó döntést.
„Egész életemet a házban töltöttem, és a szüleimről gondoskodtam” – mondta a nő a DPA ügynökség szerint. Fia elmondása szerint a család nem tudja, hová fog most menni.
A JCC azt mondta, hogy felajánlotta a jelenlegi tulajdonosnak, hogy egy élete végéig a házban maradhat. „Ezt az ajánlatot a Liske család elutasította” – közölte a szervezet.
Az rbb24 szerint a Wandlitz városában lévő ház esete volt az utolsó Brandenburgban, amely összefügg Németország azon erőfeszítéseivel, hogy helyrehozza a nácik által az 1930-as és 1940-es években a üldözött embereknek okozott vagyoni károkat.
ČTK
Nyitókép: S.Tzischke/G.-S. Russew|Bild: rbb
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »