Donald Trump megávlasztott amerikai elnök múlt heti európai útja után kezdenek láthatóvá válni az ukrajnai háborúval kapcsolatos tervének kontúrjai – írja a Wall Street Journal. A lap szerint a legfontosabb üzenete Trump elejtett nyilatkozatainak, hogy Európának kell vállalnia a fő tervet Kijev támogatásában.
December 7-én Trump Párizsban járt, a Notre-Dame felújított épületének ünnepélyes átadásán, ahol találkozott Emmanuel Macron francia, és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
Itt Trump világosan kimondta, hogy nem támogatja Ukrajna NATO-tagságát, de szeretné, ha egy erős, jól felfegyverzett Ukrajna jönne létre a háború befejezése után.
Körkép-vélemény:
Érdemes kiemelni, hogy a WSJ (megint) név nélkül nyilatkozó tisztviselőkre hivatkozva közölte állításait. Mivel jelenleg még mindig nagy a mediális nyomás a mainstream sajtó részéről abba az irányba, hogy Ukrajna minden lehetséges eszközt megkapjon a háború folytatására, nem tudjuk, hogy a fenti kijelentésnek mennyi valóságtartalma van, és mennyi belőle a propaganda. Nem ismerjük a kontextust, így az is lehet, hogy kijelentéseit arra az esetre fogalmazta meg, ha Európa ragaszkodik a háború folytatásához – a szerk.
A WSJ forrásai szerint Trump kijelenttte, hogy Európának kell főszerepet játszani Ukrajna védelmében és támogatásában, és azt szeretné, ha európai csapatok ellenőriznék a tűzszünet betartását. Elutasította viszont azt a lehetőséget, hogy amerikai csapatok vegyenek részt ebben az felügyeletben.
Trump állítólag arra is egyértelmű utalást tett, hogy Európa a kínai termékekre kivetett vámokat használva alkupozícióként kényszerítse Kínát arra, hogy az határozottabban hasson oda Moszkvára a konfliktus beszüntetése érdekében.
A lap ugyanakkor azt is elismerte, hogy egyelőre semmilyen konkrét terv Trumptól nem hangzott el a konfliktus lezárását illetően. Ami eddig a sajtóban megjelent, legfeljebb Trumphoz közel álló emberek terveit foglalta össze, és a WSJ mostani állításainak valóságtartalma sem biztos.
Azt viszont tudjuk, hogy Trump élesen ellenzi az amerikai ATACMS ballisztikus rakéták bevetését orosz területek ellen. A megválasztott elnök erről a Time magazinnal beszélt egy interjúban, így ebben az információban már bízhatunk. Részletek itt olvashatók.
Az európai csapatok Ukrajnába helyezéséről jelenleg még keveset tudni, valójában még csak politikai téma. Természetesen a prímet a háborúpárti országok, főleg Nagy-Britannia és Lengyelország viszi, ugyanakkor az a körülmény, hogy az USA nem hajlandó egy ilyen misszióban részt venni, csökkenti az esélyét, hogy az megvalósuljon.
Csütörtökön több európai nagy ország külügyminisztere Berlinben ülésezett az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákról. Mark Rutte NATO-főtitkár, valamint pedig egy olyan találkozót szervez, amelyen a brit, francia, német olasz és lengyel vezetés, valamint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ios részt vehet.
Ehhez annyit érdemes hozzátenni, hogy politikai szinten a Nyugat minden követ megmozgat, hogy ne kelljen elismernie az ukrajnai kudarcot, és lehetőleg ne kelljen elismernie azt, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök lett igaza a háború kimenetele kapcsán. Nem tudni azonban, hogy ezek a találkozók a háború eszkalációjára vagy a lezárásra fognak-e irányulni.
Mindenesetre a WSJ cikke arra utal, hogy Trump nem zárja ki annak lehetőségét, hogy Európa – bizonyos határokon belül – beleszólást kapjon az ukrajnai háború lezárásának módjába, ami akkor jó hír csak, ha a háborús héják ezt a lehetőséget nem a konfliktus szítására fogják használni.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Aurelien Morissard
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »