Az Európai Unió arcai Közép-Európából, helyből és Berlinből

Az Európai Unió arcai Közép-Európából, helyből és Berlinből

Az Európai Unió arcai Közép-Európából, helyből és Berlinből Vataščin Péter2024. 12. 11., sze – 15:25 Komárom |

Az „Érdekérvényesítés és viszontagságok az Európai Unióban“ című konferencián három különböző perspekítvából világították meg előadók az EU működését. Nem hiányzott sem a globális, sem a helyi kitekintés, valamint a Unió által biztosított lehetőségek újbóli és jobb felhasználásáról is szó esett.

A Fehér Sólyom Polgári Társulás szervezésében, ill. a pénzügyminisztérium támogatásával megvalósuló eseményen három előadás volt terítéken a Kortina Étteremben. Ezek különböző szempontokból vizsgálták az Európai Uniót. Less Károly, a társulás elnöke is az előadók és a közönség sokszínűségét emelte ki – ugyanis szerinte a konferencián szlovák és magyar, konzervatív és liberális emberek ültek le beszélgetni, ill. közösen gondolkodni.

Keszegh Béla polgármester a jelenlevőket köszöntve arról beszélt, hol néznék meg, hogy mi mindent kínál az EU, ha nem épp Komáromban. Különösen a határellenőrzés megszűnését emelte ki, ami nagyban segítette a város és környékének életét. Az EU-n belüli problémák kapcsán pedig annyit mondott, 

az Unió olyan mint egy házasság: nem maga az intézmény rossz, hanem az abban résztvevő felektől függ, hogy valójában hogyan működik.

Barabás Miklós a magyaroszági civil szféra képviseletében az Európai Unió működésének alapjait boncolgatta, ill. egy-egy alapgondolat szintjén igyekezett arra is válaszokat adni, hogy mivel lehetne új tartalommal feltölteni a szövetséget. Különösen azt járta körül, hogy a „magasröptű politizálás“ mellett hogyan lehet a gyakorlat és a mindennapi tapasztalat szintjén éreztetni az Unió hatását.

Utalt arra is, hogy ugyan Magyarországon jó az EU támogatottsága, de azt is el kell mondani, hogy nem jelentősen, ám csökkenő tendenciát mutat – emiatt „van feladat bőségesen“. Többek között például arról beszélt, sok probléma olyan jellegű (klímaváltozás, energiabiztonság stb.), hogy kezelésük meghaladja a nemzetállamok kapacitását. Ilyen téren óhatatlan az állami összefogás. Ám ez állampolgári, egyesületi szinten nem szabad, hogy kishitűséggel találkozzon. 

Hírdetés

„Minden kicsi számít“, akár baráti, egyesületi vagy városi szintről indul el egy-egy aktív kezdeményezés.

Konkrét problémaként vetette fel, a térségben a lakosok nem szokták meg, hogy az EP-képviselőiket megszólítsák. Ők elvileg havi egy héten át otthon tartózkodnak, a terepet járják, például ilyenkor meg kell próbálni őket megkeresni. Ugyancsak lehetséges az Európai Bizottság közvetlen megszólítása is javaslatokkal, problémákkal – ám ezt jó, hogy többedmagunkkal, egyesületekkel együtt tesszük meg.

Ida Janíková a komáromi munkaügyi hivatal részéről a város és a járás munkaperőiacának helyzetét mutatta be komplex módon – ill. azt is, hogy ők maguk hogyan próbálnak megfelelni az új trendeknek, hiszen például számolniuk kell azzal, hogy a műszaki innováció miatt régi munkahelyek megszűnnek, újak pedig létrejönnek. Így a munkavállalók részéről gyakorlatilag a változásokhoz való alkalmazkodás ma már a legfontosabb munkaerőpiaci képesség.

Mindazonáltal Szlovákiában folyamatosan mérséklődik a munkanélküliség magassága. Jelenleg csak 4,91%-os, míg 2013-ban 12% körül volt. Ennek ellenére az állam úgy számol, 2050-re 250 ezer ember fog hiányozni a szlovákiai munkaerőpiacról.

Most október 31-én a Komáromi járásban 2670 főt tartottak nyilván álláskeresőként. 58%-uk nő, 78%-uk pedig hártányos helyzetű. 1329 fő 7 hónapnál kevesebb ideje van nyilvántartásban, 2217-ben pedig gyorsan munkába tudnának állni. A járásban egyébként csak 3,27%-ot tesz ki a munkaélküliség (20 éve még 16% volt) és 67702-en dolgoznak, „ami elég jó szám“.

Hogy most pontosan hányan ingáznak naponta Magyarországra, arról nem szólt, ám a EU által biztosított szabad mozgás szintjén ez a lehetőség nagyban hozzájárult a komáromi állástalanok számának csökkenéséhez. Évente magyarországi munkabörzéket is tartanak a szlovákiai oldalon.

Végül pedig Berger Krisztina, Berlinben élő pszicho- és táncterapeuta adott elő arról, amit a főváros és Németország aktuális problémáinak tart. Többek között az évek óta stagnáló német gazdaságról beszélt, amely jövőre is változatlan lesz úgy, hogy elveszni látszik a német gazdaság globális versenyképessége. Előadása szerint a szociális háló fenntartására az állami költségvetés 35,4%-át fordítják, ill. ezzel együtt kérdés, hogy a „magas eszményeket“ meg tudja-e magának engedni a németországi társadalom. Emellett számos más problémás kérdést érintett a gyerekvállalás alacsony szintjétől kezdve a menekültek integrációjáig.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »