Új forintérméket bocsát ki a jegybank

Új forintérméket bocsát ki a jegybank

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Oláh György megnevezéssel 7500 forintos címletű ezüst és 3000 forintos címletű színesfém emlékérmét bocsát ki szerdán abból az alkalomból, hogy 30 éve, 1994-ben kémiai Nobel-díjjal tüntették ki a vegyészprofesszort a pozitív töltésű szénhidrogének tanulmányozása terén elért eredményeiért.

Az ovális emlékérmék a magyar származású Nobel-díjasokat, valamint a díjjal elismert eredményeiket bemutató emlékérme-sorozat 10. tagjaként jelennek meg. Tervezőjük Fritz Mihály szobrászművész – közölte a MNB.

Oláh György kémiai Nobel-díját 1994-ben a pozitív töltésű szénhidrogének tanulmányozása terén elért eredményeiért, a karbokation-kémiához való hozzájárulásáért nyerte el. A vegyészprofesszor felfedezésének jelentősége, hogy a korábban csak feltételezett karbokationok létét kísérletek során bizonyította, tulajdonságaikat vizsgálni tudta – idézték fel a közleményben.

A karbokationok és más elektronhiányos részecskék területén elért eredményei elméleti alapul szolgáltak új, korszerűbb szénhidrogén-kémiai eljárásokhoz. A különleges szerkezetű kationokkal kapcsolatos kutatásnak több gyakorlati haszna is volt. Felfedezésének köszönhetően új, a korábbinál nagyobb oktánszámú, ólommentes benzinfajtákat fejlesztettek ki, valamint az általa kidolgozott metanolgazdaság az energiaszektor, a közlekedés és vegyipar zöldítésének valós alternatíváját jelenti – hangsúlyozzák.

Oláh György Nobel-díja átadásának 30. évfordulója alkalmából az MNB 7 500 forint névértékű ezüst és 3 000 forint névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki. Az ovális alakú emlékérmék a magyar származású Nobel-díjasokat, valamint a díjjal elismert kutatási eredményeiket bemutató, 2012-ben indult sorozatot gazdagítják – olvasható a közleményben.

Forrás: MNB

Forrás: MNB
A sorozat tematikai koncepcióját megtartva, az Oláh György-emlékérmék előlapján központi motívumként a tudós kutatásainak a középpontjában álló, jellegzetes, stabil szerkezetű karbokation háromdimenziós modellje szerepel. Az előoldalon találhatóak továbbá a törvényes fizetőeszközök kötelező elemei: a kibocsátót jelölő „MAGYARORSZÁG” felirat; a központi motívum alatt, két-két sorba szerkesztve, bal oldalon a „7500”, valamint a „3000” értékjelzés és a „FORINT” felirat, jobb oldalon a „BP.” verdejel és a 2024-es verési évszám látható.

Hírdetés

Az Oláh György-emlékérmék hátlapján a tudós félalakos ábrázolása látható, amint krétával a kezében a metanolgazdaság működését megalapozó körfolyamatot szemlélteti. A választott motívum egyszerre utal Oláh György oktatói tevékenységére, valamint arra a kutatási területre, amivel a Nobel-díj elnyerését követő években foglalkozott, és kutatóként kiérdemelte a „metanolgazdaság atyja” jelzőt.

A portrétól balra, két sorba szerkesztve a „NOBEL-DÍJ 1994” felirat, jobbra, a szél ívét követve, az „OLÁH GYÖRGY” felirat olvasható. Az emlékérmét tervező Fritz Mihály szobrászművész mesterjele jobbra lent található.

A 7500 forintos címletű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből, míg a háromezer forintos címletű színesfém változat 75 százalék réz és 25 százalék nikkel ötvözetéből készül. A 12,50 gramm súlyú ezüst érme tükörfényes (proof), a 10,30 gramm súlyú színesfém érme selyemfényes (BU) kivitelű. Az emlékérmék ezúttal is korlátozott példányszámban jelennek meg: 4-4000 darab készíthető belőlük – olvasható a közleményben.

Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében az ezüst emlékérmék – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém változat pedig egy évig névértéken vásárolható meg szerdától az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában, a www.penzvero.hu weboldalon.

A jegybank felhívja a figyelmet arra, hogy az emlékérmék elsődleges szerepe az értékközvetítés és a figyelemfelhívás, a mindennapi fizetési forgalomban való használatuk kerülendő.

A rajtuk szereplő névérték ezen érmék gyűjtői értékének megőrzését szolgálja.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »