Fico: Szlovákia a kínai-brazil béketervet támogatja

Fico: Szlovákia a kínai-brazil béketervet támogatja

Szlovákia 1993-as létrejötte óta először járt szlovák miniszterelnök Brazíliában, ezért a mai találkozó történelmi pillanat – jelentette ki Robert Fico (Smer) kormányfő brazíliai hivatalos látogatásán, a Gerald Alckmin brazi alelnökkel közös sajtótájékoztatón. A találkozón a felek több kétoldalú megállapodást is aláírtak. Szóba került az orosz-ukrán háború is.

Ficot eredetileg Luiz Inácio Lula da Silva elnök fogadta volna, ám ő kedden sürgős koponyaműtéten esett át. A hírek szerint egy korábbi esésnél szerzett fejsérülés okán alakult ki agyvérzés. A brazil elnöki iroda azt közölte, hogy Lula da Silva jól van, 48 óráig benntartják megfigyelésen. Amíg lábadozik, az alelnök látja el feladatát.

Fico a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Szlovákia számára fontos, hogy „új együttműködési keretet keressen” Brazíliával és a térségbeli többi országgal.

Fico azt nyilatkozta, hogy Szlovákia támogatja az EU-Marcosur szabadkereskedelmi megállapodást. Ennél a pontnál érdemes megállni. Egyes országok saját mezőgazdaságuk érdekében elutasítják a megállapodást (itt a prímet Franciaország viszi), mert az olcsó dél-amerikai agrártermékek tovább rontanák az európai gazdák helyzetét – akik az EU szigorú szabályai miatt nem tudnak versenyképesek lenni. A szlovák kormányfő most mégis támogatja a javaslatot.

Az érem másik oldala, hogy a Brazíliát, Argentínát, Paraguay-t és Uruguay-t magába foglaló Mercosur a megállapodásért cserébe megnyitná piacait az európai országok előtt.

Szlovákia a Brazília és Kína közös béketerve mellett foglalt állást

A kormányfő azt is leszögezte, hogy Szlovákia csatlakozik az ENSZ mellett létrehozott Béke Barátai csoporthoz, amelynek alapítói között Brazília és Kína áll az élen. (Hozzátesszük, a kezdeményezés valójában Orbán Viktor magyar miniszterelnöktől ered, de Magyarország súlya nem összevethető Kína és Brazília súlyával, így a dolog a sajtóban kissé más színezetet kapott).

Hírdetés

„Minden Szlovákia rendelkezésére álló eszközt felkínálunk annak érdekében, hogy ez a béketervet több formában is támogatni tudjuk. Szeretném kifejezni abbéli meggyőződésemet, hogy Brazília, Kínával és más országokkal közösen, rendkívül fontos szerepet játszik az Ukrajna területén zajló hadműveletek leállításában”

fogalmazott Fico.

Azt is elmondta, hogy egyetért a brazil vezetéssel abban, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsát ki kell bővíteni, mind az állandó, mind a nem állandó tagok terén.

(Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 5 állandó tagja van: USA, Oroszország, Kína, Franciaország és Nagy-Britannia, akik minden döntésnél vétójoggal rendelkeznek. A nem állandó tagok száma tíz, ezek cserélkeznek földrajzi kvóták alapján. Most például  a Kelet-Európának járó kvótát Szlovénia tölti be. A nem állandó tagokat 2 éves mandátumra választják meg, az ENSZ közgyűlésének  kétharmados többségével – a szerk.)

Fico ezzel kapcsolatban elárulta, hogy Szlovákia a 2028-2029-es ciklusra szeretné elnyerni a nem állandó tagok kelet-európai kvótáját, és ebben számít Brazília támogatására is.

A brazil alelnök nagyra értékelte a szlovák államfő látogatását. Elmondása szerint a szlovák kormány „négy égtáj felé” folytatott külpolitikája „nagyon hasonló a brazil külpolitikához”. Azt is leszögezte, el kell kerülni a világ két szemben álló blokkra szakadjon, mert az iszonyatosan veszélyes lenne.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: Szlovák Kormányhivatal


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »