Kongatják a vészharangot Németországban, mert Európa gazdasági motorjának zászlóshajója, a gépipari termelés padlót fogott. Ráadásul a jövő évben sem nagyon várható javulás.
A Welt.de beszámolója szerint, alig hogy Bertram Kawlath elfoglalta a Német Gépipari és Üzemmérnöki Szövetség (VDMA) elnöki posztját, azonnal nekiesett a politikusoknak.
„Végre világos és tisztességes gazdaságpolitikára van szükségünk. Nincs helye Németországban sem a túlszabályozásnak, sem a normakorlátozásoknak, sem a magas költségterheknek”
mondta. Kawlath szerint a problémák elhárítása nélkül a német ipar képtelen lesz versenyezni a globális piacon. És nem véletlenül kongatta meg a vészharangot.
A VDMA adatai szerint lefelé tartó spirálba került a német ipar, csökken a termelés, kevesebb a megrendelés, túl sok kerül a kapacitások fenntartása, nehéz a helyzet a foglalkoztatásban is – mindegyik vonatkozó mutató negatívba ment át. Az, hogy egy két statisztikai adat negatív értéket vesz fel, nem lenne akkora probléma – az viszont, hogy mind egyszerre zuhant 0 alá, veszélyes Németország gazdaságára nézve.
A VDMA szerint a német ipari termelés idén 8 százalékkal zuhant meg, a gyártókapacitások kihasználtsága kevesebb, mint 80 százalékon áll.
Egyre több cég került olyan helyzetbe, hogy a megrendelések visszaesése miatt nem tudja fenntartani a jelenlegi gyártókapacitás-nagyságot.
Beszédes, hogy az ipari ágazat megrendeléseinek változása két-három hónapot leszámítva két éve negatív számokat mutat. Mára a vállalatok harmada a kapacitáskorlát határán termel – ha a határ alá csökken a termelése, fenntarthatatlanná válik a termelése és bedől a vállalkozás. Ezt pedig már az iparági érdekvédelmi szervezetek állítják, hanem a PwC tanácsadóvállalat elemzői.
A német gépiparban hosszú évek óta nem látott foglalkoztatáscsökkenés indult meg. 2024 év végére 10 ezer munkahely szűnik meg a kicsivel több mint egymillióból. A folyamat jövőre sem áll, 2025-ben újabb állások esznek oda a gazdasági válságban.
És ha ez nem lenne elég, a foglalkoztatási mérleg másik oldalán hiány lép majd fel. A leginkább szakképzett munkaerő negyede 55 év feletti, az utánpótlás pedig nem fedezi a nyugdíjba menők számát.
A PwC ezért katasztrófaforgatókönyvekkel számol. Megkérdezték 500 vállalatvezetőt az iparág jövőjéről, és 61 százalékuk szerint még legalább 12 hónapig eltart a krízis.
A Welt.de cikkéből kiválóan látszik az egyik törésvonal Németország és Franciaország között. Berlin ugyanis nagyon szeretné tető alá hozni a Mercosur-EU szabadkereskedelmi egyezményt. A Mercosur dél-amerikai országok exportszövetsége. Franciaország ellenzi a szabadkereskedelmi egyezményt (egyébként jogosan), mert a francia GDP jelentős részét a mezőgazdaság teszi ki. Németoszág ellenben abban reménykedik, hogy rossz helyzetbe lévő iparának új lendületet adhat, ha a dél-amerikai mezőgazdasági termékek importjáért cserébe bejut a dél-amerikai piacokra.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Martin Meissner
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »