Ukrajna 120 milliárd dollárt követel nyugati partnereitől a 2025-ös évre, hogy folytathassa a háborút

Ukrajna 120 milliárd dollárt követel nyugati partnereitől a 2025-ös évre, hogy folytathassa a háborút

Ukrajna bejelentette, hogy a 2025-ös évre 120 milliárd dollár támogatásra van szüksége, hogy folytathassa az önvédelmi háborút Oroszország ellen, és elkezdje kiépíteni „stratégiai elrettentő képességét”.

Az olasz ANSA hírügynökségnek ezt a NATO tagországok külügyminisztereinek találkozója kapcsán mondta egy katonai forrás, természetesen név nélkül. Az olasz hírügynökség azt is közölte, hogy semmilyen alku nem lesz Ukrajna NATO-csatlakozásáról.

Kijev az elmúlt napokban vehemensen követelte Ukrajna tagfelvételét a szövetségbe. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök többször is azt nyilatkozta, hogy abban az esetben hajlandó tárgyalni Oroszországgal a tűzszünetről, ha az ország nem megszállt területeit meghívják a NATO-ba.

A 120 milliárd dolláros összeg háromszor akkora, mint az a 40 milliárd, amiről a nyári washingtoni NATO-csúcson egyezség született a tagállamok között. Az sem világos, hogy mi minden tartozna bele ebbe a támogatásba.

Hozzátesszük, a „stratégiai elrettentési képesség” alapvetően belekódolná a konfliktusba annak későbbi újbóli fellobbanását, tekintettel arra, hogy Oroszország az inváziót részben az ukrán NATO-tagság ellehetetlenítése, részben az ukrán haderőben látott fenyegetés elhárítása miatt indította. Vagyis az oroszok aligha mennek bele abba, hogy Ukrajna erős elrettentő képességet építsen ki.

Önmagában azonban az elrettentő képesség nem ördögtől való, Ukrajnának alapvető érdeke, hogy egy esetleges későbbi támadást el tudjon hárítani. A kérdés az, hogy ezt a képességet mennyire fogja fenyegetőnek érezni Oroszország.

Zelenszkij a minap azt is mondta, hogy NATO-tagság esetén kizárólag diplomáciai úton próbálnák meg később visszaszerezni az elvesztett területeket. Ennek a kijelentésnek a hátterében azonban nem a béketörekvést kell sejteni, hanem azt, hogy a NATO nem vehet fel olyan országokat a szövetségbe, amelynek területi vitája van egy másik országgal.

Hírdetés

Kijev azzal érvel, hogy elfogadja, hogy egyelőre nem léphet be a NATO-ba, ám kitart amellett, hogy országa kapjon meghívást a szövetségbe. Ezt azzal indokolja, hogy Oroszország nem érheti el célját, vagyis Ukrajna NATO-tagságának megakadályozását. (És ezzel a kijelentéssel egyértelmű, hogy már Nyugaton is összedőlt az a hamis narratíva, hogy Oroszország területszerző, imperialista háborút indított – a szerk.).

Zelenszkij egyébként azt is mondta, hogy a NATO-tagság is elképzelhető, amit Ukrajna elfogadna a 5-ös cikkely kiterjesztése nélkül. Ez az 5. cikkely mondja ki, hogy ha egy tagállamot agresszió ér, a többi a segítségére siet. A kérdés az, hogy mi értelme a NATO-tagságnak az 5-ös cikkely nélkül.

Ötös cikkely nélkül mit ér a NATO?

Az egyik válasz az, hogy ettől ez még politikai siker lenne a rendkívül népszerűtlen, és a háború lezárultával valószínűleg politikából menekülni kénytelen Zelenszkij és köre számára. A másik már jóval aggasztóbb. Ha 5. cikkely szerinti védelem nem is lenne, NATO-katonák, haditechnika és stratégiai védelmi képességek megjelenhetnének Ukrajna területén.

Ettől a ponttól kezdve pedig elég lenne egy hamis zászlós művelet ahhoz, hogy újra forró háborúvá változtassák a befagyasztott konfliktust. A háború elmúlt közel három évében pedig már megtanulhattuk, hogy a valóság és nem tisztázott körülmények senkit nem érdekelnének.

Elég ha a háborúra vágyók kapnak egy indokot, amire hivatkozva újra beindítják a háborús gépezetet, a döntést pedig az eddig tapasztalt hazug (oroszokéra rendkívül hasonlító, csak ellentétes előjelű) nyugati propagandával lenyomnák az emberek torkán.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »