Háború Európában: Megvan a békekötés időpontja? Az ukránok már a Krímről is lemondanának

Háború Európában: Megvan a békekötés időpontja? Az ukránok már a Krímről is lemondanának

A leköszönő amerikai demokrata vezetés és a britek valamint a franciák eszkalációs lépései ellenére továbbra is az ukrajnai béke a fő téma Donald Trump amerikai elnökké választása után. Az orosz Russia Today szerint már a békekötés időpontja is megvan. Közben Andrij Jermak, Ukrajna második számú vezetője olyan kijelentést tett, amely elég kétségbeesettnek tűnik a fronthelyzet kapcsán. Joe Biden leköszönő amerikai elnök pedig váratlanul azt követeli Ukrajnától, hogy sorozza be a 15 és 25 év közötti férfiakat is, ami lényegében az ukrán nemzet teljes kivéreztetését jelentené.

Vlagyimir Putyin orosz elnök Donald Trumpot is meghívta Moszkvába május 9-re, a Győzelem napi felvonulásra – írta meg a Russia Today. Egy lapnak nyilatkozó elemző szerint „ez egy jó alkalom lehet” az orosz-amerikai kapcsolatok rendezésére, valamint „fordulópont” lehet az „ukrajnai konfliktus” lezárásában is.

Az RT szerint az ünnepségen ott lehet Orbán Viktor magyar kormányfő, Aleksandar Vučić szerb elnök. Robert Fico a minap már jelezte, hogy elfogadta az orosz elnök meghívását.

Akkora a baj a keleti fronton, hogy Ukrajna már a 2022 előtti állapotba is belenyugodna

Az oroszok az elmúlt hetekben jelentős sikereket értek el a keleti fronton, több helyett áttörték az ukrán védelmet, és délkeleten oldalról tudják támadni a zaporizzsjai ukrán védelmi vonalat is. Egy több kulcsfontosságú várost veszélyeztetnek, az ukránok szorult helyzetét már a korábban győzelmi mámorban úszó agytrösztök és elemzők sem tudják leplezni.

A helyzet most először tükröződött vissza jelentős politikai nyilatkozatokban. Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője, nem mellesleg Ukrajna második leghatalmasabb embere (aki egyre jobban Zelenszkij fölé nő), kijelentette, hogy 2025-ben véget érhet a háború.

Azt is hozzátette, hogy a háború végének a feltétele ukrán részről az, ha az oroszok visszavonulnak a 2022. február 23-i vonalak mögé. Magyarul: az ukránok már a 2022. február 24 előtti állapotba is belenyugodnának. 

„A helyzet visszaállítása ezen időpont előtti állapotra egy további rendezés kiindulópontja lehetne”

mondta Jermak. Hozzátesszük, annyira az oroszoknak áll a zászló a harctéren, hogy az ukrán elképzeléseknek per pillanat nem sok alapja van.

Mindenesetre, ez jelentős változás az eddig mindenáron teljes győzelmet hirdető kijevi vezetés retorikájában, amely eddig mindent visszakövetelt, plusz, jóvátételre kötelezte volna az oroszokat, miközben az oroszellenes szankciók fenntartását is.

A gond az volt, hogy ezeknek a céloknak nem tudtak érvényt szerezni a harctéren, a Nyugat pedig nem volt hajlandó közvetlenül belépni a háborúba Ukrajna oldalán.

Hírdetés

Lemondanának a Krímről

Jermak kijelentése azt is jelenti, hogy Ukrajna lemondana a Krímről, amit az oroszok még 2014-ben annektáltak. Emlékeztetőül: a fekete-tengeri félszigeten van Oroszország legfontosabb meleg-tengeri haditengerészeti bázisa.

Elvesztése azt jelentette volna, hogy Oroszország nagymértékben kiszorul a Fekete- és Földközi-tengerről. Egyes elemzők szerint a Krím miatt az atomfegyverek bevetésétől sem riadna vissza Oroszország.

Épp ezért nem csoda, hogy Washingtonban a Krímet úgy kezelik, mintha az de facto Oroszországé lenne.

Jermak arról is beszélt, hogy Európának új biztonsági struktúrát kell kiépíteni. Sokat elárul, hogy szerinte ebben az új struktúrában a legfontosabb szereplők az északi államok lennének, a britek, baltiak, finnek, svédek, Lengyelország – vagyis azok, amelyek a legdurvább oroszellenes és háborúpárti politikát folytatják.

Az amerikai háborúpárti leköszönő vezetés teljesen kivéreztetné az ukrán nemzetet

Az Egyesült Államok felszólította Ukrajnát, hogy sorozza be a 25 év alatti felnőtt férfiakat is. Ukrajnában jelenleg csak a 25 éves, vagy annál idősebb férfiakat sorozzák be. Ezen változtatna Washington a harctéren elszenvedett veszteségek miatt.

Fontos azonban kiemelni, hogy Ukrajna nem véletlenül tartózkodott a 18-25 évesek besorozásától. Az ilyen korú férfiak még családalapítás előtt vannak, ha elviszik őket katonának és meghalnak a fronton – egyszerűen fogalmazva – nem nemzenek gyereket. Az egyébként is súlyos demográfiai válsággal küzdő ukrán nemzet számára ez katasztrofális következményekkel járna.

Egyes források szerint az ukránoknak 160 ezer katonára lenne szüksége.

Kapcsolódó hír, hogy friss becslések jelentek meg a nyugati sajtóban az elesett ukrán katonák számáról. Azt írják, hogy 60-100 ezerre tehető a fronton elesett és 400 ezerre a sebesülés miatt szolgálatra képtelen férfiak száma.

Az ukrán vezetés vonhat el élőerőt a gazdaságból is, ám az azonnali gazdasági nehézségeket okozna, a jövőben pedig egy ilyen lépés következtében jóval nehezebb lenne talpra állítani a gazdaságot.

Az USA a sorozási korhatár csökkentése kapcsán kifejezetten sürgölődik, és van alkualapja, hogy rákényszerítse az ukránokat: egy 6,5 milliárd dolláros fegyvertámogatási csomagot még mindig nem fizettek ki Kijevnek.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »