Egyre csökken a művészeti iskolákban dolgozó tanárok száma, a rossz finanszírozási rendszer az iskolák megszűnésével fenyeget

Egyre csökken a művészeti iskolákban dolgozó tanárok száma, a rossz finanszírozási rendszer az iskolák megszűnésével fenyeget

Szerdán országszerte feketében mentek tanítani a pedagógusok, ezzel a szimbolikus gesztussal jelezték, hogy gondok vannak az oktatásügyben. Főleg a szféra alulfinanszírozottságára hívták fel a figyelmet és szólították fel az oktatási tárcát a probléma orvoslására.

A témában korábban megjelent cikkünkben körbejártuk, hogy miként vélekednek a pedagógusbérek alakulásáról, az iskolák finanszírozásáról a csallóközi régió alapiskoláiban. Jelen cikkünkben azt boncolgatjuk, hogy mi a helyzet a művészeti iskoláknál.

Ugyanaz a téma, mégis más a háttér.

Csicsay Földes Évát, aki évek óta vezeti a nagymegyeri Janiga József Művészeti Alapiskolát, arról faggattuk, hogy pedagógustársaival miért csatlakoztak a tüntetéshez, történt-e változás a kormányváltás óta, és hogy hatással van-e a béremelés a pedagógusi életpályára.

„Művészeti alapiskolaként az oktatásügy szerves részét képezzük, ugyanakkor a finanszírozás szempontjából más helyzetben vagyunk a többi iskolatípushoz képest. A törvény értelmében az országban működő valamennyi művészeti alapiskola jogalanyi intézményként működik, de a finanszírozás terén ez nem ugyanazt jelenti, mint például az alapiskolák esetében. Mi az anyagi juttatásokat a minisztériumtól kapjuk, de azt a fenntartónak is ki kell még egészítenie, máskülönben az iskola működésképtelenné válik.”

mutat rá Csicsay Földes Éva azzal, hogy intézménye tanáraival ennek a megváltoztatására szerették volna felhívni a figyelmet.

„Jelenleg a városok, falvak is anyagi gondokkal küzdenek, és nem tudják megfelelő szinten támogatni a művészeti alapiskolákat. Márpedig ezen anyagi hozzájárulás nélkül  a megszűnés veszélye fenyegeti a szóban forgó iskolákat szerte az országban.”

teszi hozzá az igazgatónő.

Hírdetés

A művészeti iskoláknál egyelőre nincs változás

Az intézményvezető rámutatott, hogy Tomáš Drucker oktatási miniszter egy megoldásokat kereső politikus, aki együttműködik a pedagógusokat képviselő szervezetekkel. Ugyanakkor azok a törekvések, melyek jelenleg a minisztérium égisze alatt történnek, még nincsenek hatással a művészeti alapiskolák életére.

„Az iskolareform megvalósítása, a tanulási nehézségekkel küszködő tanulókat segítő támogatói intézkedések gyakorlatba való bevezetése bennünket még nem érint, ezért azt kell mondjam, hogy lényegi változást egyelőre nem érzékelünk. Amint azt már az imént említettem, számunkra legfontosabb változást a finanszírozás átalakítása jelentené.”

teszi hozzá.

Hatással van-e a béremelés a pedagógusi életpályára?

Csicsay Földes Éva úgy véli, a pedagógusi életpálya népszerűsége régiónként változik. Egyelőre a legnagyobb pedagógushiány a fővárosban, és annak környékén figyelhető meg – véli, okként pedig azt nevezi meg, hogy a fiatal, idegen nyelveket is beszélő végzősök inkább más területen helyezkednek el, főleg azért, mert már az első naptól kezdve a pedagógus átlagbér feletti a jövedelmük.

„A pedagógustársadalom egy kis részét teszik ki a művészeti alapiskolákban dolgozó tanárok, akiknek a száma – legalábbis a magyar lakta területeken – egyre inkább csökken. Ennek egyik oka bizonyára a bérezés is, ezért el tudom képzelni, hogy egy versenyképesebb fizetés több, a zene, és művészetek területén tehetséges fiatalt el tudna vezetni a pedagógusi pályához.”

zárta Csicsay Földes Éva.

Komjáthy Petőcz Andrea

Gyászban az oktatás – a felvidéki magyar pedagógusok is csatlakoztak az országos tüntetéshez


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »