Az ukránok szerint a NATO Parlamenti Közgyűlése Moszkva ellen is bevethető rakéták átadását javasolta

Az ukránok szerint a NATO Parlamenti Közgyűlése Moszkva ellen is bevethető rakéták átadását javasolta

Nagyon vehemens információs háború vette kezdetét az orosz-ukrán háború kapcsán. Újabban az ukránok indítottak el egy elég ellentmondásos narratívát arról, hogy a NATO Parlamenti Közgyűlésének minapi, Montrealban megtartott ülésén született egy nyilatkozat, ami kvázi Tomahawk rakétákat ígér Ukrajnának. Ezekkel a fegyverekkel az ukránok Moszkvát is belőhetnék – és kirobbanthatnák a harmadik világháborút is.

A NATO Parlamenti Közgyűlése a montreali találkozó végén elfogadott egy nyilatkozatot a következő címmel: NATO a washingtoni csúcs után: A Szövetség jövőjének bebiztosítása és Ukrajna támogatása a győzelemig.

Már a cím is elárulja, hogy egy teljesen politikai nyilatkozatról van szó. A négyoldalas dokumentum Ukrajna egy közös NATO kiképzősközpont létrehozását, valamint minimum évi 40 milliárd eurónyi támogatás biztosítását szorgalmazza Ukrajna számára. Ezen kívül szerepel benne Ukrajna NATO-tagfelvételének könnyítése is.

Ami miatt most a nyilatkozat figyelmet kapott, az az a passzusa, amely kijelenti, hogy Ukrajnának „minden eszközt meg kellene adni önvédelme érdekében és a későbbi agresszió elrettentése céljából, beleértve a közepes hatótávolságú rakétákat is”.

Fontos részlet, hogy az ukránok is küldtek delegációt az ülésre, és annak vezetője, Jegor Csernyev azzal tért haza Ukrajnába, hogy a NATO „lényegében” javasolta, hogy Ukrajna kapjon közepes hatótávolságú rakétákat, a maguk nemében a legveszedelmesebb típusokat is, mint amilyen az amerikai Tomahawk.

Szándékosa mellébeszélés

Az előzményekről annyit érdemes tudni, hogy pár hete a The New York Times szivárogtatta ki, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök úgynevezett „Győzelmi Tervének” egyik pontja amerikai Tomahawk rakéták beszerzése. Ezekkel ugyanis akár Moszkvát is be lehet lőni.

Hírdetés

A narratíva így szinte önálló életre kelt azután, hogy a NATO Parlamenti Közgyűlése beletette az ominózus mondatot a zárónyilatkozatba. Csernyev értelmezését több ukrán lap és ügynökség is átvette.

Továbbra sem zárható ki, hogy Ukrajna Tomahawk rakétákat kap – egyszerűen azért, mert az USA-nak sincs belőle túl sok. Ugyanakkor igencsak valószínűnek tűnik, hogy a Parlamenti Közgyűlés szándékosan fogalmazott homályosan.

A közepes hatótávolságú rakéta kifejezésbe ugyanis szinte bármit bele lehet tuszkolni. A Tomahawkot is emlegetik közepes hatótávolságú rakétaként, ahogy a német Taurust (ezt is követelik az ukránok), a Storm Shadowt és a szintén amerikai JASSM-et. Ezek között a rakéták között azonban komoly eltérések vannak. A Taurus például 500 kilométeres hatótávval rendelkezik, a Tomahawk 2500 kilométeressel.

A Tomahawk 900 kilométer óránkénti sebességgel halad a célja felé (tehát szubszonikus, lassabb a hangnál), ára pedig 2 millió dollár körül mozog.

Nem kell túlzottan komolyan venni

A politikai szintjén tehát gőzerővel zajlik a világháborús propaganda. Fontos azonban kiemelni, hogy a NATO Parlamenti Közgyűlése teljesen független a Szövetségtől, és nem is gyakorol semmilyen irányító vagy felügyelő befolyást a NATO felett. Ez egy politikai platform, amelyben a 32 NATO-tagállam delegáltjai vesznek részt, plusz a partnerországok.

Túl sok józanságot tehát ne várjuk a szervezettől. Erre két ok is van. Az egyik, hogy a szlovák delegáció vezetője Tomáš Valášek, a PS háborúpárti képviselője. A másik, hogy a delegáltak épp a mostani montreali ülésükön választották meg a testület alelnökének Vadai Ágnes magyar ellenzéki politikust, aki az elmúlt években számtalan esetben támadta és gyalázta a határon túli magyarokat.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: mil.in.ua


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »