A csillagászoknak most először sikerült képet készíteniük egy, a mi galaxisunkon kívül eső csillagról. A WOH G64 névre hallgató haldokló vörös hiperóriás 160 ezer fényévnyire van tőlünk. 160 ezer évvel ezelőtt pedig épp összeomlóban volt.
Az olyan hatalmas méretű csillagok, mint a mi Napunknál 2000-szer nagyobb WOH G64, haldoklásuk során előbb vörös hiperóriássá alakulnak át. Elnyelnek mindent, ami közvetlen környezetükben van, miközben forró gázokat és port bocsátanak ki az űrbe. (A mi Napunkról is úgy tartják, hogy nagyjából 4-5 milliárd év múlva vörös óriássá válik, térfogata megnő elnyelve és elpusztítva a Földet, ledobja külső köpenyét, és a forró gázból és porból álló anyagot lövell ki az űrbe – a szerk.)
A WOH G64-et méretei és viselkedése miatt a zsidó mitológia egyik szörnyetegéről Behemótnak nevezték el.
Több teleszkóp összekapcsolásával a csillagászoknál már eddig is sikerült néhány Tejút szélén elhelyezkedő csillagot lencsevégre kapni viszonylagos részletességgel. Tejúton kívüli csillagot azonban most először.
A kutatók meglepődve tapasztalták, hogy a Behemót a tíz évvel ezelőtti adatokhoz képest jelentősen meggyengült, és úgy becsülik néhány ezer éven belül szupernovaként fel fog robbanni. Ez azt jelenti, hogy bármelyik pillanatban megsemmisülhet. (Megjegyezzük, ha ez igaz, akkor már megtörtént 150 ezer évvel ezelőtt, csak az esemény fénye még nem ért el hozzánk – a szerk.).
Körkép.sk, welt.de
Nyitókép forrása: ABCnews
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »