Franciaországban a radikális baloldal eltörölné a terrorizmus dicsőítésének bűntettét, a kormányzat bírál

Franciaországban a radikális baloldal eltörölné a terrorizmus dicsőítésének bűntettét, a kormányzat bírál

A terrorizmus dicsőítése bűntettének eltörlésére tett javaslatot a Jean-Luc Mélenchon által vezetett, Engedetlen Franciaország nevű parlamenti párt a hét végén; a francia kormányzat azonnal bírálta érte, és a szocialisták is elhatárolódtak tőle.

A radikális baloldali párt törvényjavaslata a 2014-ben elfogadott terrorelhárítási törvény által létrehozott bűncselekményt kívánja eltörölni. Az Engedetlen Franciaország úgy véli, hogy az 1881. július 29-i törvény, amely „egy bűntett dicsőítése, egy háborús bűntett dicsőítése, az emberiesség elleni bűntett dicsőítése bűncselekményére vonatkozó cselekményekről” rendelkezik, elegendő ebben a kérdésben.

A radikális baloldali párt úgy véli, hogy a 2014-es törvénnyel létrehozott bűncselekménnyel a szólásszabadság szűkítésére használják fel a terrorizmus elleni küzdelmet.

„Milyen demokrácia az, amely a terrorizmus elleni küzdelem eszközeit politikai aktivisták, egyesületi aktivisták, újságírók és szakszervezeti tagok elnyomására használja?” – áll a javaslat indoklásában.

A párt Jean-Paul Delescaut, a CGT szakszervezet egyik vezetőjének esetét idézi, akit első fokon egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt egy bíróság terrorizmus dicsőítésének vádjával egy, a palesztinokat támogató szórólapon megfogalmazott gondolatai miatt.

„Az illegális megszállás borzalmai fokozódtak. Szombat [2023. október 7., a Hamász palesztin iszlamista szervezet Izrael elleni terrortámadásának napja] óta megkapták az általuk provokált válaszokat” – állt az ominózus röplapon.

Az Engedetlen Franciaország a törvényjavaslat indoklásában megemlíti saját nemzetgyűlési frakciójának elnökét, Mathilde Panot-t és egyik képviselőjét, Rima Hassant is, akiket áprilisban a párizsi rendőrség kihallgatott egy terrorizmus dicsőítésének gyanúja miatt indított nyomozás keretében. A képviselőcsoport által 2023. október 7-én kiadott közleményről kérdezték őket, amelyben a Hamász terrortámadását „a palesztin erők fegyveres támadásának” nevezték, amelyre „a palesztin területeken folytatott izraeli megszállási politika fokozódásának kontextusában” került sor.

Hírdetés

„Nehéz elképzelni ennél aljasabbat” – írta Bruno Retailleau belügyminiszter az X közösségi oldalon a törvényjavaslatra reagálva.

Az elnöki párt frakcióvezetője, Gabriel Attal korábbi miniszterelnök pedig levelet küldött szocialista, zöld és kommunista kollégáinak, amelyben arra kérte őket, hogy ne támogassák a kezdeményezést.

„Egyértelműen elhatárolódnak-e ettől a törvényjavaslattól, és megvédik-e értékeinket, a köztársaság értékeit?” – tette fel a kérdést, miután bírálta a törvényjavaslatot, amely szerinte „sértés és kitörölhetetlen folt azokon, akik támogatják”.

„Egy alapvető határt léptek át: azt a tiszteletet, amellyel a terrorizmus minden áldozatának tartozunk” – tette hozzá a volt miniszterelnök.

A Szocialista Párt főtitkára, Olivier Faure szombat este az X-en közzétett üzenetében bírálta a radikális baloldaliak kezdeményezését, amely szerinte „egyszerűen hatályon kívül helyezi a terrorizmus dicsőítésének bűncselekményét, amelynek definícióját egyszerűen csak pontosítani kellene a visszaélések elkerülése érdekében”.

„Feltétlenül meg kell védeni a polgári szabadságjogokat, de meg kell védeni a francia népet a fanatizmustól, az erőszakra és gyűlöletre való felhívástól is” – írta a szocialisták vezetője.

A bírálatokra reagálva Jean-Luc Mélenchon elítélte „a szélsőjobboldal újabb támadását” a pártja ellen, amelyet szerinte „a média- és a politikai elit szolgaian átvett”. „Ahelyett, hogy történeteket találnak ki, inkább olvassák el a törvényjavaslat szövegét” – írta.

MTI

Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Thomas Padilla


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »