A Nyíregyházi Egyházmegye szociális intézményeinek munkatársait az egyházmegye központjába, Nyíregyházára hívta a fenntartó november 12-én, hogy megköszönje az áldozatos munkát, melyet az elesettek, idősek, betegek és gyermekek ellátása érdekében végeznek nap mint nap.
A szociális munka napján, melyet hetedik éve ünnepelnek közösen a gyermekvédelmi és szociális intézményi dolgozók a fenntartóval, több százan jelentek meg.
A napot a Szent Miklós-székesegyházban kezdték, ahol Szabó Tamás pasztorális helynök, székesegyházi parókus köszöntötte a templomot betöltő megjelenteket, akik között idén nemcsak a szociális iroda által működtetett intézmények dolgozói, hanem a püspöki hivatal további munkatársai is jelen voltak.
A szociális munka talán legnagyobb őse-hőse, Szent Miklós előtt állva imádkozhattak a megjelentek. Myra püspöke viselkedésével már az első századokban nyilvánvalóvá tette: keresztény hivatásunk egyik legfontosabb, legerőteljesebb megnyilvánulása, hogy azok felé fordulunk, akik rászorulnak a segítségünkre – emlékeztette a hallgatóságot a helynök a szertartás előtt.
„A reménység Istene töltsön el titeket a hit teljes örömével és békéjével, hogy a remény bőségben legyen bennetek a Szentlélek erejéből!” – olvasta fel a nap mottójául választott Szent Pál-i szavakat. Hitünk gyökereiről beszélt: Isten irántunk való bizalmából fakad, hogy hisz bennünk, s ezért könnyebb nekünk is hinni Benne. Így a hitből az öröm és béke tudata gyümölcsözik.
Ez a kölcsönös viszony felismerhető a gondozó és az ellátott között is – „hiszek benned, hihetsz bennem. E kapocs pedig örömöt okoz és békét hoz, mert embertársunk tudja: biztonságban van.” Ajándék, hogy Istentől kapott hitünket továbbadhatjuk mások felé – hangsúlyozta Szabó Tamás.
A paraklisz szertartását Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök végezte, aki beszédében a lélek titkait fürkészte először a szépirodalmat hívva segítségül. Majd a próféta és a zsoltáros szavait idézte: „A megtört szívűekhez közel van az Úr, a bánatos lelkűt meggyógyítja”. Krisztus is szól „a lélek fájdalmáról”, s egy másik helyen: „Jöjjetek hozzám mind, akik fáradtak vagytok és terhet hordoztok, és én felüdítelek titeket.”
„Mi vigasztalást találunk, mert olyan Istenünk van, aki együtt érez velünk, aki a segítségünkre siet” – magyarázta a püspök. Pál apostol felszólítását is hozzátette ehhez: „vigasztaljátok egymást”, és építse egyik a másikat. Ez a nap arra is alkalmas, hogy vigasztaljuk egymást, hogy választ találjunk a lelki kérdésekre, melyek foglalkoztatnak és munkakörünkhöz tartoznak, hiszen a munkatársak mindannyian megtapasztalják a lélek fájdalmát – folytatta gondolatait.
Szocska A. Ábel megköszönte a munkatársak fáradozását, azt, hogy ők enyhíteni próbálják rászoruló, elesett embertársaik, a rájuk bízottak fájdalmait. A szociális munka napján ennek a krisztusi magatartásnak szólnak a hálaszavak.
A szertartás után az elismerő oklevelek átadására és a méltatások felolvasására került sor: a hierarcha és a Nyíregyházi Egyházmegye Szociális Irodájának vezetője, Bodnár-Szabó Ildikó személyesen gratulált a díjazottaknak.
A szociális intézmények munkatársai mellett idén a püspöki hivatalban dolgozók is kiérdemeltek elismerést, hiszen háttérmunkájukkal az egyre bővülő szociális intézményhálózat alapvető működéséhez, fejlődéséhez járulnak hozzá.
Az ünnepség a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolán folytatódott, ahol a Szent Miklós Gyermekvédelmi Intézmény lakásotthonaiban élő gyermekei adtak elő egy műsort: a Tündérkeresztanya című cigány népmese feldolgozását (Vona Éva felkészítésével).
Sütőné Görgényi Mónika mentálhigiénés lelki gondozó Lehetsz jól! címmel tartott előadást támpontokat, támogató kérdéseket megfogalmazva két fontos témáról, a gyászról és a kiégésről, hiszen a segítő hivatásokban mindkettővel találkozik a szakember, munkatárs.
Balogh Janó színművész, musicalénekes zenés előadása mosollyal és humorral oldotta a hangulatot.
A nap zárásaként Szocska Ábel püspök köszönetét fejezte ki a gyermekvédelemben és a szociális szférában dolgozó minden munkatársuknak. Végül állófogadásra várták a vendégeket.
A kitüntetettek ajándéktárgyait a hodászi Szent Miklós Ápoló-Gondozó Otthon és a szakolyi Szent Heléna Görögkatolikus Integrált Szolgáltató Központ fejlesztő foglalkoztatásában segítő munkatársak és tevékenykedő ellátottak készítették.
Fenntartói kiemelt elismerésben részesült Nagyné Kirimi Annamária, a szakolyi Szent Heléna Görögkatolikus Integrált Szolgáltató Központ vezetője. Munkásságának középpontjába a felnőtt értelmi fogyatékos személyek ellátását helyezi, melyet első munkanapjától kezdve igyekszik magas színvonalon végezni. Annamária, aki több mint tíz éve vezeti az intézményt, az országban az első intézményvezetők között volt a „Kiváltási Program” megvalósítójaként. Az általa vezetett intézményben 150 enyhe és középsúlyos értelmi fogyatékos személyt látnak el támogatott lakhatás keretei között.
A Nyíregyházi Egyházmegye megyéspüspökének magas szintű elismerésében részesült Nagyné Lóránt Andrea, aki 2001 óta dolgozik a Szent Miklós Gyermekvédelmi Intézmény nyírbátori szakmai egységében mint szakmai egységvezető.
A további kitüntetettek névsora és a kiemelt kitüntetettek laudációja ITT olvasható a cikk végén.
Szöveg és fotó: P. Tóth Nóra
Forrás: Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »