Újabb családtámogatási, a demográfiai hanyatlás visszaszorítását is szolgáló törvénykezdeményezést nyújtott be kedden a parlamentben Miklós Zoltán képviselő. A tervezet lényege, hogy az állam nyújtson részleges vagy esetenként teljes ingatlanhitelkamat-támogatást azon gyermekes családoknak, amelyek egy lakással rendelkeznek, és az ingatlant bankkölcsönből vásárolták. Az elképzelés szerint a támogatás mértéke a gyerekek számától függ, a tervezet ugyanakkor az egyedülálló szülőkre is kiterjeszti a lehetőséget.
Miklós Zoltán tegnap ismertette az általa benyújtott törvénytervezetet, melyet első házként a szenátus tárgyal majd, a döntő pedig a képviselőház lesz. A honatya szerint a romániai demográfiai mutatók hosszú évek óta egyre szomorúbb képet mutatnak, ezért olyan közpolitikákra van szükség, melyek arra ösztönzik a családokat, hogy mihamarabb vállaljanak gyerekeket, és lehetőleg minél többet. Miklós Zoltán számokkal is megerősítette az egyre súlyosabb demográfiai hanyatlásra vonatkozó megállapításait. Eszerint míg 1990-ben 314 ezer gyerek születését jegyezték, tíz évre rá már több mint nyolcvanezerrel kevesebbet, egy újabb évtizeddel később ismét kevesebbet, 2023-ra ez a szám 135 ezerre csökkent, idén pedig még nem érte el a százezret. Az anyagi biztonság hiánya, az ezzel szoros összefüggésben álló elvándorlás mellett a gyerekvállalást, családalapítást ösztönző közpolitikák hiánya is nagyban hozzájárult e helyzet kialakulásához. Az RMDSZ, amikor kormányon volt, több idevágó kezdeményezést is elindított, így a családügyi minisztérium létrehozása, a Family Start – fészekrakó program, a nagycsaládosokra vonatkozó energiaár-korlátozás vagy a bölcsődeépítés. A román politikai alakulatok nem igazán foglalkoznak sem a demográfiai problémákkal, sem a családtámogatás kérdésével.
Ami a kedden iktatott tervezetet illeti, Miklós Zoltán elmondta: annak értelmében a kamattámogatás lehetőségével az Első ház program keretében ingatlanvásárlásra kölcsönt felvevő családok, illetve a hasonló célból hagyományos ingatlanhitellel rendelkezők egyaránt élhetnek majd. A tervezet alapján az állam átvállalná a hitelkamatok adott hányadát: egy gyerek esetén 10 százalékát, két gyerek esetében 50 százalékot, három vagy több gyerek esetében a teljes éves kamatot. A képviselő rámutatott: a demográfiai hanyatlás mérsékléséhez arra lenne szükség, hogy minél többen vállaljanak legalább két gyereket, ezért a támogatás mértékét is úgy határozták meg, hogy a többgyerekes családoknál legyen kedvezőbb. Külön kezelik az egyszülős családokat, ez esetben egy gyerek után a kamattámogatás 25 százalékos lenne, míg a többi esetben ugyanazok az arányok, mint a kétszülősöknél. A méltányosság kedvéért a feltételek között szerepel, hogy csak azon egy- vagy többgyerekes családok lehetnek kedvezményezettek, amelyek egy lakással rendelkeznek, és azt ingatlanhitelből vásárolták. A feltételek között szerepel továbbá a megfelelő adósbesorolás. A tervezet az ügyintézést is egyszerűsítve kezeli, azaz a lehetséges kedvezményezettnek az igénylésnél mindössze azzal a bankkal lenne dolga, ahonnan a hitelt felvette.
Számításaik szerint a törvénynek országosan mintegy 2,7 millió kedvezményezettje lenne (ennyi háztartásban van kiskorú), ezen belül pedig 58 százalék az egy-, 31,5 a kétgyerekes, illetve 10,5 százaléknyi a három vagy több kiskorút nevelő család. A becslések szerint a program legtöbb egymilliárd lejes többletterhet jelentene az államnak, de ez egy bőven kerekített összeg, a jelenlegi kamatkörnyezethez alkalmazott, ami várhatóan változni fog, így a reális inkább az 500 millió lej körüli.
A képviselő szerint hatékony családtámogató intézkedések nélkül nem lehet megállítani, vagy legalábbis mérsékelni a demográfiai hanyatlást. Más országok már bevezettek hasonló intézkedéseket, és ha megállítani nem is tudták, de legalább a stagnálás szintjére hozták a folyamatot. Romániában az alaphelyzet is súlyos, tízévente 1–1,1 millió fővel csökken az ország lakossága, és amennyiben nem tesznek ellene, akkor 2050-re 13 millióra zsugorodhat.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »