Boris Pistorius német védelmi miniszter kedden kijelentette, „senki sem gondolja”, hogy a Balti-tenger fenekén haladó két távközlési kábel „véletlenül sérült volna meg”. A finn Cinia vállalat hétfőn közölte, hogy a Helsinki és németországi Rostock között haladó tengeralatti internetkábel megsérült. Berlin szerint szabotázs történt.
„Arra kell következtetnünk – anélkül, hogy tudnánk, ki tette – hogy ez egy hibrid művelet volt és azt is fel kell tételeznünk – anélkül, hogy ebben biztosak lehetnénk -, hogy szabotázsakció történt”
fogalmazott a német védelmi miniszter. Érdemes kiemelni, hogy számára a téma többé már nem csak védelmi-biztonsági kérdés. Pistorius jó eséllyel a német szocdem SPD kancellárjelöltje lesz. Németországban februárban tartanak előrehozott választást, miután a szintén SPD-s Olaf Scholz kormánya összeomlott.
A Politico azt írja, hogy a tengeralatti internetkábelek átvágása politikai riadalmat keltett a német és a finn vezetés körében is.
Az 1173 kilométer hosszan tenger alatt futó kábel elhelyezkedése hasonló, mint az Oroszországból Németországba menő Északi Áramlat vezetékszálainak. Ezeket 2022 szeptemberében szintén szabotázs akcióban robbantották fel.
Nem ez az egyetlen távközlési vezetéket érintő incidens a Balti-tengeren. A Litvániától a svéd Gotland szigetig haladó internetkábelt vasárnap reggel rongálták meg.
A dolog érdekessége, hogy a német, francia, lengyel, olasz, spanyol és brit külügyminiszterek közös nyilatkozatukban Oroszországot keverték gyanúba. Azt írták az ügy kapcsán:
„Moszkva NATO- és EU-országok elleni hibrid tevékenysége példátlan méreteket ölt, ami jelentős biztonsági kockázatot okoz”
fogalmaztak.
Mi azért hozzátesszük, hogy az Északi Áramlat felrobbantása után a Politico és a háborúpárti országok külügyminiszterei mind határozottan Oroszországot gyanúsították. Egy évre rá Seymour Hersh oknyomozó cikke elég jó érvekkel az USA-ra és Norvégiára mutatott rá. Erre reagálva a német és amerikai titkosszolgálatok kirukkoltak egy gyermeteg hírrel arról, hogy az ukránok voltak.
Ez persze még nem jelenti azt, hogy nem az oroszok voltak, csak azt jelenti, hogy a felelősökről nyilvánosságra kerülő információk politikailag motiváltak lesznek.
Németországban jelenleg egy CDU-SPD koalíció létrejöttét sejtetik a felmérések. Kiemeljük, hogy a kisebbik koalíciós partnerek kancellárjelöltje vagy pártvezetője nagy valószínűséggel alkancellár lesz. Ha Pistorius is beáll az oroszokat vádolók csoportjába, az azt jelenti, hogy kancellárként, alkancellárként, kormánytagként az oroszellenes politika folytatását fogja képviselni.
Körkép.sk
Nyitókép forrása:
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »